Hyvä selkämenosuuntaan istuin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "aapee"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"aapee"

Vieras
Antakaapa vinkkejä mikä olisi hyvä selkämenosuuntaan istuin?

Meillä on esikoisella Cybex Pallas, johon ollaan oltu todella tyytyväisiä. Silloin kun se ostettiin meillä oli sellainen auto, johon ei mahtunut selkämenosuuntaan istuin, mutta nyt asia on eri. Vieläkään tilaa ei varmaan ylenpalttisesti ole, mutta tarpeeksi kuitenkin.

Cybexissä ollaan tykätty siitä, että sitä on ollut helppo siirtää autosta toiseen ja asentaminen on vaivatonta. Lapsi ei myöskään saa riisuttua itseltää turvavöitä olkapäiltä pois ajon aikana. Lisäksi Cybexin käyttöikä on pitkä ja lapsi mahtuu hyvin istuimeen. Tietenkin kuopus voi aikanaa sitten siirtyä Cybexiin kun esikoinen siirtyy korokkeelle tms.

Nyt hyviä ehdotuksia kehiin! Mainitkaa sekin voiko ko. istuimen asentaa myös naamamenosuuntaan eli millainen on käyttöikä. Yli 3-vuotias tuskin enää suostuu tai mahtuu selkämenosuuntaan istumaan.
 
AP - mie suositteleisin kuopukselle Cypex pallasta ja sitten esikoiselle vaikka Cypexin turvavyöistuinta!:wave:
..minkäs ikäiset lapsoset siulla on nyt?

Meillä 7v istuu vielä täysin tyytyväisenä Cypex Solution-X mallin istumessa.=)
..siitähän löytyy tuo X-Fix kiinnityksellähin oleva malli.

Ollaan oltu erittäin tyytyväisiä Cypexin istuimeen.:flower:

Ps. Meillä oli ennen Cypexia Britaxin Evolva Ultra(nykyisin mallinimi: Britax 1-2-3+)turvavyöistuin.
Siinä lapsi matkusti 18kg asti istuimen omilla vöillä, jonka jälkeen vyöt irroitettiin ja lapsi kiinnitettiin istuimeen auton omilla vöillä.
Tämä siis kasvot menosuuntaan malli.

Hyvä istuin tämähin, vei vain enempi(leveys)tilaa kuin Cypex.
Cypexissa kuitenkin laadukkaammat kankaat ja laajempi värivalikoima.=)

Myös turvaistuintesteissä Cypexilla arvostelu hyvä - Britaxilla tyydyttävä.(Autoliitto)

Meillä hoikka poikanen, joten lapsi istui aika pitkään istuimen omilla vöillä.(vajaa 4vuotiaaksi))
Kun lapsi yli 18kg, hankittiin sitten tuo Cypexin istuin saksasta.(oli silloin n. 60e huokeampi, kuin Suomesta ostettuna).

Ps. Autoliiton sivuilla on vain 2 mallia turvaistuimista, jotka saaneet arvosanan "hyvä":
HTS Besafe iZi Kid X3 Isofix 2011 - Autoliitto
HTS Besafe iZi Comfort X3 Isofix 2011 - Autoliitto

Nämä HTS:n istuimet hyviä, mutta erittäin pieniä istumatilavuudeltaan - myöskin korkeudestaan(selkänoja)lyhyitä.
Lapsi joutuu monasti siirtymään näistä istuimista jo reilusti ennen tuota 18kg rajaa.: /
 
Viimeksi muokattu:
meillä on tuo izi kid ja ollaan tykätty. meillä oli tärkein kriteeri, että lapsi matkustaa selkä menosuuntaan. minulle on yhdentekeviä jotkin autoliiton kriteereistä, kuten onko päälliset helppo irrottaa pesuun.
 
Meillä oli aikoinaan Maxi-Cosi Mobi ja Britax Secura. Molemmat hyviä käytössä. Mobia saa vielä, Securalle tullut juuri äskettäin uusi seuraaja, olikohan Maxi-Way?

Meillä oli kriteerinä silloin ehdottomasti vain selkämenosuuntaan ja isofix-istuimia ei silloin vielä ollut noin päin.

Nyt jos ostaisin, ottaisin BeSafen Isofix-istuimen.
 
