Hoidon aloitus kohtukuoleman toteamisen jälkeen

Laura-Orvokki

Uusi jäsen
03.08.2012
6
0
1
Menin toissapäivänä onnellisen tietämättömänä raskauden ensimmäiselle ultrakäynnille, siihen sikiöseulontaan. Kätilö totesi heti että nyt on niin että ei ole sykettä. Viikkoa aiemmin neuvolassa etsittiin sykettä doplerilla, lääkäri sanoi nähneensä lukemaa hetken mutta neuvolatäti ei löytänyt mitään. Sanoivat että on normaalia ettei vielä 12+2 viikolla kuulu. sitten Ultrassa oltiinkin jo viikolla 13+2 ja sikiön kehitys pysähtynyt viikolle 8+0.
Maailma pysähtyi. En ollut osannut odottaa mitään tällaista vaikka olinkin tuntenut omituisia tuntemuksia verrattuna ensimmäiseen raskauteeni. minulla on 5 vuotias poika aiemmasta liitosta.
Olin kantanut jo n.3viikkoa kuollutta lasta sisälläni.
Kätilö kirjoitti lähetteen lääkäriin, tarkistus ultraan (ilmeisesti vain toteamaan kuoleman)... ja saamaan tyhjennys lääkkeet. Vieläkään ei ole lääkäri soittanut ja tuntuu että kohta pää hajoaa!!

Kuinka kauan muilla kesti että pääsi aloittamaan tyhjennyksen??
Tuleeko näillä raskausviikoilla ulos tunnistettava sikiö??
Pelottaa!!en halua!!en pysty edes katsomaan ultrakuvia...
Pelottaa olla kotona.
 
Hei!
Olen todella pahoillani siitä, mitä joudut kokemaan. Itse olen saanut keskenmenon kolme kertaa ja joka kerta olen saanut paperisen lähetteen, jonka kanssa olen hakeutunut suoraan naistentautien
päivystykseen. En siis ole jäänyt odottelemaan mitään lääkärin soittoa. Annettiinko sinulle sellaiset ohjeet? Täällä Helsingissä keskenmenot hoidetaan yleensä Kätilöopistolla.

Saitko mitään puhelinnumeroa, josta voisit tiedustella asiaa ja käytäntöä omalla paikkakunnallasi? Nyt viikonlopun aikana tuskin mitään yhteydenottoa sieltä päin tulee.
 
Jäi vastaamatta kysymyksiisi:

Kuinka kauan muilla kesti että pääsi aloittamaan tyhjennyksen??

Samana päivänä olen päässyt lääkäriin ja saanut lääkkeet tyhjennystä varten. Varsinainen tyhjennys on tapahtunut kotona seuraavana päivänä. Minä ainakin sain ohjeet, että lääkkeitä ei otettaisi yötä vasten ja kotona pitäisi olla toinen aikuinen kaiken varalta.

Tuleeko näillä raskausviikoilla ulos tunnistettava sikiö??

Et välttämättä huomaa mitään tunnistettavaa. Yhden kerran kolmesta keskenmenosta olen nähnyt alkion. Juuri 8 viikkoinen ja peukalonpään kokoinen. En kokenut sitä mitenkään pelottavana, kovin surullista vain.

Voimia tulevaan ja toipumiseen :hug:
 
Ensinnäkin pahoittelut ikävästä kokemuksesta ja voimia tulevaan :flower:

Vastaan nyt rehellisesti kysymyksiisi.
Minulla on takana yksi spontaani keskenmeno ja yksi keskeytynyt keskenmeno (kohtukuolema on vasta rv22 jälkeen). Se huomattiin samantapaisesti kuin sulla. Rv7 oli varhaisultrassa kaikki hyvin. Rv 10+3 ei löytynyt neuvolassa sykettä, joka on ihan normaalia noilla viikoilla, mutta koska raskausoireet oli hävinneet ja taustalla oli yksi km, niin sain seuraavalla päivälle keskussairaalaan ajan ultraan. Ultrassa selvisi, että alkio on kuollut rv8. Sain heti valmistavan lääkkeen, mutta koska oli perjantai, niin varsinaista tyhjennystä jouduin odottamaan viikonlopun yli maanantaihin. Tyhjennys tehtiin siis sairaalassa. Tyhjennys oli todella todella kivulias eikä sikiö meinannut millään irrota ja tulla ulos kohdusta. Sain tyhjennyslääkkeenkin useaan kertaan. Olen tyytyväinen, että tyhjennys tehtiin sairaalassa eikä kotona. En olisi kestänyt sitä kipua ilman sairaalan lääkkeitä. Enkä myöskään ilman mieheni tukea! Ota ehdottomasti tukihenkilö mukaan. Mitään tunnistettavaa en huomannut, mutta luullakseni alkio tuli ulos vessassa ollessa, joten enpä olisi sitä pytystä varmaan erottanutkaan. Tunsin kyllä, että nyt raskausmateriaali tulee ulos, koska oli sen verran aiempaa vuotoa isompi möykky. Kokemus oli kamala enkä haluaisi sitä koskaan enää kokea. En pitänyt sitä pelottavana tilanteena, mutta kuten Scalakin kirjoitti, surullisena ja hyvin ikävänä.

