Erikoislääkäri illan tiededokumentissa: Kukkakaali-häpyhuulilla ei asiaa saunaan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Valokuvaaja Ulrich Grolla on ongelma. Toisinaan naisen häpyhuulet saattavat näkyä alastonkuvissa selvästi, koska ne roikkuvat. Ulrichilla on kuitenkin ongelmaan ratkaisu, joka paljastuu illan tiededokumentissaTäydellinen häpy. Hän käsittelee kuvia surutta niin, etteivät pienet häpyhuulet näy lainkaan. Gro pienentää ja muotoilee alapäätä, jotta se täyttää hänen ja toimeksiantajien esteettiset näkemykset.

Iho- ja sukupuolitautien erikoislääkäri Uta Schlossberger ratkaisee luonnollisesti roikkuvien häpyhuulien kohtalon toisella tapaa. Hän operoi sukuelimiä niin, että ne ovat symmetrisiä ja kaikin puolin siistejä, kuten Schlossberger itse asian ilmaisee. Häpyhuulet eivät hänen mielestään saa olla ruttuiset. Pahempaakin hän silti tietää.

- Puhutaan häpyhuulien kukkakaalimaisuudesta, erikoislääkäri - itsekin nainen - esittelee kuvaa samalla, kun hän dokumentissa kertoo, mitä siitä seuraa.

- Nainen ei kehtaa käydä edes saunassa. Häntähän dissattaisiin! Tuota ei voi näyttää julkisesti, joten muotoilusta on todella apua, Schlossberger uskoo.

Toisenlaisiakin näkemyksiä saksalaisdokumentissa kuullaan. Mediavalvontaviraston luokittelijan Wilfries Schneiderin mukaan alastomien ihmisten pelko on hulluutta. Opinto-ohjaaja Angelika Becktaas kannustaa itsensä  - ja nautinnon - hyväksyntään, samoin seksuaalikasvatuksen kehittämistä yrittänyt gynekologi Helga Seyler.

- Haarovälin hyväksyminen ja sen näkeminen kauniina on edelleen todella vaikeaa, Beck pahoittelee.

Sexclusivitäten.de-sivuston Laura Mérittillä ei sitä pulmaa ole.

- Olen pimppeihin suuntautunut. Minulle V-käsimerkkikin on V niin kuin vulva eikä voitto, hän lausuu dokumentissa.

- Minusta pimppeihin liittyviä juttuja ei ole riittävästi, koska pimppiä vältellään kulttuurissamme. Kaikki, vaikka virkkuutyönäkin tehdyt, tussut ovat ihania, hän julistaa.

Täydellinen häpy tänään Teemalla kello 21.00
 
Kyllä minä ainakin vaivihkaa katselen uimahallissa toisten naisten alapäitä. Välillä meinaa oikeen naurattaa, kun joku ylipainoinen oikeen revittelee reisiään lauteilla, ettei se kauhea rämemaja vaan jää keneltäkään huomaamatta! :sick:
 
Ei näytä tulevan loppua naisten itselleen luomista ulkonäköpaineista. Tosin saksalaiset naiset ovat outoja, kainalokarvat ovat ok mutta pimpsa pitää olla tietynlainen:D:eek:
 
Ai että ihan dissattaisiin. Voi kamala!

En ole elämässäni ikinä nähnyt, että kukaan olisi alkanut saunassa aukomaan päätään toisten ulkonäöstä. Todennäköisesti tulisi aika nopeasti turpaan sellaisesta.
 
Kuinka moni katsoi.


Ylen seksikuukausi jatkuu klitoris-dokumentilla: Tällainen on Täydellinen häpy

1900-luvun kirjallisuudessa klitoris kuvattiin vain ”pienenä nipukkana”.
Tiededokumentti: Täydellinen häpy, torstaina 12.5. Teema klo 21.00

Teeman ohjelmassa Tiededokumentti: Täydellinen häpy (Vulva 3.0: Zwischen Tabu und Tuning, 2014) selvitetään, millainen on häpy – tämä naisten tärkeä, mutta monelle tuntematon anatominen yksityiskohta.

Dokumentin alussa tulee selväksi, että tutkijoiden mielestä naisten anatomiaan on suhtauduttu muutaman vuosisadan ajan väheksyvästi. Tämä on näkynyt etenkin alan kirjallisuudessa: vielä 1800-luvulla naisen sukupuolielimet kuvattiin kirjallisuudessa hyvin tarkasti, mutta 1900-luvun kirjoissa esimerkiksi klitoris kuvattiin vain ”pienenä nipukkana”.

Dokumentissa tutkitaan naisen kaikkia ulkoisia sukupuolielimiä, mutta suurimman huomion saa klitoris, joka on monille melko tuntematon osa. Edes naiset itse eivät usein tiedä, miltä klitoris näyttää.

Erilaisin piirroksin ja mallein dokumentissa esiteltävä perhosenmuotoinen klitoris on suurempi kuin usein kuvitellaan. Dokumentti korostaa klitoriksen merkitystä etenkin sukupuolikasvatuksessa; naisten klitoris vastaa miehen penistä ja naisten pienet häpyhuulet vastaavat miehen kivespusseja.

– Sukupuolikasvatuksessa ei voi ohittaa klitorista, mutta silti siitä löytyy tietoa vain hyvin niukasti, saksalaisgynegologi Christoph Zerm toteaa.

Naisen sukupuolielinten merkitystä himoon ja seksuaalisuuteen sivutaan, mutta ennen kaikkea ohjelmassa keskitytään ulkonäköön. Onko olemassa jokin täydellisen hävyn standardi?

Plastiikkakirurgit tienaavat nykyään valtavia summia, sillä häpyhuulten kauneusoperaatiot ovat kahdenkymmenen vuoden aikana nelinkertaistuneet.

Ohjelmassa haastateltavan plastiikkakirurgin mukaan moni nainen haluaa leikkauttaa pienet häpyhuulensa symmetrisiksi, vaikka ne ovat suurella osalla naisista luonnostaan epäsymmetriset.

http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-2000001177511.html
 
Nainen saa elantonsa römpsien leikkelemisestä. Onko siis ihme, että hän puhuu mitä puhuu? Antakaahan huulten lepattaa..

Kirsikka Kelloniemi aka. Geronima otti samanlaisen ulompien häpyhuulien täyttämisen kuin dokumentin alussa (myöhemmin ohjelmassa näytettiin luvapari ennen-jälkeen enkä huomannut että ulkonäkö olisi parantunut yhtään) suorassa Maria Veitolan tv-lähetyksessä.

Kirsikan olisi kannattanut keskustella ulkonäköpaineista psykologin kanssa. RIP
 

Yhteistyössä