Jäytiäinen ikkunalla

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Annanna
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Annanna

Vieras
Onko kenelläkään kokemusta jäytiäisistä kotonaan?
Meillä oli viime kesänä runsaasti jäytiäisiä ikkunoiden puisissa puitteissa ja väleissä. Silloin nämä myrkytettiin kun niitä oli niin paljon.
Nyt tänään huomasin pari jäytiäistä yhdessä ikkunassa. Muissa ikkunoissa en niitä nyt nähnyt, laitoin kyllä suhaukset raidia kaikkiin ikkunoihin.

Myrkytystä ei noiden parin jäytiäisen takia tilata ja nyt mietinkin voivatko jäytiäiset tulla pihalla ikkunan alla olevasta puskasta? Asumme toisessa kerroksessa.
Ja häviävätkö ikkunoissa olevat jäytiäiset itsestään talven tullen?(viihtyvät lämpimässä ja kosteassa).
Tiedän toki että ovat yleensä harmittomia mutta vihaan ötököitä :(
 
Meillä oli edellisessä asunnossa aina loppukesästä niitä kylpyhuoneessa jossa pestiin koiraa, arvelen niiden tulleen turkissa sisälle. Pieniä ja pomppivia otuksia. Muina vuodenaikoina ei ole näkynyt joten eivät ilmeisesti asustele missään rakenteissa. Ihan vaan kiehuvan kuumalla vedellä pesin lattiakaivon ja sillä hävisivät aina.
 
Meillä myrkytettiin sisältä kahteen kertaan, kun kiipeili seinällä ja keittiössä. Sen koommin ei ole näkynyt, mutta pihoilla ja ikkunalaudoilla on paljon hyppyhäntäisiä. Nekin tunkevat sisään jonkin verran. Kylppärin laattojen saumoissa niitä menee välillä myös. Inhoan niitä tosi paljon, mutta noita ei myrkyttäminen poista.
 
Ne näkemäsi ötökät voivat olla myös hyppyhäntäisiä, koska ovat hyvin saman tyyppisiä kuin jäytiäiset. Saman kokoisia, pomppaavat samalla lailla. Osa luontoa ne ovat molemmat lajit, ei niistä täysin eroon pääse.
 
Meillä ero noilla kahdella ötökällä oli se, että jäytiäiset pomppasivat lehtikasasta lehtien välistä tai ilmestyivät tiskipöydälle jostain raosta, välillä myös seinillä meni. Kun taas hyppyhäntäisiä on listojen päällä, seinällä, katossa. Ja nämä jälkimmäiset ovat sellaisia, mitä on esim maaperässä tosi paljon, joskus liikakasteltujen kasvien mullassa ym. Ovat tärkeitä kompostin hajottajia myös.
 

Uusimmat

Kuumimmat

Yhteistyössä