Tsemppiä sinulle! Muista pyytää tarpeeksi kipulääkitystä ja vaadi sairaslomaa niin paljon kuin koet tarpeelliseksi. Minä olin viikon saikulla, mutta tiedän, että jotkut lääkärit eivät haluaisi antaa kuin pari päivää.

:hug:
 
Soitin suoraan äitiyspolille mutta sinnekin on soittoaika...joten vielä odotellaan...ajattelin kyllä vaatia sinne pääsyä vielä tänään..ei tällaista tilannetta voi vaatia kestämään..ihmisiä on niin erilaisia ja itsestä tuntuu jo ajatus siitä että olen jo 3 viikkoa kantanut kuollutta lastani niin ihan hirveältä, haluaisin jo saada sen ja kehoni lepoon. pelottaa kivut. ensimmäinen synnytyskin oli ihan sairas...soten sekään kokemus ei helpota kauheasti oloa...
Voikohan tästä tulla vielä joku tulehduskin...jotain nipistelyitä on tänään tuntunut selässä ja vatsassa.

Niin ja "onneks" alkoi kesäloma juuri... että varsinainen lepoloma tuli tästä kesästä...

Nyt mä tajuun miks ei kannata kertoa monelle raskaudesta vaikka mieli tekisi kovasti...melko rankkaa ystäville ja perheellekkin varmaan :/ Tuntuu ettei halua nähdä ketään, enkä tiedä koska haluan tai miten olla kun on pakko nähdä.
 
Viimeksi muokattu:
Joo o....

Ensinnäkin mä en ees tiennyt mikä mun tilanteen nimi on...sen verta ihmeellisesti tilanne hoitui ultrasta eteenpäin..melko vähän terveysalan ihmiset ovat huolissaan potilaiden henkisestä voinnista kun lähettävät kotiin vastaanotolta..tai kun soittaa toiselle vastaanotolle, tai kolmannelle..

Neuvolassa vain todettiin että onpa ikävää ja minäpä peruuttelen kaikki sun ajat sitten täältä..siihen lopui se vaihe elämää..
Sitten TAYSIN naistentautienpoliklinikalta ilmoitettiin että kutsu lääkäriin on laitettu postiin, keskiviikolle on aika (eli tasan viikko siitä kun kuolleeksi todettu). Ai niin ja jo kolme viikkoa ollut kuolleena ennen sitä..Mutta ei se kuulemma haittaa, sinne se kuivuu..Että pystyikin sanoon noin!!??!!
kun toinen poraa puhelimessa että on aika ikävä olla, niin sano että kyllä sä pärjäilet ja jos alkaa kauheasti vuotaa hillittömästi ni sitte päivystykseen..
Mutta ei kai sillä väliä jos vaikka tällaisen ansiosta masennus uusii tai muuten vaan nuppi sekoaa...

MIHIN SAA VALITTAA???
vähemmästäkin ihmisiä otetaan päivystykseen...ei ehkä hengen hätä mutta henki se on tuola pääkopassakin ihmisellä..

Voishan sitä mennä yksityiselle... tulee maksaan n.250€..ainiin, tilillä on 300..en taida mennä

Paljonkohan mahtaa TAYS pulittaa tästä...on se kumma että neuvolat ja kaikki tarjotaan valtiolta mutta ei tällaisissa kukaan juuri avustele..
 
Oletpa saanut ikävää kohtelua osaksesi. Voi olla, että ammattilaiset joskus unohtavat, että kyseessä on ihminen jolle tilanne on uusi ja erittäin surullinen. Heille se on arkipäivää.

