Hoitovapaan ansiotulot?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tytteli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tytteli

Vieras
Onko kenelläkään tietoa siitä, paljonko saa hoitovapaalla ansaita jottei hoitovapaarahat jää saamatta? Mietin siis ihan satunnaista keikkatyötä, en säännöllistä työtä. Suunnittelen hoitovapaalle jäämistä (nyt lapsi 7,5 kk), mutta mahdollisesti olisi satunnaista keikkatyötä tarjolla. Silloin tietysti järjestäisin hoitajan lapselleni. Mietin vain, miten paljon saa "keikkailla" hoitovapaalla ollessa. Onko kenelläkään tietoa?
 
Kotihoidontuen perusosaan (n. 294 e) ei vaikuta työtulot eli sen kannalta saat tehdä paljonko vaan. Mutta jos olet oikeutettu hoitolisään, tulot saattavat pienentää sitä. Katso Kelan sivuilta sallitut perheen tulorajat.
 
Kiitos vastauksestasi. Tarkoitin nimenomaan perusosaa, hoitolisää kun me ei saada. Ehkä mulle on jäänyt takaraivoon äitiysrahan osalta tiukat kommentit Kelan papereissa, että jos äitiyslomalla tekee töitä, pitää heti ehdottomasti ilmoittaa Kelaan ja äippärahaa mahdollisesti pienennetään. Eli hoitorahaanko ei päde sama periaate? Kelan sivuilla ei mainita mitään hoitovapaa-aikana ansaituista ansiotuloista paitsi juuri hoitolisän osalta.
 
Työtulot ei tosiaankaan vaikuta kotihoidontukeen, jos lapsi ei ole kunnallisessa hoidossa. Jos lapsen hoitaa vaikka mummi tai isä tms. saat kotihoidontuen normaalisti.
 

Yhteistyössä