Hei erityislasten vanhemmat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Kertokaas nyt tyhmälle miten menetellä kun lapseni puistossa alkaa leikkiä lapsen kanssa jolla selvästi jonkin lainen kehityshäiriö. Voiko sen ottaa puheeksi vai olla vain kuin ei huomaisikaan.

Poikani kyseli tänään leikkitelineessä itseään vanhemmalta lapselta nimeä mutta poika ei osannut puhua. Poikani sitten kyseli vielä ikääkin ja kovaan ääneen ihmetteli asiaa. Äiti ei sanonut mitään, seisoi vain poikansa vieressä.
 
Meidän poika änkyttää pahasti. Minua ei haittaa, jos joku tulee ystävällisesti kysymään asiasta. Tilanne varmasti sitten helpompi molemmille. Mutta epäasialliset tokaisut loukkaa ja suututtaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja äiti:
Meidän poika änkyttää pahasti. Minua ei haittaa, jos joku tulee ystävällisesti kysymään asiasta. Tilanne varmasti sitten helpompi molemmille. Mutta epäasialliset tokaisut loukkaa ja suututtaa.

Poikani on 6 v eli kyllä varmasti ymmärtäisi jos selittäisin ettei sitten kovaan äänen tokaise että miksi et osaa puhua.
 
Kyllä kannattaa opettaa. Minusta juuri tuo miten kysymyksen esittää ratkaisee aika paljon miltä erityislapsesta itsestäänkin tuntuu. Ja muutenkin kannattaa omille lapsilleen opettaa, että erilaisuus on ihan ok.
 
Vaikea kysymys. Mun erityiseni täyttää kesällä22 vuotta ja aina olen kertonut avoimesti tytön erilaisuudesta. Olen kokenut avoimuuden parhaaksi tavaksi, siten kun välttää ainakin väärinkäsityksiä. Tiedän kuitenkin, että joillekin lapsen erityisyys on todella kova paikka. Aika moni - valitettavasti - koittaa viimeiseen asti kieltää koko asian.

Kun mietin tuota kertomaasi tilannetta, tulee mieleen sen vieraan lapsen kohdalla joitakin asioita. Autismi, puheen kehityksen viivästymä, kuulovamma... nämä nyt tulivat ekana mieleen. Jos olisin sinä, kehoittaisin lastani kuitenkin leikkimään tämän lapsen kanssa. Ihmiset pärjäävät vallan mainiosti tistensa kanssa, vaikka olisivat täysin eri kielisiä, jos vain haluavat. Elekieli vaan peliin. Käsillään voi näyttää, että tule mukaan. Sormella voi osoitttaa liukumäkeä, ja käsimerkillä taas, että mennäänkö. Jos lapsesi viettää aikaansa kyseisen lapsen kanssa, mi nä menisin sinuna tämän lapsen äidin luokse ja sanoisin, että "hei, olen X, poikani näyttäisi kovasti haluavan leikkiä poikasi kanssa." Kun se erityislapsen äiti vastaa jotain, voit kysyä ihan suoraan, että sun poikasi ei oikein tiedä, miten kommunikoida hänen poikansa kanssa. Joku voi kyllä tuosta loukkaantuakin, mutta jos loukkaantuu, anna loukkaantua. Erityislapsilla ei ole koskaan liikaa kavereita ja jos jonkun erityislapsen äiti torjuu lapsensa kaverisuhteen, se on tämän äidin oma häpeä. Mutta kannattaa siis lähestyä ensin lasta ja sitten vasta - hienovaraisesti - äitiä. Mutta ei tarvitse olla liian varovainen eikä pelätä sitä, että loukkaa. Jos omaat normaalit käytöstavat, et voi toimia väärin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja äiti:
Kyllä kannattaa opettaa. Minusta juuri tuo miten kysymyksen esittää ratkaisee aika paljon miltä erityislapsesta itsestäänkin tuntuu. Ja muutenkin kannattaa omille lapsilleen opettaa, että erilaisuus on ihan ok.
Ja minusta jokaisen erityislapsen vanhemman pitää opettaa oma erityisensä siihen, että kysymyksiä tulee. Sitä erityisyyttä ei saa lakaista maton alle. Jos niin tekee, lapsen on paljon vaikeampaa saada hyvää itsetuntoa kuin sellaisen lapsen, joka on jo ihan pienestä pitäen saanut olla erilainen.

 

Yhteistyössä