Hassu kysymys vauvan käytöksestä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tietämätön äityli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tietämätön äityli

Vieras
Puolen vuoden ikäisen tyttövauvamme käytös hämmentää minua usein - esikoinen kun on eikä vauvoista muuten juuri mitään kokemusta. Tytön mielialat tuntuvat välillä sahaavan ihan laidasta laitaan ilman mitään logiikkaa?! Aluksi tyttö on ihan iloinen ja yhtäkkiä ilman mitään näkyvää syytä alkaa kitistä ja sitten itkee. Ja sitten yhtäkkiä taas yhtä hymyä. Välillä vauva vaikuttaa tosi väsyneeltä ja seuraavassa hetkessä jutustelee pirteästi ja silmin nähden virkeänä. Niin outoa. Onko tämä vain helposti turhautuvan ja tylsistyvän vauvan käytöstä vai kenties jotenkin epänormaalia?
Välillä turhaudun itsekin täysin, kun tuntuu, etten yrityksistä huolimatta osaa ollenkaan lukea vauvaani tai tulkita hänen käytöstään. Ahdistavaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Tietämätön äityli:
Aluksi tyttö on ihan iloinen ja yhtäkkiä ilman mitään näkyvää syytä alkaa kitistä ja sitten itkee. Ja sitten yhtäkkiä taas yhtä hymyä.

Tästä tuli mieleeni, ettei kai pissaaminen/kakkaaminen satu? Pissatulehdus? Maha liian kovalla? On tärkeää seurata että vauvalla sujuu syöminen, nukkuminen, pissaaminen ja kakkaaminen. Jos ne on kunnossa, niin vauva voi hyvin (jos vauva masentuu tms. niin yleensä lopettaa syömisen ja sitä rataa). Meillä vauvalla ei ole ollut tuollaista käytöstä paitsi ton väsynyt/virkeä suhteen, mutta uskon ton silti olevan normaalia. Ja vauvahan voi imetyksen aikana ottaa pienet torkut (vaikka 3 minuuttia) ja virkistyä jo siitä. Nyt vauvani on 10kk ja saa selvästi lisävirtaa kaikesta ruuasta eli kai se verensokeri vaikuttaa paljon noin pienilläkin.
 

Yhteistyössä