T
Turhautunut äiti
Vieras
7-vuotias poikani alkoi lirautella housuun toisinaan tuossa eskarin keväällä, mutta asia meni ohi. Tänä syksynä ongelma on ilmennyt taas. Poika väittää, ettei ehdi aina pissalle ja joskus ongelma ilmenee juostessa, mutta kivenkovaa väittää, että pidättämään pystyy .
Poika on muuten tosi omatoiminen ja järkevä. Asiat sujuvat, koulu sujuu hienosti ja kavereita löytyy, eikä mistään varmasti oireile. Tämä asia on kuitenkin tosi rasittava.. ei siinä ettenkö voisi pyykätä, mutta pelkään, että joku joskus huomaa sen ja eihän se kivaa ole lapselle itselleenkään.
Tästä asiasta ollaan keskusteltu pojan kanssa useat kerran ja aina lupaa yrittää parhaansa. Hyviäkin päiviä toki on. Yökastelua ei ole ollut koskaan.
Pissaaminen ei satu tms., mutta pitäisikö tässä nyt kuitenkin käydä lääkärin pakeilla? Onko kenenkään muun koululaisella samanlaisia ongelmia? Miten niistä selvisitte?