Ei alle 3-vuotiaalle -tuotteet

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Vattihattu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Vattihattu

Aktiivinen jäsen
30.11.2005
1 449
0
36
Meillä poika ei kestä tavallisia maitotuotteita ja monta muutakin allergiaa löytyy....mm soijatuotteista sais vähän vaihtelua ruokavalioon, mut monessa lukee, ettei alle 3-vuotiaalle, koska ne on vitaminoituja! Mut eihän vitamiinit tiettyyn rajaan asti oo pahasta...eli kuinkakohan paljon niitä ois turvallista antaa ettei olis haittaa?!
 
Kannattaa varmaan katsoa vitamiinien määrät ja verrata vaikka lapsille tarkoitettuun monivitamiinivalmisteeseen. Päivittäinen soijatuotteen mussutus ei sitten saisi ylittää tuon apteekin pillerin ainesosien määrää.
 
Alpron suklaavanukasta oon antanu nyt muutamana päivänä syödä jonkun verran ja vielä ei oo mitään oireita tullu....ois kiva antaa sitä, jos ei oireita tuu, ja mietinkin, minkä verran uskaltaa! Aina helpompaa, mitä samanlaisempi ruokavalio on muitten kanssa (ainakin äiteelle :D )
 
Alkuperäinen kirjoittaja mi:
no katoppa tuolta alpronsivuilta, siel on hyvin eritelty niiden tuotteet ja mitä sisältävät :)

Kyllä mä tiedän mitä ne sisältävät, jos eri aineita tarkotat, mutta kun kyse onkin siitä, minkä verran noita alle kolmivuotiailta kielletyjä tuotteita pitää syödä, että on jotenkin haitallista!!

 

Similar threads

Yhteistyössä