Hammas lohkesi... onko siitä jotain haittaa?

ImpiEllenAnna

Aktiivinen jäsen
21.04.2004
8 208
0
36
Mun lähti eilen puolet viisurista pois.. siinä oli ennestään jo ammottava reikä ja nyt toinen reuna tipahti poes.. onko siitä jotain haittaa muille hampaille tai ikenille? en millään viittis nyt mennä sitä loppua poistattamaan.. :snotty:
 
Alkuperäinen kirjoittaja juuh:
yleensä on reikä.
On haurastutanut hampaan jo siihen pisteeseen et halkeaa

Juu kyllähän tuolla on reikä ollut jo kauan.. ihan armottoman kokonenkin.. mut edes hammaslääkäri ei puuttunu keväällä siihen mitenkään muuten kuin sanoi että toi tarvii jossain vaiheessa leikata pois..
 
Mä aikani jahkailin lohjenneen hampaan kanssa ja ei sille sitten enää voinut tehdä muuta kuin juurihoitaa (oli pahasti tulehtunut mitä en itse tajunnut kun ei ollut juurikaan kipeä). Oli hemmetin kivulias hoito juuri tuon tulehtuneisuuden takia. Pari vuotta meni ja hammas lohkesi uudelleen ja piti poistaa kokonaan koska ei pysynyt enää kasassa - kuollut hammas (=juurihoito) kuulema haurastuu helposti.
 

Yhteistyössä