E-pillerit ja tyhjennysvuoto

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja minniviili
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

minniviili

Vieras
Söin pilleriliuskasta 5 pilleriä ja lähdin reissuun. Pillerit unohtuivat kotiin ja kolmantena päivänä alkoi vuoto. Onko tämä nyt tyhjennysvuotoa vai mitä? Aloitanko uuden liuskan 7 vrk:n kuluttua viimeisestä pilleristä? Eli alkoiko kiertoni nyt uudestaan alusta? Vai miten kuuluisi toimia?
 
Kysy lääkäriltä ohjeet. Sinulta on liuskasta unohtunut enemmän kuin yksi pilleri. Lisäksi tämä on tapahtunut ensimmäisellä pilleriviikolla.
Raskauden mahdollisuus on merkittävästi suurentunut.
 
Ehkäisystä oon kyllä huolehtinut ja huolehdin jatkossakin. Lähinnä vaan kiinnosti että voiko tyhjennysvuoto tulla tosiaan tässä vaiheessa kiertoa ja vain kolme päivää viimeisestä pilleristä. Edellinen vuotohan oli juuri ennen niitä viittä pilleriä. Ja se että jos tämä on tyhjennysvuotoa, niin alanko taas laskea kiertoa alusta?
 

Yhteistyössä