Kaupassa käyntiin suosittelen (ainakin meidän 2 v.n tavoilla) ostamaan jonkin jutun, johon saat lapsen rauhotettua, jos tarve tulee. Muuten pärjää hyvin seisomalaudalla.
Käytännössä meillä menee niin, että normaaleille kauppareissuille otan kaukalon ja kärryn, tyttö on joko kärryssä istumassa, mutta enenevässä määrin vapaana eli kävelee itse. Kärry on tuolle vähän rangaistus, jos ei olla oltu nätisti, tai sitten siihen pitää vähän houkutella, jos on pakko hoitaa homma nopeasti (ja silloin ei onnistu tuo vapaana pitäminen, koska toki lapsi kulkee hitaammin, vaikka hienosti osaakin kaupassa käyttäytyä).
Lenkeillä meillä on tätä nykyä (lapsi 2 v 4 kk) pyörä ja vauvalla vaunut. Jos meen yksin, sitten on sisaristuin mukana, mutta kauaa ei tuo siinä suostu istumaan. Pitää päästä itse juoksemaan (ja hyvä niin, saa sekin liikuntaa). Seisomalautaa olen itsekin kaivannut.. Ei se siinä koko aikaa seiso (tiedän kokemuksesta, koska meillä on semmoinen matkiksissa kiinteänä), mutta osan matkasta taittais kyllä niinkin. Eli lenkkejä varten ei istumapaikka YLEENSÄ olis enää pakollinen (tähän on poikkeuksia. Välillä halutaan vaan istumaan eikä seisominen/käveleminen houkuta yhtään). Talven lenkeillä meillä oli mukana stiga/pulkka tai sitten tyttö istui istuimessaan sen ajan, kun ei kävellyt (tuo tykkää kävellä paljon).
Mutta vaatekauppa jne. jutut on semmoisia, joissa tuo sisaristuin on ehdoton, jos oon yksin kahden kanssa liikkeellä. 2 v. ehtii kummasti kiskomaan vaikka mitä tangoista alas sillä aikaa, kun vaan pikaisestikin kurkkaat, mitä tuossa toisessa ois... Eli niissä sillä ei riitä mielenkiinto, jos ja kun pitää pysähtyä sen verran pidemmäksi ajaksi paikoilleen. Silloin sisaristuin tms. istuinpaikka lapselle on ihan ehdoton.