Egyptissä vaaditaan naisten sukuelinten silpomista ja neityystestejä yliopistoihin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja muslimeillavälähtää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

muslimeillavälähtää

Vieras
Egyptiläinen parlamentaarikko vaati neitsyystestejä yliopistoihin
Aiemmin tässä kuussa parlamentaarikko vaati naisten sukuelinten silpomista.

Ulkomaat
1.10.2016 klo 16:23
13-3-9204536.jpg

Muslimiveljeskuntaan kuuluvat naisopiskelijat osallistuivat mielenosoitukseen Egyptin nykyhallintoa vastaan Kairossa helmikuussa 2016.Mike Nelson / EPA
13-3-7678483.jpg

Marika Kataja-LianYle
@katajalian
gyptian Streets -lehden mukaan.(siirryt toiseen palveluun)

Sosiaalisessa mediassa puolestaan vaadittiin vastavetona egypiläispoliitikkoja osallistumaan pakollisiin älykkyystesteihin, ennen kuin heidät voidaan hyväksyä parlamenttiin.

Vaati sukuelinten silpomista
Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun Aginan lausunnot ovat raivostuttaneet Egyptissä. Aiemmin tässä kuussa hän vaati, että naisten sukuelimet on silvottava, jotta "heidän seksuaaliset halunsa vähenisivät". Tämän tarkoituksena Aginan mukaan olisi, että naiset vastaisivat paremmin Egyptin "seksuaalisesti heikkoja" miehiä.

Naisten sukupuolielinten silpominen on yhä erittäin yleistä Egyptissä. Jopa 90 prosenttia aikuisista naisista on joutunut toimenpiteen kohteeksi.

Aiemmin tällä viikolla Agina puolestaan sanoi, että siirtolaisveneiden kaatumisen yhteydessä hukkuvat ihmiset eivät ansaitse sympatiaa.

Agina on parlamentin humanitaarisen komitean jäsen.
 

Similar threads

Yhteistyössä