Ekaluokkalaisen keskittymispulmat tunnilla

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hämillään
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

Hämillään

Vieras
Miten teidän ekaluokkalaiset keskittyy koulussa? Meillä opettajalta tuli viestiä että lapsi ei kuuntele annettuja ohjeita, on ikäänkuin "omissa maailmoissaan" ja lähtee välillä haahuilemaan pulpetista. Kyseli onko ollut keskittymisongelmia. Juttelin vielä kanssaan asiasta enkä tullut ihan hullua hurskaammaksi että onko tämä nyt jotenkin normaalia vai pitäisikö mun olla jotenkin huolissaan. Tehtävät osaa kyllä hyvin eikä kotona ole ollut mitään viitteitä mistään ongelmista, ei myöskään pk:ssa tai eskarissa.
 
Opettaja on siis tehnyt tuollaisen huomion ja ilmeisesti seurailee nyt tilannetta. Sovitteko jotakin jatkosta? Jatketaanko nyt siis seurailemalla tilanteen kehittymistä vai ongelma sitä luokkaa, että asialle jo tehdään jotain? Miksi opettaja otti yhteyttä? Onko siis esimerkiksi viemässä asiaa ohr:n vai halusi ihan vaan kertoa havaintonsa?
 
En tekisi tuosta ongelmaa. Ainoa ekaluokalla pitkin luokkaa haahuillut ja omissa mietteissään ollut jonka tiedän opiskelee nyt ulkomaila, vieläpä opettajaksi. Oli rauhoittunut tokaan luokkaan mennessä.

Mieleen tuli olisiko kasvussa sellainen vaihe joka aiheuttaa epämielyttävää tunnetta jos joutuu olemaan pitkiä aikoja paikallaan. Muutamalla jolla on heittoa oikean ja vasemman puolen pituudessa istuminen pitkään on ongelmallista ja asentoa pitää vaihtaa vähän väliä.
 
Opettaja on siis tehnyt tuollaisen huomion ja ilmeisesti seurailee nyt tilannetta. Sovitteko jotakin jatkosta? Jatketaanko nyt siis seurailemalla tilanteen kehittymistä vai ongelma sitä luokkaa, että asialle jo tehdään jotain? Miksi opettaja otti yhteyttä? Onko siis esimerkiksi viemässä asiaa ohr:n vai halusi ihan vaan kertoa havaintonsa?

Ilmeisesti halusi kertoa vain, kyselin kovasti että mitäs tehdään ja miten tätä voi kotoa käsin auttaa muttei sanonut juuta eikä jaata. Kotona keskustelu on kuulemma "vähän parantanut" tilannetta. Itsestä tuntuu ettei tuollainen nyt niin hurjan poikkeuksellista ole pikkukoululaiselle mutta ilmeisesti on? Kotona nämä asiat ei tule esiin, tosin ei kyllä täälläkään aina kuuntele mitä sanotaan. Pitäisikö itse nyt vaatia jotakin koulupsykologia tähän?
 
[QUOTE="alkup.";30337682]Ilmeisesti halusi kertoa vain, kyselin kovasti että mitäs tehdään ja miten tätä voi kotoa käsin auttaa muttei sanonut juuta eikä jaata. Kotona keskustelu on kuulemma "vähän parantanut" tilannetta. Itsestä tuntuu ettei tuollainen nyt niin hurjan poikkeuksellista ole pikkukoululaiselle mutta ilmeisesti on? Kotona nämä asiat ei tule esiin, tosin ei kyllä täälläkään aina kuuntele mitä sanotaan. Pitäisikö itse nyt vaatia jotakin koulupsykologia tähän?[/QUOTE]

Vaikuttaa siltä, että ylireagoit. Opettajat ottavat nykyään monestakin syystä herkästi kotiin yhteyttä. Se tuottaa näitä liiaksikin huolestumisia. Kovin poikkeuksellista tuollainen käytös ei ole ainakaan lievähkönä. Tietenkään en tiedä, kuinka isosta asiasta juuri sinun lapsesi kohdalla on kyse, mutta tuskin kovin suuresta, kun tämä on ensimmäinen kerta ikinä, kun asiasta sinulle mainitaan.

Opettajien on pakko tiedottaa asioista kotiin herkästi jo senkin takia, että piakkoin annetaan joulutodistukset ja jotkut vanhemmat ovat tosi kärkkäitä, jos kaikki rastit eivät ole parhaassa ja heihin ei olla oltu yhteydessä asian tiimoilta. Opettajien pitää siis suojata selustaansa. Sinuna jäisin nyt odottelemaan ja kysyisin asiasta jonkin ajan kuluttua uudestaan. Lisäksi seuraisin lapseni oppimista tarkasti eli jos jotain ongelmia siinä ilmenee, pystyisin nopeasti reagoimaan.
 
Joo, ylireagoinnin vaara on olemassa kyllä kun ei itselle oikein selvinnyt rivistä eikä rivivälistä että miten iso tämä ongelma on. Lapsi itse sanoo että pystyy kyllä keskittymään mutta ei "halua" kun on "tylsää".
 

Yhteistyössä