Onko muita selkämenosuuntaan isofixejä kuin HTS? Ne ilmeisesti helppo asentaa? Voiko kiinnittää autoon, jossa ei isofixejä?

Esikoinen on 2v 9kk, kun kuopus täyttää vuoden. Mielellään pitäisin esikoisen vielä pallaksessa silloin. Neljä vuotiaaksi pystyis varmaan tyynyn kanssa pitämään?
 
Musta kaikki isofix-istuimet mitä olen katsellut,saa myös vöillä kiinni.
Selkämenosuuntaan suosituimmat on kuulemma besafe ja gracon cosmic, niitä myydään täällä ainakin eniten.
Meiltä löytyy myös tuo evolva, sitten britaxin adventure ja vauvalla on autossa maxi cosin priori ja tilattiin just cybexin isis jotta voidaan helpommin matkustella mummon/papan yms kyydissä (kevyempi kuin pallas, eikai oikein muuta eroa, ja keveys tulee siitä että isiksessa ei ole sitä alustaa)
 
Käännettävät istuimet ovat kaikki testien mukaan huonoja. Erityisen huonoja ne ovat naama menosuuntaan käännettyinä. Siksi en sellaista edes harkinnut. Cybex Pallas-fix on minustakin paras ja järkevin vaihtoehto, vaikka pääkaupunkiseudulta saa kaikkia merkkejä ja niitä tutkittiin ennen ostoa. Isitä myös katseltiin netistä, mutta siinä ei ole mitään kallistussäätöä eikä sitä niskatuen säätölevyä ja hintaero Pallas-fixiin oli naurettavan pieni, vaikka ostettiin ihan Suomesta.
 
[QUOTE="mamma";25740441]meillä on tuo izi kid ja ollaan tykätty. meillä oli tärkein kriteeri, että lapsi matkustaa selkä menosuuntaan. minulle on yhdentekeviä jotkin autoliiton kriteereistä, kuten onko päälliset helppo irrottaa pesuun.

Lähinnä tarkoitin kyllä noita turvallisuuskriteerejä..en voiko päällisen kuinka helposti irroittaa pesuun jne..=)
[/QUOTE].
 
[QUOTE="Aapee";25740919]Onko muita selkämenosuuntaan isofixejä kuin HTS? Ne ilmeisesti helppo asentaa? Voiko kiinnittää autoon, jossa ei isofixejä?

Esikoinen on 2v 9kk, kun kuopus täyttää vuoden. Mielellään pitäisin esikoisen vielä pallaksessa silloin. Neljä vuotiaaksi pystyis varmaan tyynyn kanssa pitämään?[/QUOTE]

Recaron Polaric menee isofixeilla selkä menosuuntaan. Ei voi kääntää eikä asentaa turvavöillä. Helppo ja helppo, noh.... Isofix ei välttämättä ole sama kuin helppo. Ahtaaseen rakoon änkeet sormes ja väännät jotain naurettavan pientä nippeliä mikä ei liiku millään ja aukeaa vasta parin kirosanan jälkeen. Polaricissa on myös jalka ja hihnat jotka laitetaan etuistuimeen kiinni. Niidenkin pujottelu on...
 
Ap - Maxi cosilla on malli: Moby, joka on selkä menosuuntaan malli - ei kuitenkaan ISO-Fix kiinnitystä.
Lastentarvike Pikku Hurmuri - Maxi-Cosi MOBI
Maxi-Cosi - fi.babyshop.com

Britaxilla Max Way, joka ei myöskään ole ISO-Fix kiinnityksellä:
Vauvatar lastentarvike internetkauppa - Britax Max-Way turvaistuin 9-25kg, selk
Britax Max-Way turvaistuin 9-25kg, selkä menosuuntaan UUTUUS! - Lastenturva.fi

Britaxin Fix-Way
, taas ON ISO-Fix kiinnityksellä(telakka):
Britax FixWay Turvaistuin 0-18kg - Isofix Telakkaan - Lastenturva.fi

Vastaa siis vanhaa Securia. Meillä oli tämä istuin heti kaukalon jälkeen ja hyvä istuin oli..kävi vaan äkkiä pieneksi.


