G: Millainen on aamusi arkena?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Juulia
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Herätään tytön kans 7-8. Sitten aamupisulle, siivoan kissojen hiekka-astian, ruokin kissat, keitän kahvit ja teen tytölle aamupalan. Sitten vaan lorvitaan =)
 
herätään pojan kanssa 7-8 välillä ja lorvaillaan yöasussa pitkään. Ekaks syödään, katellaan telkkua, ite tarkistaa sähköpostit sun muut netissä, leikkiä, talon lämmitystä. Sit ulos joskus 11 aikaan.
 
Herään 4.30, marssin silmät ummessa keittiöön ja laitan kahvinkeittimen päälle ja ruokin kissan. Siinä vaiheessa on jo toinen silmä auki, haahuilen suihkuun. Herään siellä, puen päälle, kahvia, tupakkaa, meikkaan ja laitan hiukset. 6.30 herätän pojan, se pukee ja pesee hampaat ja 7 aikaan lähetään matkaan. Miä haluan lähteä rauhassa, siks noin aikasin :D
 
Herätys 6.25, pesulle ja vaatteet päälle itselle ja lapselle. Sitten hampaiden harjaus, eväät jääkaapista kassiin ja ulkovaatteet päälle. Tavoite on olla autossa viimeistään 6.50 ja sitten kohti hoitopaikkaa ja töitä.
 
Mä herään 8-10 välillä, käyn pissillä, laitan teen tulemaan, pesen hampaat, käyn paskalla, puen päälle ja juon teetä ja surffailen netissä, kunnes täytyy kiiruhtaa muihin hommiin.
 
Vähän päivästä riippuen mutta yleensä:
Kello herättää 7.00, napsautan kahvin päälle, käyn vessassa, haen lehden. Juon kupin kahvia, herätän kuopuksen ja teen hälle aamupalan. Juon lisää kahvia ja luen aamulehden. Patistan kuopusta syömään ja pukemaan. Juon lisää kahvia.
Lähdetään 8.30 aikaan.
 
Herötys noin klo 6.00. Kahvinkeitin päälle, vessaan. Naaman putsaus, sit pukemaan. Samalla ku juon kahvia meikkaan. Lopuks hiusten laitto, koira ulos ja sille ruoka. Katon viel ennen töihin lähtöä, että poika herää.
 
Herätään pojan kanssa 6:30-7:45 tai sitten jo aamuyöllä, jos on huonompi yö... Periaatteessa yritän pyrkiä kuitenkin vasta nousemaan sängystä aikaisintaan 6:30.

Käyn vessassa, vaihdan pojalle vaipan, teen pojalle aamupalaa ja laitan kahvin tippumaan. Melko tarkkaan aina näin ja tässä järjestyksessä. :) Klo 10:ksi mennään ulos.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Juulia:
Mihin aikaan heräätte, mitä teet ensimmäisenä jne? :)

Herään 4:30 - 7:30 välisellä ajalla ja ensimmäisenä laitan kaffet pörisemään ja sitten käyn kusella. Sitten lehden pikainen selaus ja sähköpostien tarkistus ja pikaiset nälvimiset palstalle, ennenkuin ryhdyn muihin tärkeempiin askareihin.
 
Herätään pojan kanssa klo 9-10 aikaan ja pistän boksilta tulemaan aamuisen pikkukakkosen ja alan keittelemään meille puuroja. Puuron jälkeen menemme aamupesulle ja sitten ehkä ulos.

Jos aamulla on menoa, herään itse aikaisemmin suihkuun ja laitan itseni kuntoon ja herätän pojan ja keitän puurot.
 
Herätys klo 07.
Isompien lasten herätys ja aamupesut. Jos pienin nukkuu, omat aamupesut ja isompien kanssa aamupalalle, jonka jälkeen pienimmän herätys ja aamupesut ja sitten viemään vanhinta lasta kerhoon klo 09 aikaan.
Jos pienin herää isompien kanssa, jää omat aamutoimet viimeiseksi ja oma aamupala syömättä ja syötän pienimmän samaan aikaan isompien kanssa ja sitte lähdetään paahtamaan sinne kerhoon.
 
Riippuu työvuorosta, mutta ekaksi käyn pissalla, syön aamupalan, sitten aamupesulle, vaatetta päälle, pakkelit naamaan, pissalla käytni ja menoksi, jos ei tartte viedä lapsi hoitoon, usein miten mies vie. Jos tarttee viedä, niin lasten herätys aamupalan jälkeen (kuopus ei kyllä tartte herättelyä), aamupesut, vaatteet päälle, itselle pakkelit naamaan, pisut ja menoksi.
 
Klo soi 6.30. Ensimmaisena laitan aamukahvia tulemaan. Menen herattelemaan lapsia pikkuhiljaa . Aamupalan syomme yhdessa. Akkia sitten vaatteet paalle ja meikkia naamaan. Koirien pikaiset aamulenkitykset. noin klo 7.30 lahdemme kohti koulua.Siis mina ja tuplat, olemme samassa koulussa.
 
Herätään n. 07-08. Ensimmäisenä telkkari auki tytölle, keitän kahvit, käyn vessassa, syödään aamupala ja notkun koneella. Sitten siivoilen, pesen pyykkiä jne. Aamupäivällä lähdetään ulos, kauppaan tai kyläilemään.
 
Herään yleensä 9-12 välillä. Kahvinkeitin päälle, tietokone päälle, aamupaskalle. Kahvin juontia, netin tuijotusta, taas paskalle. Tupakan polttelua, ruokaa, paskalle. Suihkuun, vaatetta päälle ja jeesustelua. Ei ole kiirus mihinkään.
 
Herätään miehen kanssa 06.30. Käyn suihkussa ja sitten laitan aamiaista puuroa sekä hedelmiä. Lueskelen lehteä ja 07.30 on lasten herätys syömme koko perhe aamiaisen yhdessä, sitten mies lähtee töihin. Siivoilen keittiötä ja 08.40 on aika viedä lapset kouluun.
 
Herätys klo 6.15. Hampaiden pesu ja suihku.
Meikattuna ja hiukset kuivana (rullilla) klo 7.00. Pojan herätys (jos ei ole itse herännyt tähän mennessä, usein on) ja aamutoimet.
Klo 7.15 aamupalalle.
Tiskipöydän siistimistä, sänkyjen petausta, hiustenlaittoa ym., lähtö pk:lle n. 7.30 - 7.45.
Yliopistolla viim. klo 8.30.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kukka:
Herään yleensä 9-12 välillä. Kahvinkeitin päälle, tietokone päälle, aamupaskalle. Kahvin juontia, netin tuijotusta, taas paskalle. Tupakan polttelua, ruokaa, paskalle. Suihkuun, vaatetta päälle ja jeesustelua. Ei ole kiirus mihinkään.

Sielläkin on samanlainen paskamaha kuin täällä... :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja :
Alkuperäinen kirjoittaja Kukka:
Herään yleensä 9-12 välillä. Kahvinkeitin päälle, tietokone päälle, aamupaskalle. Kahvin juontia, netin tuijotusta, taas paskalle. Tupakan polttelua, ruokaa, paskalle. Suihkuun, vaatetta päälle ja jeesustelua. Ei ole kiirus mihinkään.

Sielläkin on samanlainen paskamaha kuin täällä... :)

Se on hyvä, että suoli toimii.
 

Yhteistyössä