Italiassa alkoi ihmistenmetsästyskausi!!! Aika hurjaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja chef
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

chef

Aktiivinen jäsen
16.02.2005
47 399
16
38
Pitäisköhän tosiaan jokunen muutos lakipykäliin tehdä?

Italiassa alkoi metsästyskausi: 13 ihmistä kuollut, 33 haavoittunut | Ulkomaan uutiset | Iltalehti.fi

ajaat kaksi kuukautta käynnissä ollut Italian metsästyskausi on edennyt totutulla tavalla.
Italiassa valtaosa metsästäjistä on iäkkäitä, 65-78 -vuotiaita miehiä. Kuvituskuva.
Italiassa valtaosa metsästäjistä on iäkkäitä, 65-78 -vuotiaita miehiä. Kuvituskuva. (COLOURBOX.COM)

Tähän mennessä metsästäjät ovat tappaneet 13 ihmistä ja 33 on haavoittunut. Viime viikonloppuna metsästäjät tappoivat yhden 16-vuotiaan pojan ja ampuivat puutarhatöissä ollutta eläkeläistä sekä pyöräilijää.

Italian metsästyslait ovat ikivanhoja, ja kaikki ovat yhtä mieltä siitä, että niitä on uudistettava. Siitä, miten lakeja muutetaan, ei sitten yksimielisyyttä olekaan.

Italiassa on noin 700 000 metsästäjää. Valtaosa on iäkkäitä, 65-78 -vuotiaita miehiä.

Lukuisat onnettomuudet kielivät eläinsuojelujärjestö Animalisti Italianin mukaan siitä, etteivät rauhoitetut eläimetkään ole turvassa.

- He ampuvat kaikkea, mikä liikkuu, perusteli järjestön edustaja Walter Caporale.
STT-REUTERS
 
Alkuperäinen kirjoittaja metsästäjä;27385908:
Täällä pitäisi kans voida metsästää teinejä ja eläkeläisiä, molempia on liikaa ja kummistakaan ei ole kuin harmia.

no minusta teinit ovat nykyään rauhallisia alakkouluikäisiin verrattuna, joilla on vaan oikeuksia. Teinejä vahditaan ja pidetään kurissa, mutta alakouluikäiset ja nuoremmjat rettelöivät kun on oikeus.
 

Yhteistyössä