Häpeä ja peräpukamat - eikö tähän saa mistään apua?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Enpä olisi uskonut, että peräpukamien takia voi olla sairaslomalla... niin nyt sitten kuitenkin kävi. Kärvistelin viikon verran ja kipu yltyi mahdottomaksi, ei voinut kuin kyyneleitä niellä ja pakko oli mennä lääkäriin (joo, ei pitäis nolostella, mutta mulle nuo aunarijutut on niin häpeällisiä) ja aikansa sörkittyään lääkäri määräsi vain uutta voidetta ja kolme päivää saikkua. Lääkärissäkäynti oli juuri niin hirveä kuin kuvittelinkin sen olevan, lääkärinä oli nyrpeän näköinen ja oloinen keski-ikäinen naisihminen, ja oli muka ihan pakko PURISTAA siitä suurimmasta, tuntui että taju lähtee.

Eikö tähän ole mitään oikeaa apua?? Voiteesta ei ole mitään hyötyä ja vaiva uusiutuu aina säännöllisen epäsäännöllisesti. Terveydenhoitaja puhelimessa sanoi, että ne voitaisiin hirttää, mutta se sadistilääkäri ei puhunut asiasta mitään ja mulla ei tullut sanaa suusta enää sen käsittelyn jälkeen.

Kaikista "kivointa" asiassa on, että olen koeajalla uudessa työpaikassa, jossa on aivan karmea tilanne työntekijöiden suhteen, ei vaan ole tekijöitä, ja nyt olen jo kuukauden sisään toista kertaa saikulla. Ensin angiina, nyt tämä. Pomo on vielä varmasti ikävin ihminen mitä kuvitella saattaa (sen lääkärin jälkeen). Tosi kiva viedä sille saikkulappu, jossa lukee syy sairaslomaan, puhelimessakin kommentti oli "jaaha, vai sillä tavalla" kun ilmoitin sairaslomasta.

Pitäis varmaan vaan ripotella tuhkaa päällensä ja mennä nurkkaan häpeämään :(
 
Hirtto tai leikkaus taitaa auttaa. Lähete lääkäriltä. Sun täytyy sitä itse näköjään osata pyytää (tyypillistä tk:ssa). Toisilla menee paremmaksi itsekseen, vaikkei ne pois lähdekään ilman veistä kun ovat tulleet.
 
Nyt tilaat uudestaan lääkärille ajan ja vaadit että saat lähetteen polille, jossa pukamat "hirtetään". Pääset vaivasta lopullisesti, ei tossa vaiheessa rasvat enää auta ja nämäkin vaivat ovat inhimillisiä. Täytyy olla oma-alotteinen, että saa hoitoa.
 
Jos se kipu on _järkyttävä_ voi olla että se pukama on vuotanut verta sisälleen ja siellä on painetta. Ainakin kirurgian päivystyksessä saatetaan sellainen nopsasti aukaista puukolla, ja kipu hellittää heti. En tiedä, hoidellaanko näin tk:ssa. Ja siinä saikkulapussa ei tarvis lukea sitä itse syytä, vain pelkkä icd-10 koodi.
 
Täytynee sitten nieleskellä häpeä ja mennä taas lääkärille, vaikka se eilinen nirppanokka oli kyllä tosi tyly. Ja eihän siinä lapussa syytä tartteis lukea, mutta niin vaan tohtorska oli sen siihen laittanut :(
 
Jos se kipu on _järkyttävä_ voi olla että se pukama on vuotanut verta sisälleen ja siellä on painetta. Ainakin kirurgian päivystyksessä saatetaan sellainen nopsasti aukaista puukolla, ja kipu hellittää heti. En tiedä, hoidellaanko näin tk:ssa. Ja siinä saikkulapussa ei tarvis lukea sitä itse syytä, vain pelkkä icd-10 koodi.

No vähäjärkinenkin löytää noiden koodien selitykset netistä!
 
Mene nyt jumalauta yksityiselle kun on noin iso ongelma. Jos on ulkoiset pukamat niin niitä muuten ei voi hirttää, vaan leikata, ja sen jälkeen vasta kivuliasta onkin, avohaava perperissä.

Sille joka väitti, ettei pukamat koskaan häviä, niin itsellä on kyllä synnytyksistä tulleet pukamat pienentyneet niin olemattomiin, ettei niitä huomaa. Toki jos taas olisin raskaana ne pullistuisivat esiin...onneks en halua enää lapsia. :D
 

Yhteistyössä