JA NYT KYLLÄ SELITÄTTE MULLE, MITÄ TARKOITTAA "STAASI"???

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Riipputisu rasittuneena aivotyöstä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

Riipputisu rasittuneena aivotyöstä

Vieras
Serkkulikka kyseli sitä minulta jo viikkoja sitten, mutta on ollut sen verran muuta tekemistä etten ole vastausta joutanut etsimään enkä itsekkään osaa sitä selittää...joten...?????

JOKU VIISAAMPI???
 
Alkuperäinen kirjoittaja LOTL:
taasi laitetaan käden ympärille esim.silloin kun otetaan verikokeita puristamaan kättä, jotta verisuonet nousisivat "pintaan" paremmin.


Tattista...en ollut ihan varma tuosta oikein kirjoituksesta, kun tekstarikysely tulla tupsahti....
 
Alkuperäinen kirjoittaja LOTL:
taasi laitetaan käden ympärille esim.silloin kun otetaan verikokeita puristamaan kättä, jotta verisuonet nousisivat "pintaan" paremmin.

Noin ja jos on esim. sappistaasi, niin tarkoittaa, että sappinesteet ei pääse kiertämään eli niinku tukos
 
Alkuperäinen kirjoittaja Riipputisurupuska huuli pyöreänä:
Eli jos akanrupuska oikein älys, niin staasi ja taasi on aivan eri asia...vai??

ei ku tuo taasi on kirjoitusvirhe varmaankin. Staasi tarkoittaa sekä sitä puristavaa nauhaa mikä laitetaan kun otetaan verikoetta että verenkierron heikkenemistä jonkin tukoksen takia.

 
Staasi on lähellä pysähtymistä oleva tila, mutta ei pysähtynyt kumminkaan. Käyttäsin tota sanaa jotenkin näin että:

Kissa syötyään paljon kulki peitolle ja vaipui hitaasti staasiin. :)

hankala käyttää moista sanaa arjessa, mutta silti mahdollista :D
 

Yhteistyössä