etikka/ruokasooda ja kahvinkeittimen puhdistus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja SuukkoSuulle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

SuukkoSuulle

Aktiivinen jäsen
20.11.2007
18 466
2
36
Kuinka siis pittäis tehhä? Luin täältä vinkkejä, et noilla puhdistuis, mut millä määrillä? Pitääkö ensi hankailla vai iha vaan veteen sekottaa jompaa kumpaa ja sit vain keittää vesi siittä koneesta läpi?
 
2rkl Soodaa kahvipannuun veden kera, sekoita ja kaada vesi+sooda kuten normaalisti. Anna tippua. Tiputa 2-3 pannullista puhdasta vettä sen jälkeen ja puhdasta tulee.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vilhelmiina:
2rkl Soodaa kahvipannuun veden kera, sekoita ja kaada vesi+sooda kuten normaalisti. Anna tippua. Tiputa 2-3 pannullista puhdasta vettä sen jälkeen ja puhdasta tulee.

Kiitos tästäkin! Pitää kokkeilla molempia :heart: Itse en kahvia juo, mutta alkaa tulla niin kakkaista vettä kun tyhjänä keittää, et ei varmaan kahvin makuunkaan kovin mukaval tavalla vaikuta :D

Toinen juttu mitä oon miettiny on pyykinpesukone! Kumpaakos sen puhdistukseen suosittelette, soodaa vai etikkaa? (Luin täältä myös siittä, et auttais ku ysikympissä pesis)
 
Pyykinpesukoneeseen pari desiä etikkaa ja 95 pesu. Puhdasta tulee. Muista myös puhdistaa nukkasihti kunnolla tuon jälkeen. Etikkaa käytän kahvinkeittimeenkin, tosin en sanoissa mittasuhteissa laisinkaan.
 

Yhteistyössä