Nuo nipistelyt voivat olla merkki siitä, että kohtu alkaa itsestään tyhjentyä. Varaudu siis, että vuoto voi alkaa viikonlopun aikana. Siihen nähden on hyvä, että sinulla on aika ensi viikoksi, jolloin kohdun tilanne voidaan tarkastaa. Luonnollinen tyhjentyminen on aina hellempi kuin se, että mahdollisesti jouduttaisiin kaavintaan.

Laskua tulee poliklinikkamaksun verran, jos saat lääkkeet kotiin. Mikäli tyhjennys tapahtuu osastolla, niin maksua menee varmastikin sen päivämaksun (riippuu sitten montako päivää olet) mukaan,
muistaakseni reilu 30e. Sieltä tulee lasku kotiin, ei sitä tarvitse heti maksaa.
 
ainakin silloin ultrassa se kätilö puhui että hoidetaan ulos lääkityksellä. siis että ei kaavintaa. En tiä kumpi olis parempi.. nyt tuntuu jo siltä että haluaisin maata hiljaa sairaalassa. Ainut mikä pitää itkun poissa on tuo vanhin poikani :). Hän ei vielä tiennyt, piti kertoa ilouutinen heti ultran jälkeen kun on toivonut sisarusta..toisin kävi :'( ... tajuan että selviän tästä, sitä en tajua että kuinka uskallan enää tehdä lasta..
Jotenkin hävettää nähdä ketään ennenkun saan tän ulos..en edes itse halua koskea mahaani, enkä miettiä sitä..häiritsee suunnattomasti kulkea kuollut ihminen sisällään, kaupassa tai missään
 
Ei sinun vielä tarvitse miettiä tulevaa ja uusia lapsia. Minä olen kolmen keskenmenon ja kohtukuoleman (rv 40+1) jälkeen saanut kaksi lasta ja kolmas tällainen henkisesti rankka raskaus on menossa. Se lapsen kaipuu on voimakas, ja toive elävästä lapsesta antaa voimia mennä eteenpäin päivä kerrallaan.

Anna aikaa itsellesi toipua, niin kauan kuin se vaatii.
 
Mä en oikeasti ymmärrä että mua ei oteta lääkäriin vaikka olen sanonut että pää hajoaa täällä odottaessa.. VIIKON joutuu odottamaan täällä pirkanmaalla että saa kuolleen lapsensa ulos..HUH HUH !! mihin voi valittaa?!?!??! ymmärrän että jotkut saattaa kestää odtuksen ihan hyvin. mutta ei kaikki..itseä pelottaa ihan hirveästi että tästä vielä masennuskin ottaa ja uusii..
 
Otan osaa ja pahoittelen menetystäsi :hug: Minulla todettiin vuosi sitten tuulimuna ultrassa rv 11+5. Lääkäri sen vielä varmisti, ja alettiin puhua jatkotoimista. Oma sairaalamme oli kiinni heinäkuun, joten lähete laitettiin isompaan sairaalaan, sieltä kuulemma soitettaisiin kun pitää mennä. Näitä on kuulemma niin paljon, että aikaa menee. Ja koska ei ole kohdunulkoinen tms., ei ollut "lääketieteellinen kiire". Päivä oli torstai. Kesälomani alkoi seuraavana päivänä, ja sen sain s-lomaa. Itkin pihakeinussa, ja soittelin sukulaisille, etten pääsekään isoihin juhliin viikonloppuna. Vuoto saattaisi kuulemma alkaa milloin tahansa.

Maanantaina en jaksanut enää odottaa, vaan soitin siihen isoon sairaalaan, josta sanottiin että lähete on käännetty omaan sairaalaani, se kun onkin jo auki. Huokaus. Soitin sinne, ja ystävällinen sairaanhoitaja antoi minulle ajan samalle aamupäivälle. Lääkäri ultrasi, ja päädyimme kaavintaan, koska lääkkeillä tuskin kohtu tyhjenisi, kun ei mitään merkkejä siitä ollut. Seuraavalle aamulle pääsin sairaalaan ja kaavintaan. Eli kuusi päivää meni. Lääkäri olisi antanut s-lomaa vain kaavinnan jälkeiseen päivään asti, mutta onneksi toimenpiteen tehnyt NAISlääkäri tajusi tilanteen ja kirjoitti koko loppuviikon. Koska s-loma oli alkanut jo ennen kesälomaani, siirtyi loma sitten eteen päin. Jotain myönteistäkin. Mutta s-lomalapun tulee olla katkeamaton, eli siin ä on luettava "jatkoa edelliseen s-lomaan"

5,5 viikkoa kaavinnasta alkoivat menkat, ja siitä asti ollaan oltu ilman ehkäisyä. Tasan päivälleen vuosi tuosta ultra-uutisesta tein uuden plussan, jota parhaillaan jännään ja hieman pelkäänkin.

