IMETYS ja ALKOHOLI

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja quukkeli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Q

quukkeli

Vieras
Itse olen sitä mieltä että se 1-2 lasia viiniä tms ei aiheuta mitään vauvalle eli äiti voi vaikka heti juotuaan imettää. Tästä ollaan varmaan montaa mieltä mutta itse olen samalla kannalla imetyslistankin suositusten kanssa.

Mutta mitenkäs usein tuon 2 lasia vinkkua voi vetää? Missä tulee se raja? Ei varmaan ole hyväksyttävää että joka päivä. Silloin tällöin? Kerran viikossa? Pari kertaa viikossa?

Mitäpä jos vauva on vanhempi eikä enää syö öisin? Onko silloin ok juoda joka ilta pari viiniä - tai enemmänkin - jos imettää vasta aamulla eli alkoholi on palanut kokonaan elimistöstä?
 
Maidon alkoholipitoisuus on samaa luokkaa veren kanssa, parista rauhallisesti nautitusta viinilasilliseta täyteen vatsaan tuskin 0,5 promilleakaan kolahtaa rikki. Aika monta litraa täytyy lapsen imeä, että vaikutuksia tulee.
 

Similar threads

Yhteistyössä