ETELÄÄN KAHDET MATKARATTAAT VAI TUPLAKÄRRYT!?? neuvoja, pleaaase!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja miettimyssy
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

miettimyssy

Vieras
Olemme lähdössä ensiviikolla Turkkiin Marmarikselle poikien 2v ja 4kk kanssa. Kannattaako mukaan ottaa kahdet matkarattaat vai sitten nuo meidän tuplat (bumbleride Indie twin).Onkohan hankalat kun niin suuret kuitenkin... Matkarattaina löytyy Jovi Io kärryjä kahdet kappaleet.

Kertokaahan matkustajat kokemuksia? :)

Kiiitos :)
 
Ottaisin kahdet siksi, että tarpeen vaatiessa perhe voi "hajaantua". Ei tarvi koko ajan pitää lapsia samassa paikassa, jos vaikka isän ja äidin tekee mieli kävelylle eri suuntaan. :D

Toisekseen en ottasi mitään isoja kalliita rattaita lentokoneeseen, koska ne voivat olla matkan jälkeen entiset. Pienempi vahinko jos matkikset särkyy.
 
Liikkuminen lentokentillä kaikkien matkatavaroiden kanssa oli minusta helpompaa kun oli tuplamatkarattaat.. ja myös kohteessa riitti kun yksi työnsi vaunuja ja toinen sai vapaat kädet.. ja jos vanhempi lapsista halusi kävellä niin toinen aikuinen oli vapaine käsineen valmis syöksymään perään nopeammin kuin (tyhjiä) rattaita työntäessä olisi pystynyt. Minä ostin reissuun Cosatton tuplat ja myin samalla carenan double swingit pois tarpeettomina ja liian isoina. Cosattot painavat n. 12 kg ja taittuivat todella pieneen tilaan. Cosattot ovat riittäneet meidän tarpeisiin täällä kotimaassakin ja sen rinnalla on käytössä brio racet seisomalaidalla.

Ja kun mies poti mahatautia hotellilla päivän niin minä pääsin tuplarattaiden kanssa helposti lasten kanssa rannalle ja kaupoille.

Noin pienen vauvan kanssa olisiko myös kantoliina/-reppu vaihtoehto hyvä? Silloin voisi olla erilliset matkarattaat molemmille mukana, mutta osa liikkumisesta kohteessa onnistuisi niin, että vain yhdet matkarattaat mukana ja vauva kantorepussa.

Tammikuussa oltiin reissussa Thaimaassa ja tuolloin kuopus oli 1-vuotias ja esikoinen 2,5-vuotias.
 
Tai sitten yhdet matkarattaat ja kantoreppu. Meillä on tukevat matkarattaat ja ollaan välillä menty niillä kaksi päällä eli selkänoja makuuasentoon ja kaksi pientä mahtuu hyvin kyytiin. Onnistuu tasaisella asfaltilla, ei toki mukulakivikaduilla. En tosin tiedä, onko 4kk liian pieni tuohon tyyliin matkustamaan? Jos otatte kahdet matkikset, niin voitte ainakin välillä liikkua vain yksien kanssa!

Meidän rattaiden painorajat on EU 20kg ja USA 25kg. Nyt lasten yhteispaino on jo 30kg, mutta eivät ole hajonneet :) Toki harvoin me niitä noin käytetään, juurikin ulkomaanmatkoilla lähinnä. Ekalla tuollaisella reissulla meidän isompi oli 2v 2kk ja on reipas kävelijä, joten käveli jo tuolloin aika paljon, välillä sitten rattaisiin lepäämään.
 
Kiitos neuvoista / vinkeistä tähän asti.. :)
Ajattelin sitäkin vaihtoehtoa että pienelle noi jovi air vaunut ja niissä seisomalauta, ja sitten vielä matkarattaat.. Päästään siis yhdellä kyydillä tai tarvittaessa kahdella :)
 

Yhteistyössä