Ei hyvää päivää =/

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Rollolainen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

Rollolainen

Vieras
Mies meni terveyskeskukseen kipeän kätensä vuoksi. Käsi on ollut todella siitä päivästä lähtien kun hänelle tehtiin varjoainekuvaus ( kuvaus tehtiin käden kautta)

yllätys , yllätys , eihän ne mitään terveyskeskuksessa tienneet. yrittivät soittaa häntä hoitaneelle lääkärille, mutta se ei olut paikalla. Sitten vain käskivät odottaman buranan kera, että soittavat. Hän odotti vaivaiset 3 tuntia, ja sai lähetten Lapi keskussairalaan, jossa sitten käden verisuonet ultrattiin.
Yllätys, yllätys siellä oli tukos.
No mies on matkalla Ouluun sairaalaan ja luiotushoito edessä.
Viikon ehkä pitää Oulussa olla.
Juuri kun päästin iloitsemaan että sepelvatimoisssa ei oo tukosta nin se on sit muualla.
Että mukava loppuvuotta vaaan =/
 
[QUOTE="vieras";27765681]Eikö Lks:ssa ole hoitoa moiseen. Voiko olla tosi?![/QUOTE]

Voi olla, enenhän piti pallolaajennuksetkin tehdä Oulussa, nyt ne tehdään LKS:ssa.
Jos ei ole verisuonikirugia nin siloi ei ole. kyseessä on kuitenkin sepelvatmotautia sairastava potilas, ehkä se on kuitenki varotiomenpide ja osa lääkäriestä saatta ola lomaalla kun on " välipäivä"
 
[QUOTE="Vieras";27765741]Enpä tiennytkään että käteenkin voi tulla tukos...[/QUOTE]

verisuonitukos voi tulla mihin van sehän vähän ninku veritulppa, jalkaan käteen ja jopa päähänkin.
 
Olisi varmaan kannattanut mennä aiemmin, jos kerran oli jo tiedossa tukosalttius ja operaatiosta johtui.
Mutta hyvä kun on hoidossa nyt. Se lienee tärkeintä, vai mitä ?
 
[QUOTE="noh";27765767]Sun miehes ois pitäny mennä jo sillon lauantaina päivystykseen, jos niin kipee ettei kotona pärjää buranalla.[/QUOTE]

sanopa tuollaiselle järäpäälle. ajatteli vaan koo ajan etä se maksa niin paljon enemän ja Nämä lääkärit tuntien oliisvat passittaneet kotiin koska on pyhä, ota vaan enmmän kipulääkettä. kun miehen selkä meni ei edes kuvattu äijä tumpattiin vaan täyteen lääkettä ja kotiin. Edelleenki selkä silloin tälläin vaivaa, ehkä jurisiki kun sitä ei ole korjattu silloin ku olis pitänyt
Mistäköhän tuo nimi arvauskeskus on täälläpäin tulut? no ihna sitä kun läkäritkän ei oel varmaoja mikä tosita vaivaa. Terveyskeskuksen lääkäri ei TIENNYT joten soitti miestä hoitaneella lääkärile, joka oli lomalla, siki ei voitu tehdä mitän.
 
[QUOTE="vieras";27766318]Olisi varmaan kannattanut mennä aiemmin, jos kerran oli jo tiedossa tukosalttius ja operaatiosta johtui.
Mutta hyvä kun on hoidossa nyt. Se lienee tärkeintä, vai mitä ?[/QUOTE]

Aikuista ihmistä ei voi hoitoon pakottaa. itse hän tietää kuinka kipeä on , helppoa seon sanoa iten olisi pitänyt tehdä. Jäärä on järä loppuu asti, varmaan ei suostu kuolinvuoteellaankaan vielä periksi antamaan =D
 
No ei hyvää päivää. Ei kai se lääkäri mikään kristallipallosta näkijä ole. Jos miehes on mörhö eikä osaa itseään kunnolla ilmaista niin mistä se lääkäri olis ensi silmäyksellä nähny miikä tauti häntä vaivaa. Mutta selvittihän hän potilaan tien jatkohoitoon kuitenkin.
 
Mulla oli keuhkoissa massiivi embolia aikanaan, viikon olin sairaalassa ( ulkomailla ) ilman diagnoosia, vasta Suomessa tuli diagnoosi ja lääkärien mukaan on ihme, että selvisin hengissä.Miehesi sai/saa kuitenkin liuotushoidon suht nopeasti, joten sen suhteen ei mitään hätää :)
 
sanopa tuollaiselle järäpäälle. ajatteli vaan koo ajan etä se maksa niin paljon enemän ja Nämä lääkärit tuntien oliisvat passittaneet kotiin koska on pyhä, ota vaan enmmän kipulääkettä. kun miehen selkä meni ei edes kuvattu äijä tumpattiin vaan täyteen lääkettä ja kotiin. Edelleenki selkä silloin tälläin vaivaa, ehkä jurisiki kun sitä ei ole korjattu silloin ku olis pitänyt
Mistäköhän tuo nimi arvauskeskus on täälläpäin tulut? no ihna sitä kun läkäritkän ei oel varmaoja mikä tosita vaivaa. Terveyskeskuksen lääkäri ei TIENNYT joten soitti miestä hoitaneella lääkärile, joka oli lomalla, siki ei voitu tehdä mitän.

No se tk:n lääkärihän toimi aivan lostavasti, soitti hoitavalle lääkärille! Ei kai yleislääkäri voikaan tietään verisuonikirurgiasta tai varjoainekuvauksista kaikkea.

Voi että kun asiakkaat tajuaisi miten nää systeemit toimii.
 

Yhteistyössä