Voimia ja jaksamista sinulle!
 
kiitos. Nyt jo paremmin voimin odottelen huomista lääkäriäni. ei vieläkään mitään merkkejä vuodosta :(. Pelottaa tyhjennys kotioloissa, mutta kukapa sitä sairaalaankaan haluaisi.. Itsellä oli kesälomaa ehtinyt olla jo 3 päivää kun tämä todettiin joten luultavasti tämä "sairastelu" menee ihan omaan piikkiin..Tosi reilua..sama olo kuitenkin kuin niillä joilla todettu ennen lomaa...No Elämä ON.
Juuri tässä viikon odotellessa on ehtinyt vähän rauhoittua ja mieliala nousta ja sitten varmaan taas huomena alkaa toinen ei niin hyvä viikko..aika rankkaa :(.
Lähetin kyllä taysiin palautetta siitä että voisivat opetella kuulostelemaan asiakkaan henkistä tilaa eivätkä vaan hokisi että ei hätää kun et verta vuoda..
Voin niin kuvitella miten kävisi vähänkin heikommalle nuorelle naiselle vastaavassa tilassa viikon odottelun aikana.
Jotenkin mielestäni hiukan edesvastuutonta ja liikaa fyysiseen tilaan tuijottamista terveysalan ihmisiltä..
 
Pahoittelut keskenmenosta! Itselläni on 2 kertaa huomattu np-ultrassa keskenmeno rv12, sikiön kehitys loppunut viikoille 10-11. Ultrat olleet keskussairaalassa joten olen heti saanut ensimmäisen valmistavan lääkkeen eli Mifegynen ja siitä kahden päivän päästä mennyt osastolle saamaan cytotecit ja tyhjennysseurantaan. Täällä ei tyhjennyslääkkeitä mielellään kotiin anneta. Tyhjennys ei aina välttämättä ole kivulias, itsellä ensimmäinen meni ohi vähän voimakkaammilla kivuilla kuin kuukautiskivut, ihan panadolilla pärjäsin ja sairaalassa ollessa en tarvinnut mitään lääkkeitä. Toisessa kivut olivat hieman voimakkaammat, kohtu tyhjeni jo kotona ollessa ja supistuksia kesti parisen tuntia mutta ihan panadolilla selvittiin ja sairaalassa en taas mitään tarvinnut.

Kohtuuttomalta tuntuu noin pitkä odotusaika, mutta niinpä se taitaa isommissa sairaanhoitopiireissä olla että ruuhkat on isot ja keskeytynyttä keskenmenoa ei lueta akuutiksi tapaukseksi. Serkullani on huomattu 2 keskenmenoa neuvolaultrassa niin on suoraan päässyt pikalähetteellä keskussairaalan polille samalle päivälle. Mulle lääkäri antoi ensimmäisellä kerralla luvan valita haluanko kaavinnan vai lääkkeellisen. Itsekin totesin siinä vaiheessa että jos vielä lisää lapsia halutaan niin lääkkeellinen olisi varmasti parempi ja näin lääkärikin myönsi että seuraavien raskauksien takia on parempi ettei kohtuun kajota. Kaavinnathan voivat arpeuttaa kohtua. Minut lääkäri ultrasi vielä ensimmäisen tyhjennyksen jälkeen heti sairaalassa. Sanoi että usein raskaudet jotka ovat kestäneet yli 12vko tyhjentyvät lääkkeillä huonommin ja jos siellä olisi vielä jotain näkynyt niin olisivat sitten tehneet kaavinnan heti. Mutta onneksi molemmat kerrat ovat sujuneet hyvin ja kohtu tyhjentynyt lääkkeillä tehokkaasti.

