Ipad ja netti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja antinörtti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

antinörtti

Vieras
Tyhmä kysymys, mutta mitä tarvitaan, että sillä pääsee nettiin. Siis ilman wifi yhteyttä?

Puhelimessa toki on sim kortti rajattomalla datayhteydellä. Puhelin toimii myös läppärin modeemina, eli mokkulaa ei ole. Puhelin ei ole omena merkkinen.

Pitäisikö tuota sim korttia sitten aina siitää puhelimen ja ipadin välillä? Onko siinä edes paikkaa sim kortille?

Puhelimen tosin varmaankin saisi padin kylkeen kiinni, mutta sitten menee idea "helppoudesta".
 
Ipadia on kahden laista. Siinä halvemmassa ei ole tuota 3g- yhteyttä ollenkaan. Mut jos sulla sellianen on, niin sitten joko hankit sille oman liittymän tao sit veivaat sitämsimkorttia ees taas tai hankit samalle numerolle toisen sim- kortin eli rinnakkaiskortin.
 
Joo, eli iPadiin kannattaa hommata oma kortti, niin ei tarvi vekslata yhden kortin kanssa. Taitaa halvimmat dataliittymät olla alle kympin kuussa. Itsellä on iPadissa kortti, mutta kotona pelittää wlanin kautta koska se on nopeamoi. Itseasiassa tämäkin viesti kirjoitettiin iPadillä.
 
[QUOTE="Vieras";25748726]Joo, eli iPadiin kannattaa hommata oma kortti, niin ei tarvi vekslata yhden kortin kanssa. Taitaa halvimmat dataliittymät olla alle kympin kuussa. Itsellä on iPadissa kortti, mutta kotona pelittää wlanin kautta koska se on nopeamoi. Itseasiassa tämäkin viesti kirjoitettiin iPadillä.[/QUOTE]

Eli siis tollanen rinnakkais sim kortti? Idea on juuri se, että miten toimia wlanin ulkopuolella. Ei tosiaan viittis ruveta vaihtelee sim korttia padin ja puhelimen välillä. Ja kotonakin meillä on vain tuo mobiiliyhteys, ei muuta.

Miten se 3g versio auttaisi tilanteeseen?
 

Yhteistyössä