Huom! Lastenruoista löytyi myrkkyjä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ja huom huom! Sitä arseenia ja kadmiumia on tavallisessakin riisissä! Siinä mitä te ostatte kaupasta ja syötätte lapsille kotona, ja mitä ne saa tarhassa ja koulussa!

Eniten tuollaisia maaperästä peräisin olevia myrkkyjä on suurten teiden läheisyydessä, siksi esim sieniä ei saa poimia läheltä niitä. Ongelma on suuri esim Saksassa, jossa autobaanat on vedetty siltaa pitkin peltojen yli, ja alla viljellään mm. luomua! Tästä johtuen suomalaisissa tavanomaisesti tuotetussa viljassa on yleensä vähemmän näitä myrkkyjä kuin esim saksalaisessa luomuviljassa! Josta pääsemmekin aiheeseen että SUOSI SUOMALAISTA! Kannattaa kokeilla ohrapuuroa riisipuuron sijaan :p

Luontaistuotekaupoissa (ja nykyisin monissa marketeissakin) myydään luomuriisiä. Tosin luomuviljassa saattaa sitte olla hometoksiineja (vain pieni riski ja vähäisiä määriä) koska niistä ei ole torjuttu niitä tuottavia kasvitauteja...eli mikä sitten onkaan parasta?
 

Yhteistyössä