Harmittaako jos jollain enemmän rahaa kuin itselläsi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Säästäjä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Säästäjä

Vieras
Täällä köyhät vinkuu heti, jos joku kertoo kuinka paljon itsellä mennyt rahaa johonkin. Vingutaan myös ainaista rahapulaa jne.

Itseäni ei harmita vaikka jollain olisi enemmän rahaa kuin meillä. Tässä mitään rikkaita olla, mutta silti on aina rahaa välttämättömiin. Tänä kesänä oltiin 3 päivää tukholmassa ostoksilla ja rahaa meni kaikkineen 1500. Mutta sitä vartenhan tässä ollaan koko talvi säästetty.

Ihmetyttää vain näiden köyhien vingunta kun ei ole rahaa. Mihin on kadonnut säästämisen jalo taito?
Kaverikin laittaa heti rahat haisemaan kun sellaista jostain tulee ja vinkuu kun ei päässyt myös Tuhkolmaan jne.

Ja meillä siis vain mies käy töissä ja itse hoidan 1,5 v lasta kotona.:)
 
Eikös jokainen oo vastuussa omista tuloistaan, ei siihen vinkuminen paljon auta. Jos haluu paljon rahaa niin opiskelee itselleen ammatin jossa on kova palkka.

Niin ja vastatakseni kysymykseen, ei harmita eikä kiinnosta muiden finanssipolitiikka.
 
Ei harmita, mutta minua kyllä surettavat ihmiset, joilla ei ole tarpeeksi rahaa, vaikka yrittäisivät elää "oikein". Minä en hirveillä summilla mitään tee, pois antaisin, jos kamalasti rahaa olisi jossain.
 
Harmittaa minua sellainen seikka että työtön saa kuukaudessa rahaa reippaasti enemmän kuin hoitovapaalla oleva vanhempi.

Noin yleisesti ottaen, ei harmita jos jollakulla on rahaa enemmän.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Rähmäkäpälä:
Harmittaa minua sellainen seikka että työtön saa kuukaudessa rahaa reippaasti enemmän kuin hoitovapaalla oleva vanhempi.


Tämä mua ei oikeastaan edes harmita vaan saa ihan raivon partaalle!!! Ja itsellä ei siis ole hoitovapaa meneillään eikä varmaan ikinä enää tulekaan (lapsiluku täysi) mutta tuo on kyllä TODELLA suuri epäkohta!!!

Ja muuten ei harmita. Jos harmittais, niin eipä tässä ehtisi muuta tekemään kun kadehtimaan muiden rahoja. Itse olen tehnyt kaikkeni että saisin kohtalaisen ansiotason ja aion tehdä jatkossakin ja olla tyytyväinen siihen mitä olen saavuttanut sen sijaan että kadehtisin muita. Enemmän sillä saavuttaa että keskittää energiansa työn tekoon ja sijoitusvinkkien keksimiseen kuin muiden kadehtimiseen.
 

Uusimmat

Yhteistyössä