Haluaisin lapsen mutta mies ei

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
En suosittele hankkiutumaan raskaaksi jos mies ei lasta halua/ ole valmis lapsen hankintaan. "Vahinko" raskaus tulee vain katkeroittamaan miehen ja johtamaan eroon, todennakoisesti jo ennen lapsen syntymaa. Jos vakisinkin lapsen haluat, kayta spermapankkia jotta lasta haluamaton mies ei joudu vakisinkin sidotuksi elatusmaksuihin seuraavaksi 18 vuodeksi.
 
Kaveri hankkiutui "vahingossa" raskaaksi. Yhdessä ovat miehen kanssa mutta nyt valittaa ettei mies osallistu mihinkään lapseen liittyvään ,että valmistaudu sitten siihen että hoidat ihan yksin lapsen jos ihan yksin sen päätät tehdä.
 
Missään nimessä, et hankkiudu vahingossa raskaaksi!
Mietipä miltä itsestäsi tuntuisi jos omalle kohdalle kävisi näin. Joutuisit ottamaan vastuun lapsesta jota et edes halunnut.
Sun täytyy päättää mitä elämältä eniten haluat. Riittääkö parisuhde miehen kanssa ilman lapsia? Haluatko lapsen? kuinka paljon haluat lasta? Voitko odottaa muutaman vuoden?
Joskus parisuhde päättyy erilaisten elämän odotusten vuoksi.
 
Tiedän, en halua lasta väkisinkään laittaa alulle. Kyllästyttää vain tämä odottaminen. Eikä kyse ole siitä että mies EI halua lapsia, hänen mielestään ei vain ole vielä sopiva aika. No, ehkä täytyy tyytyä vain odottamaan.(y)
 
Mun mies on kahdesti suostunut tekemään lapsen, kun aikansa on vonkumista kuunnellut. Toisen lapsen äidin jätti ennenkuin lapsi edes syntyi. Ja seuraavan kun lapsi oli yksivuotias.

Onnea vaan "vahinko"raskauteen!
 
Asia ei odottamisella muutu miksikään. Sinä teet itse päätöksen, haluatko lapsia niin paljon, että vaihdat miestä, vai haluatko miehen niin paljon, ettet hanki lapsia. Vaikka päätyisit jälkimmäiseen vaihtoehtoon, miehesi saattaa silti 10 vuoden päästä vaihtaa nuorempaan ja sitten sinulla ei ole miestä eikä lapsia.
 
Ei miehiä voi noin vain vaihtaa. Jos luopuu nykyisestä, niin saattaa aivan hyvin mennä 10v tai enemmän ennen kuin seuraavan kerran tulee vastaan joku, jonka kanssa syntyy molemminpuolinen ihastus.

Sitten nelikymppisenä taas alkaakin olla myöhäistä edes harkita lasten tekoa.
Kolmevitosena kannattaa mennä klinikalle ja tehdä lapset spermapankin avustuksella, jos ei miestä löydy ennen sitä. Ja sitten kun lapset on tehty, voi miestäkin taas katsella. Tosin eipä miehellä tuon jälkeen enää mitään tee.
 
Yhden tutun isä piti tuollaiselle munattomalle miehelle puhuttelun, että on moraalisesti väärin vetkutella lastenhankinnan kanssa, ja miehen tulee joko alkaa lasten tekeminen tai päästää nainen etsimään uutta miestä, mutta vetkuttelu on itsekästä vätystelyä. Puhuttelu tehosi, ja parilla on nyt monta lasta.
 

Yhteistyössä