Itsellä takana myös yksi spontaani keskenmeno ja siinä erotin kohdusta tulleen sikiöpussin. Tyhjennyksissä en ole onneksi sikiötä nähnyt vaikka ultramittojen mukaan niiden koko siinä vaiheessa olikin jo noin. 4cm. Valmistava mifegyne lääkityshän hajoittaa raskausmateriaalia, istukkaa ja sikiötä joten parempi ettei sitä vuotoa sen tarkemmin rupea tutkimaankaan. Sikiö ei nimittäin välttämättä tule kokonaisena sieltä.

Minulla on 2 tervettä lasta ja sitten tuli peräkkäin 3 keskenmenoa joihin syytä ei löytynyt. Nyt menossa raskaus rv 38+6, joten toivoa on! Voimia parantumiseen!
 
Laura-Orvokki, Pahoittelut keskenmenosta. Kohtalotoverina ajattelin jakaa omaa kokemustani, vaikka olet nyt jo ilmeisimmin lääkkeellisen tyhjennyksen kokenut.

Meillä on lasta yritetty 3 vuotta. Ensimmäinen raskaus alkoi ovulaatioinduktiohoitojen jälkeisellä taukokierrolla ns. spontaanisti. Se raskaus eteni viikolle 6+2 tai siis kun 6+7 oli varhaisultra ei sykettä löydetty TAYSin lapsettomuuspolilla. Sitten odoteltii kuitenkin viikko koska alkio oli kooltaan viikkoihin nähden pieni. Viikon päästä sama tilanne 7+6 ei sykettä. Joten keskustelu mitä tehdään. Olisimme saaneet valita aloitetaanko toimenpiteet heti vai seuraavalla viikolla. Halusin heti. Sain lapsettomuuspolilla kohdunkaulaa pehmittävän lääkkeen (Mifegyne) ja ajan tulla kahden päivän päästä naistentautien vuodeosastolle saamaan loput lääkkeet. Sitten 8+1 olin osastolla sen päivän ja sain kipulääkettä ja 4 Cytotec tablettia emättimeen. Kivut alkoivat noin 40 minuutin päästä. Mielettömän kipeää teki ja jouduin pyytään lisää kipulääkettä. Sain. Sitten kehotettiin nousemaan ylös ja kävelemään mahdollisimman paljon. Kävelin käytäviä ja Taysin rappuja ylös alas. Kävin välillä vessassa portatiivilla (metallinen sanko) johon piti tehdä kaikki tarpeet ja päästää kohdusta tulevat veret yms. Sairaanhoitaja tarkisti välillä mitä sankoon on tullut, jotta tiedetään miten homma etenee ja tyhjeneekö kohtu. Tosin mulla ei alkanut kovin nopeasti vuoto vaan sain lisä annoksena 2 tbl Cytotecia emättimeen vielä. Kohtuni tyhjeni hyvin ja pääsin illalla 19 aikaa kotiin. Kipulääkkeitä otin vielä useampana päivänä ja jälkisupistukset olivat melkoiset.

Nyt minulla on juuri päättynyt toinen raskaus keskenmenoon. Tämä siis myös lapsettomuushoidoista. Vielä nt-ultrassa oli kaikki hyvin ja lasta kehuttiin täydelliseksi, vilkkaaksi ja elinvoimaiseksi. Heti seuraavana päivänä alkoi supistuksia ja pientä tuhrua. Kävin lääkärissä ja vannottiin että on varmaan vaan normaalia. Sitten kaksi päivää kului ja supisti taas oikein kipeästi ja vuotoa tuli. Lääkäri ultrasi ja otti näytteitä. Ultrassa näkyi elävä sikiö. Siis viikkoja 12+1 tässä vaiheessa. Minulla on myös kotidoppler, jolla olen kuullut sykkeet hyvin jo 9+5 viikosta alkaen. Viimeiset sykkeet kuulin 12+6 aamulla. Sitten kun 13+1 kuuntelin en kuullut. Odottelin muutaman päivän ja yritin olla hermostumatta. Menin kuitenkin neuvolaan 13+4 ja terkka kuunteli sykkeitä. Ei kuullut, mutta ruudulla kuulemma vilahteli sykelukemia, joiden oli kuulemma oltava vauvan sykkeet. Siinä sitten 1,5 viikkoa mentiin ja oli neuvolalääkärinkäynti. Sykkeitä ei löytynyt ja neuvolalääkäri määräsi että pitää tulla iltapäivällä uudestaan niin hän katsoo ultralla. Siinä vaiheessa olin oikeastaan jo täysin varma mitä on tapahtunut. Iltapäivällä menimme miehen kanssa ultraan ja niin siellä sitten näkyi kuollut sikiö. Ei vastannut viikkoja 15+2 ja liikkumaton eikä sykettä. Sain saman tien lähetteen Taysin naistentautien polille ja kehotuksen mennä heti, vaikkei vuoda eikä ole kipeä. Niin minä menin, mutta koska kello oli jo niin paljon oli ko. poli mennyt kiinni ja päivystys siirretty synnytysvastaanoton puolelle. Siellä minä istuin odottamassa vuoroani 4 tuntia. Aika kamala oli istua siellä ja katsoa kun toiset tulivat synnytykseen ja isoja vatsoja pyöri edestakaisin. Kenellä epäiltiin raskausmyrkytystä jne. Minä istuin ja ajattelin että mihinkäs minulla tässä kiire, kuollut lapsi vatsassa. Kovaa oli pysyä siinä rauhallisena. Sitten tuli vuoroni ja lääkäri varmisti että sisätutkimuksella ja ultralla että kuollut on. Sikiö vastasi viikkja 12+5 eli olin kantanut kuolutta lasta sisälläni 17 päivää. Tuo kehityksen päättyminen sopii myös niihin kotidopplerilla kuultuihin viimeisiin ääniin. Toisaalta minua huojentaa se että tiedän koska hän kuoli.

