D
desperate woman
Vieras
Olen ensi vuonna 30 vuotias nainen. Elän pitkässä (yli 10 vuotta kestäneessä parisuhteessa) mutta olemme miehen kanssa saamattomia vätyksiä.
Emme ole kihloissa, emme naimisissa, meillä ei ole lapsia, eikä juuri yhteistä omaisuutta. Asumme mieheni asunnossa. Haluaisin ostaa puolet asunnosta mieheltä, mutta hän empii. Meillä on kaksi autoa ja koira.
Haluaisin mennä naimisiin ja hankkia lapsia. Olen sanonut miehelle, että haluan mennä naimisiin ennen kuin hankkisimme lapsia. Haluaisin sen tunteen, että mieheni haluaa sitoutua minuun, ihan virallisestikin.
Mitään ei tapahdu. Ei kosintaa. Itse en ala kosimaan, se on miehen tehtävä.
Mies on huono suunnittelemaan yhteisiä asioita. Ärsyyntyy kunn "haaveilen" eli puhun ääneen suunnitelmistani.
Ehkä osasyynä miehen käytökseen on riittämättömyyden tunne miehenä. Hänellä ei ole ollut kunnollista miehen mallia lapsuudessa.
Alan tuskastua omaan elämääni. Kaikki muut menee naimisiin, hankki yhteisen kodin ja saa lapsia. Minäkin haluan.