G: Kuinka toimisit?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Normaalisti lähes kahden tunnin päiväunet rattaissa nukkuva 1v herää itkien nukuttuaan puolituntisen. Ei nukahda uudelleen rattaisiin. Pika-analyysi viittaisi kipeisiin hampaisiin. Annat kipulääkettä, joka ei luonnollisestikaan toimi heti, vaan itkuinen lapsi viihtyisi sylissä, vaikka sylikään ei täysin oloa paranna.

Kukkakaalit on höyryttymässä liedellä gratiinia varten, olit juuri käymässä käsittelemään kalaa ja pyykinpesukone naksahti ilmoittaakseen olevansa valmis. Mitäs nyt? Kuvitellaan, että puolisoa tai muuta aikuista ei ole sillä hetkellä paikalla.

a) Sammutat lieden, otat lapsen kainaloon ja käytte yhdessä sänkyyn lepäilemään ja ehkä odottelemaan unta. Pizzaa voi tilata puhelimitse jos ei pakkasesta löydy mitään mikrotettavaa, ja pyykkikoneellisen voit pyöräyttää uudestaan vaikka huuhteluohjelmalla jos se ehtii seisoa kauan.
b) Otat lapsen keittiöön lattialle/syöttötuoliin ja yrität viihdyttää jutustelemalla, laulamalla tms. Ruoka on kuitenkin laitettava, eikä se hammaskipu poistu vaikka sylissä istuisikin.
c) Suoriudut tai yrität suoriutua kaikista tehtävistäsi lapsi toisella käsivarrella.
d) Pyöräytät lapsen kantoliinaan tai reppuun, jossa hän ainakin teoriassa voi nukkuakin, ja hoidat tarvittavat tehtäväsi.
e) Jotain muuta, mitä?

Tässä ei sitten haeta mitään "kuka toimii kuin PARAS äiti" vastausta, koska mikä toimii yhden lapselle parhaiten voi olla toisen lapselle surkein yritys.
 

Yhteistyössä