Illallisgallup!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Auroora
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Tänään oli lasagnea. Syömme sinällään paremmin viikonloppuisin, että käytämme enemmän aikaa ja vaivaa ruoanlaittoon. Toki arkiruokakin voi olla joskus superhyvää, mutta niihin ei panosteta niin paljon. Herkkuja syödään enemmän viikonloppuna (la karkki/herkkupäivä meillä myös aikuisilla).
 
vihreä salaatti melonilla ja marinoidulla punasipulilla
sahramiporkkanat & fetaa
tuoretta leipää ja valkosipulituorejuusto

broileria ja pinaattia villiriisipedillä
uusia perunoita ja uunipaahdettuja tomaatteja merisuolalla ja yrteillä
lihapullat sherrykastikkeessa
halloumia ja kurpitsaa


oli hyvää :p
 
Grillivartaita, makkaraa ja uusiaperunoita. :) Aika usein viikoloppusin syödään vähän paremmin, kun on enemmän aikaa miettiä ruokia ja valmistaa niitä. Toki viikollakin herkutellaan välillä, mutta enemmän on arkiruokaa viikolla. Iltapalaks ajattelin vielä vähän herkutella vartaalla. :D
 
Tein grillis savulohta ja pariisinperunoita ruuaksi. Iltapalaksi oli mummun tekemää ruisleipää maksamakkaralla ja sokeritonta mansikkakeittoa. Enpä oikeestaan viikonloppuisen sen erityisemmin erikoisuuksia kokkaile.
 

Yhteistyössä