Sain taas sillä käynnillä Mifegynen kypsyttämään kohdunkaulaa/-suuta, koska se oli tiiviisti kiinni ja pitkä, ei kuulemma alkaisi vuotamaan viikkoihin itsestään. Ja ylihuomiselle paikka vuodeosastolle (eli torstaille 9.8.). Lääkäri sanoi että koska viikkoja on 15+ ei tyhjennystä voisi tehdä kotona. Vuotoa tulee paljon enemmän ja kipujakin on hurjasti enemmän kuin edellisellä 8+ viikolla tapahtuneessa tyhjennyksessä. Torstaina menin pelon sekaisin tuntein osastolle. Kipu pelotti eniten. Muutenhan tiesin mitä tulee tapahtumaan. Sain lääkkeet (kipu ja 4 Cytotecia). Sitten odottelua ja lopulta kehotus nousta jalkeille. Taas lähdin kävelemään rappuja edestakaisin, koska se oikeasti tehostaa kohdun tyhjenemistä. Vuoto alkoi 3,5 tunnin päästä lääkkeestä ja sain vielä lisäannoksen Cytotecia. klo 14 mulla tuli ekat kudokset ulos, istukkaa. Mä en ollut missään vaiheessa kipeä, muutamia menkkamaisia juilasuja mutta oikein ihmettelin miksi en ole kipeä. Hoitajaltakin kyselin että voiko tämä mennä näin. Hän sanoi että näköjään tai sitten mun kipukynnys on kasvanut. Yhden kipulääkkeen vielä otin iltapäivällä koska hoitaja sanoi että ei kannata yhtään kärsiä kivusta ja mitä vähemmän on kipeä niin sitä vähemmän lihakset kramppaa ja kohtu tyhjenee. Klo 16:30 syntyi sikiö. Hän ei tullut ulos pelkällä ponnistuksella vaan jouduin auttamaan myös käsin. Päätin katsoa ja hyvästellä pienen. 12+5 viikolla kuitenkin sikiö on jo ihan ihmisen näköinen. Kaikki oli pientä ja niin täydellistä. Ulkoisesti ei mitään sellaista mistä näkisi että miksi näin kävi. Pieni poika oli kyseessä, senkin näin selvästi. Minusta tuntui hyvältä että sain nähdä hänet ja hyvästellä. Vaikka toisaalta se oli rankkaa. Kun sikiö oli tullut ulos, tuli vielä jonkin ajanpäästä istukkaa ja sitten vuoto alkoi rauhoittua. Kipuja siis oli tosi vähän ja taas käytössä portatiivi. Pääsin illalla kotiin. Ikävä kyllä minulle olisi pitänyt sairaalassa antaa maidonnousua estävä lääke, koska näillä viikoilla 15+ maito voi jo nousta, kun elimistö luulee että on synnytetty. Koska lääkettä ei muistettu antaa ja minä en tiennyt kysyä niin olen nyt kärsinyt maitoa vuotavista rinnoista. Ja siitä pakottavasta tunteesta kun rinnat täyttyvät. Soittelin sairaalaan ja sanoivat että kyllä maidon nousu tyrehtyy pikkuhiljaa ja missään tapauksessa ei saa aktivoida rintoja puristelemalla. Vuotoa ei tule kuin nimeksi ja se minua ihmetyttää myös. Sairaalasta sanoivat että se voi johtua siitä että kohtu tyhjeni niin hyvin ettei vuodettavaa ole. Yleensä kohtu jää vuotamaan reilummin jos kohdussa on vielä jäänteitä.

