ei ymmärrä ollenkaan, siis että antaa nallen vaan kitua

viisikymppinen isoäiti

Tunnettu jäsen
27.04.2012
33 333
2 849
113
yle.fi Uutiset Areena Urheilu








Uutiset
TuoreimmatKoronavirusSääKotimaaUlkomaatTalousPolitiikka
Kaikki aiheet ja palvelut



Kotimaa
Juristijärjestö vaatii Joensuun karhuemon lopetuspäätöksen kumoamista – Itä-Suomen poliisi: päätös ei muutu
Suomen eläinoikeusjuristit ry katsoo, että Enossa loukkaantuneena liikkuvaa karhuemoa ei pitäisi lopettaa. Itä-Suomen poliisi ei aio kumota lopetusmääräystä. Poliisin mukaan karhua yritettiin auttaa.

Loukkaantunut emokarhu pentuineen tallentui riistakameran kuvaan Enossa heinäkuussa. Kuva: Itä-Suomen poliisi
Petri Karvinen
5.10. 17:16

Joensuun Enossa loukkaantuneena liikkuvan karhuemon lopetuspäätöstä vaaditaan uudelleen harkittavaksi. Asiaa vaatii Suomen eläinoikeusjuristit ry.
Eläinten oikeuksiin keskittyneen järjestön mukaan karhuemon lopettamiselle ei ole perusteita. Järjestö viittaa näkemyksessään eläinsuojelulakiin ja Euroopan unionin luontodirektiiviin, joiden mukaan loukkaantunutta eläintä tulee auttaa, jos se on mahdollista.
Itä-Suomen poliisin mukaan lopetuspäätöstä ei pyörretä. Heinäkuussa ensi kertaa loukkaantuneena havaitun karhun tilanne on rikosylikomisario Harri-Pekka Pohjolaisen mukaan ollut jo pitkään muuttumaton.
– Karhu on loukkaantunut ja kärsii. Sitä yritettiin pyydystää auttamista varten kaksi viikkoa, tuloksetta, Pohjolainen toteaa.
– Viimeksi lopetuspäätöstä jatkettiin syyskuussa. Asiassa konsultoitiin asiantuntijoita, kuten Luonnonvarakeskusta. Lopettaminen on viimesijainen vaihtoehto, joka nähtiin nyt parhaaksi, hän jatkaa.
Pohjolaisen mukaan Itä-Suomen poliisi on saanut karhuemon kohtalosta paljon kärkästä kansalaispalautetta. Palautetta yhdistää näkemys, jonka mukaan eläintä ei olisi yritetty auttaa tarpeeksi.
Enon karhuemon kanssa liikkuu neljä pientä pentua, joita ei ole määrätty lopetettaviksi. Sekä emo että pennut havaittiin viimeksi syyskuun lopulla.

noille jotka tuollaisia päätöksiä tekee pitäs laittaa itselleen rauta jalkaan ja laittaa sitten talsimaan pitkin mehtiä, josko sitten tajuaisivat missä mennään
 
  • Tykkää
Reactions: diogenes 57
Viimeksi kun luin, oli kyseessä tosissaan huolimaton pelastusyritys. Ei ollut putkiloa, johon karhu olis mahtunut, eikä jaksettu lainata Ruotsista, koska olis ollu liian vaivalloista. Ja kun on kyse kansalliseläimestä, vois olla vähän parempi kohtelu vaikka.
 

Yhteistyössä