H
heidi
Vieras
Oliko teillä mitään oireita ennen synntystä, mistä olis voinut ennustaa synnytyksen? Jos, niin mitä? Mulla esikoinen syntyi rv 37+1, eli täysiaikaisena, mutta kuitenkin hieman etuajassa. Tämän kakkosen raskaus on nyt edennyt rv 29 ja kaikenlaisia epämiellyttäviä oireita on ollut jo pari-kolme viikkoa. Harjoitussupparit on muuttunut välillä kivuliaksi, ei kuitenkaan säännöllisiksi. Menkkamaista jomotusta aina supparin aikana ja useasti silloinkin kun supparia ei ole (tai ainakaan ei tunnu). Pinimmästäkin rasituksesta tuntuu noita suppareita ilmaantuvan. Vatsa on ollut sekaisin (menee useasti juuri supparin aikana) jo pari viikkoa. Viimeksi esikoisesta vatsa alkoi oireilla noin 1 kk ennen synnytystä. Iltaisin, ihan levossa, jalkoja tai oikeastaan koko kroppaa tärisyttää ihmeellisesti ja on jotenkin todella kurja olo.
Tiistaina on lääkärineuvola ja sitä olen tässä odotellut. En ole käynyt tarkistuttamassa kohdunsuun tilannetta, koska siis tuo lääkäri on ollut aika lähellä koko ajan.
Tiistaina on lääkärineuvola ja sitä olen tässä odotellut. En ole käynyt tarkistuttamassa kohdunsuun tilannetta, koska siis tuo lääkäri on ollut aika lähellä koko ajan.