HOMEPILKUT VAATTEISSA

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fifi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
F

fifi

Vieras
Ensiksi kysymys mistä homepilkut tulevat? Meillä on lastenvaatteisiin alkanut ilmestyä homepilkkuja.. Tuossa pyykätessä jouduin useamman vaatteen heittämään pois.. Voiko ne pilkut tulla pesukoneesta?! Entä voiko kylpyhuone olla homeessa ja sitä kautta homehduttaa vaatteetkin. muissa vaatteissa ei pilkkuja ole näkynyt.. vain lastenvaatteissa.. Ja tahroja ne eivät ole.. =)
Kiitos jo etukäteen asiallisista neuvoista/vastauksista.
 
Vaattet ovat ihan käyttövatteita bodeja, housuja ym, joita säilytetään sisätiloissa kaapissa. Eivätkä vaattet ole kovin vanhojakaan. Lapset kun ovat 1v ja 2v. Ja kyllä joo pesemme säännöllisesti koneenkin tyhjänä eikä konekaan ole kuin 2v vanha!
 
Oletko ihan varma, että kyse on homeesta! Eihän kaappiin ole laitettu likaisia vaatteita? Ovatko nuo kunnossa pysyneet vaatteet samoissa kaapeissa. Ovatko "homevaatteet" voineet olla joskus aikaisemmin kosteassa säilytyksessä. Itiöthän ovat erittäin pitkäikäisiä, eivätkä ne aina tarvitse kosteutta herätäkseen henkiin. Haiseeko kaapissa home?
 
En tietenkään ihan varma voi olla, että kyseessä olisi home, mutta moni muukin on tehnyt saman diagnoosin meidän kanssa. Tietoisesti ainakaan ei ole laitettu likaisia vaatteita kaappiin. Homevaatteet on säilytetty muiden vaatteiden kanssa samassa paikassa. Ensin pilkkuja näkyi vain pienellä alueella vaatteessa, joka sitten suureni. Nyt olen löytänyt pilkkuja useammasta vaatteesta. Ollaan kyllä asuttu vuosi sitten homeasunnossa. Enkä kyllä ihmettelisi jos tämäkin asunto olisi homeessa..
 
Home voisi olla peräisin edellisestäkin asunnosta. Itiöt todellakin voivat nukkua pitkäänkin ja herätä sitten sopivissa olosuhteissa. Saattaisi olla hyvä laittaa erilleen nuo homekamppeet ja seurata tilannetta. Toinen juttu on se, voiko homepilkullisia kamppeita käyttää. Kyllä homeen poistettua saa, pilkut saattavat jäädä, haitta on kosmeettinen. Eri asia on, miten mielekäs tuo homeenpoistoruletti on. Lähinnä siinä mielessä, kannattaako niitä viedä käsiteltäväksi vai heittää menemään. Alan liikeitähän löytyy ja pesulat osaavat neuvoa. Kaapit on tietenkin tyhjennettävä ja puhdistettava perusteellisesti.
 

Yhteistyössä