Noita selkä menosuuntaan ja ISO-Fix kiinityksellä olevia istuimia, ei siis ole montaa mallia - harmi kyllä..: /

Toivottavasti mukava istuin lapsoselle löytyy!=)
 
Viimeksi muokattu:
Kotilohikäärme - juu, kyllähän sen istuimen kiinnityksen täytyis olla sen verta näppärä, ettei hermo mene ja korvista savu nousis!:mad:

Se ei vaan ikinä ole. Paitsi Pallas on aika helppo kunhan ei käytä isofixeja. Eikä auto ole avensis :headwall: Sit meillä on varaistuimena joku halvista halvin ora. Naama menosuuntaan. Se on kans aika helppo. =)
 
Minä olen ollut siinä käsityksessä, jotta kun istuimen kiinnittää niihin ISO-Fix kiinnittimin, ei tarvitse laitella lapselle kuin istuimen omat vyöt kiinni..eikö se näin olekkaan?:eek:
 
3-4 vuotiaaksi pitäisi vähintään olla selkä menosuuntaan ja senkin jälkeen vielä mieluiten viisivuotiaaksi. Minusta tätä ei tarvitse lapselta kysyä, vaan näin vaan tehdään.
http://www.vau.fi/Meilla-on-lapsi/Terveys/Turvallisuus-lapsiperheessa/Laita-pieni-lapsi-autoon-selka-menosuuntaan/
 
[QUOTE="aapee";25746674]Miten fixit tekee pallaksesta hankalan? Esikoisella fixitön malli.[/QUOTE]

No fixit ei aina mene *naps vaan* -tyylillä kiinni vaan kun oot hetken tähdännyt ja runtannut ja kiroillut niin yleensä se sitten menee.
Pahin osa on niiden irrottaminen. Usein hävyttömän pieni nippeli mitä yrität liu'uttaa johonkin suuntaan niin että sormi hajoaa, kiipeilet takapenkin turvaistuinviidakossa retkottaen hajareisin keskipaikan ja sivuoven välillä pää kattoon lyöden ja yrität löytää sitä pikku metallin palasta siitä toisesta metallin palasesta, mikä juuri hävisi. Sitten löydät sen ja yrität avata, mutta sormeen sattuu liikaa, yrität painaa ikkunaskrapalla, ei onnistu ja kipität hakemaan pehmustettua talvirukkasta näpit jomottaen, kipität takaisin, lausut pari kirosanaa ja niin se aukeaa...
Ongelmaa ei ole jos penkki pysyy aina samassa autossa, mutta ei oo kivaa siirrellä niitä :D
 
[QUOTE="vieras";25746680]3-4 vuotiaaksi pitäisi vähintään olla selkä menosuuntaan ja senkin jälkeen vielä mieluiten viisivuotiaaksi. Minusta tätä ei tarvitse lapselta kysyä, vaan näin vaan tehdään.
Laita pieni lapsi autoon selkä menosuuntaan

Näinhän se pitäisi mennähin..vaan kun on aika sula mahdottomuus saada lasta mahtumaan siihen selkämenosuuntaan istuimeen 5v.asti!:O
..jos tuonne 3-4v väliin, olisi jo oikein hyvä.:) Suomalaiset lapset kuitenhin ihan hyvän kokoisia ja vuodenaikojen vaihtelutkin(talvi&toppavaatteet)tekevät myöskin sen, että istuin on vain jää auttamattomasti liian ahtaaksi lapsen istua.:(

[/QUOTE].
 
Viimeksi muokattu:
..Ongelmaa ei ole jos penkki pysyy aina samassa autossa..

Kotilohikäärme
..No, mie jo arvelinhin että miten?..noin se on varmaan hankalaa..mutta jos penkki laitetaan siihen omalle paikalleen, eikä juurikaan irroitella pois usiasti, ON ISO-FIx kiinnitys hyvä&turvallisempi.

Kyllä netissä surffaillessa ja ettiessä selkä menosuuntaan istuinta..ei juurikaan ole vaihtoehtoja - valikoima huo-mat-ta-vas-ti suppeampi, kuin kasvot menosuuntaan istuimissa.
..ja niin mieluusti, kuin sitä omaa silmäteräänsä sillä turvallisimmalla tapaa autossa kuljettaisi..ovatkin valmistajat sen tehneet aika hankalaksi..miksikähän?:|
 
Viimeksi muokattu:

Yhteistyössä