Facebook voi tehdä loppuelämästäsi piinaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja some
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

some

Vieras
Aika karmaisevia totuuksia Ylen esittämässä ohjelmassa. Jos nuorena (tai vanhana) hölmöilet Facebookissa, et pääse siitä ikinä eroon. Facebook tilisi voidaan kaapata ja nimissäsi tehdä kaikkea älytöntä, jopa huijata rahaa kavereiltasi. Vaikka et olisi Facebookissa, et silti ole suojassa. Kaverit kuvaa toisiaan ja laittaa facebookiin kuvia toistensa hölmöilyistä.

Onko teillä ihan eläviä esimerkkejä tällaisesta käytöksestä? Kuka oikeasti laittaa kännissä oksentavan kaverin kuvan Facebookiin???

Ohjelma löytyy tästä

Sosiaalisen median varjot | Tv | Areena | yle.fi
 
Sellanen esimerkki, että laitoin spostissa kuvia lapsista serkulleni, joka sitten laittoi ne omalle tililleen kaikille näkyville. Hirveä riita kehkeytyi, kun ei suostunut ottamaan niitä pois.
 
Kouluissa pitäisi nopeasti kehittää paremmat sosiaalisen median kurssit. Lapset ei itse voi mitenkään ymmärtää seuraamuksia, kun se on monelle aikuisellekin vaikeaa.

Pelkästään sen ymmärtäminen, että julkaistessasi kuvan joissakin palveluissa menetät oikeudet siihen kuvaan ja se että joku voi kahdella kliksautuksella ottaa sinun kuvasi ja laittaa sen mihin haluaa.
 

Yhteistyössä