hienojakoisia yli 8kk vauvanruokia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja dd
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
D

dd

Vieras
Meidän vuosikas on tosi huono syömään noita yli 8kk ikäisten valmiita lastenruokia, koska niissä on niin isoja paloja että sylkee ne vain ulos suustaan. Kokeeksi joskus tarjoan niitä kuitenkin, ja tänään huomasin että muistaakseni (?) 1-3v Piltti stroganoffissa oli aika pieniä lihamuruja, ja se meni hyvin alas. Voisiko joku kertoa onko joissain muissa isommille tarkoitetuissa ruuissa noita pienempiä paloja, niitä kun ei purkista suoraan näe ja ne isoja paloja sisältävät jäävät meillä syömättä? Muuten meillä syödään edelleen niitä 4-6kk ruokia..
 
meilläon nyt vasta (poika 10,5kk) pikkuhiljaa alkanu menee ne 8kk purkit, tosi isoja paloja! Muistaakseni ainakin Hipp -merkillä oli joku tomaatti-kesäkurpitsa-lasagne mikä oli hienoa...vai olikohan siinäkin 6 kk se raja..Ainakin Hipp vihanneslasagne on aika sileää. Kokeilemalla se selviää, oon yrittäny haarukalla muussata klönttejä pienemmiksi ja sekoittanut puolet sekaan jotain sileää soserra ja notkistanut tarvittaessa korvikkeella ja rypsiöljyllä.
Sormiruokailua kannattaa harrastaa, se auttaa vauvaa oppimaan syömään paloja paremmin. Ite huomasin tämän kun annoin joka päivä esim. leipää,banaania,kurkkua, satsumaa, tomaattia tms..alkoi pikkuhiljaa nuo 8 kk ruoatkin menemään paremmin alas kun tottui klöntteihin suussaan. :D
 
Halpa ja moneen muuhunkin hommaan hyödyllinen keittiöväline eli teholeikkuri surauttaa muutamassa sekunnissa kaikki ruuat hienoksi mössöksi.

Saat kotoisesta lihakeitosta ym. ruuista sillä lapselle hyvää ruokaa, samaa, mitä perhekin syö. Olisi jo aika siirtyä normaaleihin ruokiin, jotta makuaisti oppii hyväksymään ne. Lapsi, joka syö aina purkkiruokaa, saattaa hylkiä jatkossa kaikkea kotiruokaa. Olen nähnyt parissa tuttavaperheessä tuon. Sitä paitsi, kotiruoka tulee paljon halvemmaksi ja jos haluat, voit laittaa ne niihin pilttipurkkeihin, joita on kertynyt kaappeihin. Silloin sinulla on aina valmista ruokaa lapselle myös kyläreissulle.

Näin meillä on tehty.
 
Samaa mieltä edellisen kanssa. Samaa kotiruokaa kuin muillekin, samalla vaivalla ja sauvasekoitimella/haarukalla soseeksi ennen maustamista.

Minusta ne kaupan 4kk soseet on sellaista velliä, että ei ihme jos ei opi karkeata ruokaa syömään. Itse en antaisi mistään hinnasta. Ei ole iso vaiva keittää porkkanaa/ perunaa ja haarukalla soseuttaa. Pystyy 5kk ikäinenkin syömään hyvin, mutta on kuitenkin hieman karkeaa. Jos itselleen/ perheelleen yhtään tekee ruokaa, niin eikö siinä samalla tee ruokaa vauvallekin, edes pari kertaa viikossa? Kalliita kaupan ruuat ja erittäin epäekologista.
 

Yhteistyössä