Järkytys päiväkodissa - kaksivuotias jätettiin yksin puistoon

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ei ole todellista!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

ei ole todellista!

Vieras
Helsingin Katajanokalla sijaitsevassa päiväkodissa hoidettavana oleva kaksivuotias lapsi unohdettiin tiistaina iltapäivällä yksin Katajanokan rantapuistoon päiväkodin ulkoilun jälkeen.

Päiväkodin väki oli viettämässä normaaliin tapaan iltapäivää läheisessä puistossa. Ryhmä oli lähtenyt puistosta pois hieman ennen klo 16.30, jolloin vanhempien oli määrä hakea lapsensa pois päiväkodista.

Syystä tai toisesta päiväkodin hoitajat eivät puistosta poistuessaan huomanneet ryhmästä puuttuvaa 2-vuotiasta, ja pieni lapsi jäi puistoon yksin.

Kun lapsen äiti tuli hakemaan lastaan pois päiväkodista, hänelle ilmoitettiin, että lapsi olisi jo ehditty hakea. Äiti hämmästyi hoitajien väitettä ja alkoi hätääntyneenä etsiä lastaan.

Tilanne selvisi noin viiden aikoihin, kun ulkopuolinen nainen löysi itkevän kaksivuotiaan puistosta.

Nainen soitti päiväkotiin ja kysyi, olivatko he jättäneet kaksivuotiaan yksin puistoon.

Puhelinsoiton jälkeen lapsen äiti haki lapsensa puistosta. Lapsi oli ehtinyt olla puistossa yksin noin puoli tuntia.

Katajanokalla sijaitseva päiväkoti myönsi tapahtuneen keskiviikkona IS:lle, mutta ei halunnut kommentoida tapahtuneen syitä.

- Asia on nyt hoidettu, emmekä kommentoi tätä asiaa sen enempää, päiväkodista kerrottiin.
 
Päiväkoti yritti pestä kätensä valehtelemalla. Voi vittu mitä idiootteja! Ainakin muutama vastuussa oleva pitäisi laittaa kiven sisään miettimään tekosiaan.
 

Yhteistyössä