Hyviä vaunuja kaksosille.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja taritsevan ystävä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

taritsevan ystävä

Vieras
Ystävälle tulossa kaksoset (ei muista lapsia aikasemmin). Hänellä paljon kiirtettä, joten lupasin kattella hänen puolesta vaunuja tuleville vauvoille. Eli sen asian tiimoilta nyt täällä olen. Mietittiin vähän minkälaisia ominaisuuksia kannattaisi olla ja päädyttiin kääntyviin isoihin etupyöriin, säädettävä työntöaisa sekä laatu on tärkeää. Nyt kaipailisinkin kokemuksia teiltä tuplista. Ja te joilla tuplat käytössä, onko teillä myös yhen hengen rattaat käytössä? Eli tarviiko ostaa lisäksi vielä yhden hengen rattaat? Kertokaa kokemuksia. Turvaistuimiksi tulevat m-c:n turvaistuimet. Kiitoksia niille, jotka vaivautuvat vastaamaan.
 
Me ostettiin britaxin tuplat. Tosin lapsemme ei ole kaksosia vaan ikä ero on 1,5v. Molemmat istuimet menee makuuasentoon. Yhden hengen rattaat jäivät käyttämättä, kun käytimme britax tuplia myös yhden hengen rattaina. Tämä tosi kätevä juttu. Kaksi ratasta yhessä rungossa. Suosittelen kovasti http://www.britax.fi/rattaat/rattaat/b-dual
 
[QUOTE="vieras";23192879]Meillä oli kaksosilla Emmaljunga twin ceroxit ja oltiin todella tyytyväisiä. Menivät vauva-ajasta niin pitkään ku vaunuja tarvitsivat.[/QUOTE]

Noitahan saa nykyään kääntyvillä etupyörillä. Olikos ne twin cerox 360´
 
Nuo britaxin tuplat todella hyvät. Meillä ne. Harkitsimme paljon britaxin ja i'candyn välilläl kauan. Ulkomuoto voitti ja ostimme britaxit. Meillä britaxin turvakaukalo ja saa ylös ja alas kiinni, tykkään. Muksutallissa katselimme i'candyä. http://www.icandyuk.com/products_detail.php?id=pear_stroller Tuossa linkki, ei tosin muksutalliin.
 
Meillä tuplilla emmaljungan twin ceroxit ja hyvät on. Kulkevat kaikenlaisessa kelissä, mahtuvat ovista jne. Suosittelen !! Meillä on myös 2 kpl yksösmatkarattaita, ovat näppärät esim. reissussa jos on tietty usempi työntäjä. Nuo Philtedsit, britaxit ym. kerrosrattaat ei oikein tuplilla toimi. Meillä oli hetken käytössä b-dualit ja myytiin pois.
 
Meillä on kaksoset. Vaunuina on Emmaljungan Twin City Crossit, ei siis kääntyviä etupyöriä, neljäpyöräiset. Ne ovat olleet oikein hyvät myös talvikelillä epätasaisessa jää/lumi kelillä + sohjolla, mutta näitä vaunuja ei näköjään enää valmisteta, koska kääntyvät etupyörät ovat nyt in :) Kääntyvistä etupyöristä vaunujen osalta en osaa sanoa mitään.

Jos vaunut säilytetää sisätiloissa (meillä ne ovat eteisessä), niin kannattaa huomioida vaunujen leveys, koska jotkut tuplat ovat niin leveitä, etteivät välttämättä mahdu etuovesta sisään. Meillä nämä melko kapeat Emmaljungat ovat juuri passelit eli yhtään leveämmät eivät saisi olla, koska muuten ei mahtuisi ulko-ovesta. Asumme 3 vuotta sitten valmistuneessa rivarissa, joten ulko-ovi on "nykystandardin" mukainen.

Kauppareissukokemuksellamme kahden vauvan kanssa suosittelen lämpimästi tupla matkarattaita, joihin saa turvakaukalot kiinni. Meillä oli kaukaloina Graco Logico S ja matkarattaat Graco Quattro Tour Duot, niissä sai turvakaukalot kiinni molempiin istuimiin turvallisesti ohjeiden mukaan ja silloin kaupassa toisella vanhemmalla oli lapset matkarattaissa kaukaloissa ja toisella oli tyhjä kärry ostoksia varten. Nuo meidän turvakaukalot olivat aika isot, joten ilman tätä matkaratassysteemiä ne olisivat vieneet meiltä molemmilta ensin lähes koko kärryt ja ruokaostoksille olisi jäänyt yhteensä reilusti vajaa kärryllinen tyhjää tilaa. Eli tällainen asia kannattaa huomioida käytännön asiana.