Mä olen päässyt molemmilla keskenmenokerroillani ilmeisen helposti ja toivon ettei nytkään tule mitään jälkivaivoja. Mutta koska en ole yhtään kipeä niin en usko että tuleekaan. Aivan pieniä jälkisupistuksia on ollut. Molemmat kerrat on hoidettu siis Taysissa osastolla. Tällä kerralla jouduin kyllä itse kysymään muutaman asian perään koska muuten hoitaja olisi unohtanut kiireissään. Mutta olen ollut tyytyväinen siellä saamaani hoitoon ja siihen että kipulääkettä saa ja pitää ottaa niin ettei satu 'yhtään'. Uskon että tämä toinen kerta oli helpompi ehkä siksi ettei jännittänyt sitä mitä kaikkea tapahtuu, kun edellisestä kerrasta tiesi miten lääkkeet saa ja miltä se tuntuu kun kohtu tyhjenee. Ekalla kerralla jännitys varmasti antoi lisäsäväyksen myös kivuille.

Nyt odotan että kroppa palautuu ja menkat tulevat. Me olemme jo päättäneet että jatkamme lapsettomuushoitoja saadaksemme sen esikoisemme (ja ehkä ainokaisemme). Meillä on kuitenkin jo ikääkin 34 ja 36 joten hirveästi ei ole aikaa tuhlattavaksi.

Fyysinen puoli usein paranee nopeastikin. Viimeksi vuotoni päättyi 10 päivässä ja menkat alkoi 6 viikon päästä. Mutta nyt mä ajattelen että voisi tapahtua nopeammin jos vuoto ei kestä noin kauaa. Henkinen toipuminen vie aikaa enemmän ja on yksilöllistä paljonko. Itse luulin jossain vaiheessa että olen jo päässyt keskenmenon yli, pahimman yli, mutta sitten iski paha jälkiromahdus ja itketti taas kovasti. Nyt tunnelmat on ihan erilaiset, varmaan osaksi siksi että sain hyvästellä poikani ja olin jo varautunut ennen lääkärin tuomiota ettei kaikki ole hyvin. Jotenkin sen vain tiesi. Mutta en usko ollenkaan etteikö itkukohtauksia voi tulla taaskin vaikka pitkänkin ajan päästä. Ja kun uusi raskaus alkaa niin se varmasti pelottaa taas. Edellinen/ edelliset keskenmenot vaipuvat syvemmälle muistoihin ja uusi raskaus pelottaa ja toisaalta kantaa eteenpäin. Voimia se vaatii. Parasta on mielestäni se että pääsee puhumaan tai kirjoittamaan tunteistaan ja ajatuksistaan. Palstat on hyviä ja jos on ystäviä joilla on keskenmenokokemus, se on kullan arvoista vertaistukea. Ja tietysti ei pidä unohtaa sitä että ammattiauttajat ovat olemassa. Rohkeasti aikaa psykologilta tms. ja jutella asiaan erikoistuneen henkilön kanssa.

Voimia toipumiseen. Älä syytä itseäsi, kysymykseen miksi tai mitä tein, mitä olisin voinut tehdä toisin - ei löydy vastausta. Todennäköisin syy keskenmenoon on lapsessa itsessään. Sen kehityksessä tulee häiriö jostain johtuen. Luontoäiti päättää ettei ko. yksilö olisi elinkelpoinen ja siksi tulee keskenmeno.

Niin kliseeltä kuin se kuulostaakin niin anna ajan kulua. Sure kun surettaa ja älä koe huonoa omaatuntoa ilon hetkistäkään. Vähitellen haavat paranevat ja jäljelle jäävät arvet. Ikuisestihan keskenmenot varmasti muistaa, ne ovat osa elämää.
 

Yhteistyössä