Etelänmatka lasten kanssa, kysyttävää kokeneilta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierasw
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierasw

Vieras
Täähän on nyt varmaan ihan tyhmä kysymys, mutta seuraava kyselisin:

Eli ollaan ens viikolla lähdössä 7v ja 8v kanssa Rodokselle. Ei olla koskaan oltu etelänmatkalla, (lapset ei oo itse asiassa ollu ikinä missään :) Mietin nyt, että pitääkö ottaa omat pyyhkeet, jos meinaa rannalle mennä? Hotellista ei varmaan saa ottaa rannalle mukaan?

Jos on jotain muita vinkkejä niin saa kertoa, kolmistaan mennään ja mua jännittää ;) Lentäminenkin on niin inhottavaa, mut aion olla reipas, koska tää matka me ansaitaan kaikkien juttujen jälkeen ja aiotaan nauttia.
 
purkkaa tai tikkareita nousujen ja laskujen ajaksi +pari ylimääräistä jos kone joutuu laskeutumaan esim tankkauksen vuoksi. Hotellipyyhkeitä ei rantaan, jos raaskit, voit ostaa periltäkin.
 
Otrivin-spray tehokas, jos korvaongelmia. Koneeseen tekemistä. Onneksi lyhyt lento. Pyyhkeitä ei mukaan. Turhaa painoa. Osta halvat ja jätä vaikka sinne. Varalta vatsalääkettä. Jos herkkävatsaisia anna pari päivää ennen lähtöä maitohappobakteereita ja reissussa koko ajan. Käyttäkää käsidesiä sielläkin.

Ei liikaa vaatteita mukaan. Hyvät kengät, mutta niinhän lapsilla yleensä onkin.

Aika isoja ovat jo. Hyvin teillä matka menee. Reipasta ja avointa mieltä.

Rodoksella vuokrattiin auto. Harkitse. Näkee paljon.
 
hyvistä vinkeistä! Maitohappoja en olis tullut ajatelleeksi, hyvä idea. Käsidesi myös. Jotenkin ei tuu itelle mitään noita juttuja mieleen, enempi mietin vaatteita ym.

Täytyypä ottaa jotain panadolia tms. myös. Mitä vatsalääkettä tarkotit?
 

Yhteistyössä