Kun lapset siirtyivät pois turvakaukaloista, myimme nuo matkarattaat ja kaukalot pois ja ostimme phil & tedsit kaupparattaiksi, joina siis toimivat näin talvella. Edellisiä matkarattaita emme käyttäneet kertaakaan muualla kuin kaupassa ja säilytimme niitä rattaita koko ajan auton peräkontissa. Samoin olemme toimineet nyt näiden uusien rattaiden kanssa, mutta voi olla, että kesäkeleillä käytän niitä välillä päivälläkin. Ehkä... :)
 
Ehdottomasti vierekkäin olevat istuimet. Meillä oli i'coo duo eri ikäisillä tytöillä. Rattaat olivat loistavat, mutta oli inhottavaa, kun lapset olivat peräkkäin. Myimme adapterin ja toisen istuimen pois ja tilalle tuli easywalker duot. Aivan ihanat. Kuopus oli siinä vaiheessa sen verran vanha, että oli turha enää ostaa kovaa vaunukoppaa. Mutta maxi-cosin turvakaukalo rungossa oli käytössä paljon kauppareissuilla. Nämä on ne unelma vaunut.
 
Ja vielä kysyisin, että miten että kannattaako ostaa ne yhden hengen rattaat. Ja nuo matkarattaat, ei tullut yatävän kanssa mieleen. No mitkä matkarattaat olisi sitten hyvät?
 
Joku kehuikin duoja. Meillä on nelipyöräiset yksösrattaat, mutta katselin liikkeessä myös noita kaksosmalleja ihastuksella. Niihin saa siis runkoon myös kaksi kaukaloa, tai kaksi vaunukoppaa, tai kaksi ratasosaa - tai yhden vaunukopan ja yhden ratasosan jne millä tahansa combolla. Näyttivät tosi käteviltä. Meillä on easywalkerit siksi, että makuutila on rattaissa tosi iso eli käyttöikä pitkä. Ovat kookkaan näköiset mutta myös tukevat, eivätkä ne tuplat kai ihmeen leveätkään ole. Suosittelisin. :)
 
Joku kehuikin duoja. Meillä on nelipyöräiset yksösrattaat, mutta katselin liikkeessä myös noita kaksosmalleja ihastuksella. Niihin saa siis runkoon myös kaksi kaukaloa, tai kaksi vaunukoppaa, tai kaksi ratasosaa - tai yhden vaunukopan ja yhden ratasosan jne millä tahansa combolla. Näyttivät tosi käteviltä. Meillä on easywalkerit siksi, että makuutila on rattaissa tosi iso eli käyttöikä pitkä. Ovat kookkaan näköiset mutta myös tukevat, eivätkä ne tuplat kai ihmeen leveätkään ole. Suosittelisin. :)

Eli siis ne easywalkerin duot kävisivät myös matkarattaista kaukalovaiheessa, koska runko menee suht pieneen ja vauvat kuitenkin kaukaloissaan autossa. Meillä ne yksösrattaat kulkee myös auton perässä, mutten tiedä veisivätkö ne tuplat paljonkin tilaa. Oon nähnyt ihan kätevät näköisiä kaksosten matkarattaitakin, joissa istuimet peräkkäin... Merkkiä ei tiedossa.
 
Meillä ainakin se ykkös rattaat ovat paljon käytössä (i'coo). Meillä ei läheskään aina lähde molemmat lapset mukaan. Ja i'coo duo eivät sovi kaksosille, toinen istuin ei mene ihan makuuasentoon, mutta se toinen kyllä menee täysin.
 
Suosittelen joko Mountain Buggyn tuplia tai EasyWalkereita, ne on parhaat ja todella pitkä ikäiset :)

http://www.babyjungle.nl/Easy-Walker-DUO-PLUS-c-315.html
http://www.babyjungle.nl/Mountain-Buggy-duo-2010-c-292.html
 
Kyllä ehdottomasti matkarattaat tuplien rinnalle. Jos turvakaukalot saa runkoon kiinni, matkarattaita ei välttämättä tarvi heti ostaa. Tai ei ainakaan meillä. Me päädyimme cosaton matkiksii, jotka on ollu hyvät.
 

Yhteistyössä