Epänormaali suhtautuminen eläimiin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Fhjjkk
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
F

Fhjjkk

Vieras
Miehen mielestä suhtaudun eläimiin epänormaalisti. Myönnän etten ole mikään koiraihminen ja miehelle koiramme on taas tärkeämpi kuin muut lemmikkimme. Minusta taas kaikki eläimet ovat ns samalla linjalla, hoidan eläimiä hyvin, juttelen niille ym. Kunnioitan myös luonnoneläimiä yhtälailla. Mies taas ajattelee niitä riistana tai haittaeläiminä jne. Itseasiassa pidän noista navettsaelukoista enemmän koska eivät sotke kotiamme kuten koira joka välillä pidsaa matoilke ym. Onko suhtautumiseni eläimiin epänormaali koska mielestäni eläin kuin eläin on yhtä tärkeä. Ja jos stö lihaa niin sama se mitä eläintä syö (no punainen liha ei tietty terveellistä mutta ymmärtänette pointin) mielipiteitä?
 
Liha on lihaa. Onhan se vähän hassua että jotain eläimiä voi syödä huoletta ja tappaa vaikka miten, mutta jotain eläimiä ei sitten millään voi edes maistaa.

Esim. ihmisten lihaahan ei missään tapauksessa saa syödä, vaikka eläimiä mekin olemme.
 
En ajattele noin. En söisi rottaa, en söisi ihmistä, apinaa, koiraa yms. Eli vaikka olenkin erittäin eläinrakas ja ajattelen että kaikilla eläimillä on yhtä suuri oikeus olla olemassa niin jokaisella eläimellä on oma tarkoituksensa, eli ne eivät ole minulle samalla viivalla.
 
Niin. Valittettavaa. Pitäisi jalostaa täysin puhdas ihmisrotu pelkästään syötäväksi.

No, ei varmaan kannata innostua jos et ole vielä edes maistanut. Ja sitten tulee kaikenlaisia ongelmia...kun tuotantoeläimillekin halutaan kaikenlaisia parannuksia oloihin, niin kuinka valtava se lista olisikaan tuotantoihmisten kohdalla? Pitäisi olla internetit ja vesiklosetit sun muut mukavuudet. Kalliiksi tulisi.
 
No, ei varmaan kannata innostua jos et ole vielä edes maistanut. Ja sitten tulee kaikenlaisia ongelmia...kun tuotantoeläimillekin halutaan kaikenlaisia parannuksia oloihin, niin kuinka valtava se lista olisikaan tuotantoihmisten kohdalla? Pitäisi olla internetit ja vesiklosetit sun muut mukavuudet. Kalliiksi tulisi.

Matkustan Borneoon maistiaisille ja suunnittelen sitten jatkotoimia :D
 
Syön kalaa ja kanaa, punaistakin lihaa mutta harvemmin juuri epäterveellisyyden vuoksi

Söisitkö koiraa myös?

Oikeastaan, jos ajattelee jokaisen eläimen yhtä tärkeänä, mutta haluaa kuitenkin syödä lihaa, pitäisi syödä mahdollisimman suuria eläimiä. Kotieläimistä nautoja. Tai valashan kaikista paras olisi. Nimittäin jos syöt säännöllisesti kanaa ja kalaa, sinun ruuaksesi kuolee vuosittain kymmeniä eläimiä. Yhdestä lehmästä sen sijaan söisit vuosikausia etkä elämäsi aikana ehtisi syömään sillivalaasta kuin pienen murto-osan.

Mites muuten hyttyset ja muut ötökät, onko ne sinusta yhtä tärkeitä kuin nisäkkäät?
 

Uusimmat

Yhteistyössä