Breaking the News: AAArrrrgghhh... Helsingin kauhuskenaario.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja A. Snackbar
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

A. Snackbar

Vieras
Kuva hahmottaa mittasuhteet: tältä Helsingin 140 miljoonan suurmoskeija voisi näyttää

8db18629469c403b8c893397f66420fd.jpg

Alustavan tilaohjelman mukaan moskeijan kokonaiskerrosala olisi 2 700 neliömetriä ja monitoimikeskuksen kokonaiskerrosala 15 500 neliömetriä. (KUVA: Petri Parkkinen)

Julkaistu: 3.4. 10:36

HELSINKI
Asiantuntijan mukaan Bahrainin suurmoskeijalle lupaamaan jättisummaan liittyy riskejä.
Helsingin Hanasaareen suunniteltu suurmoskeija on herättänyt kiivasta keskustelua ja sen rahoitusmalli huolta islamin ääritulkintojen lisääntymisestä.

Moskeijan kooksi on kaavailtu 2 700 neliömetriä. Suurmoskeijaan oheen on tarkoitus myös rakentaa monitoimikeskus, johon kuuluisi muun muassa sosiaalinen keskus ja liikuntakeskus ja jonka koko olisi tonttivaraushakemuksen mukaan 15 500 neliömetriä.

Kaikkien tilojen suunnittelussa otettaisiin huomioon muslimien erityistarpeet.

Tilojen kokonaiskerrosala olisi 18 200 neliömetriä, mikä vastaisi lähes eduskunnan päärakennusta. Eduskunnan kiinteistötoimistosta kerrotaan, ettei päärakennuksen kokonaiskerrosalasta ole tarkkoja lukuja, mutta se on noin 20 000 neliömetriä.

Katso tästä 3D-mallinnos suurmoskeijan mittakaavasta. Huom. moskeijan ulkonäkö on luonnostelu, eikä vastaa mahdollista valmista rakennusta.

Ilta-Sanomien grafiikka esittää, miltä suurmoskeijan ja monitoimikeskuksen kokoluokka näyttäisi niiden kokonaiskerrosalan perusteella. Alustavan tilaohjelman mukaan moskeijan kokonaiskerrosala on 2 700 m² ja monitoimikeskuksen kokonaiskerrosala 15 500 m². Jättihankkeella ei ole vielä tonttivarausta eikä sen toteutuminen ole varmaa. Rakennusten ulkoasu ratkaistaisiin arkkitehtuurikilpailulla.

Tonttivaraus kaupungin käsittelyssä
Moskeijan ja monitoimikeskuksen toteutuminen on vielä täysin auki. Tonttivaraus on nyt Helsingin kiinteistöviraston käsittelyssä.

Tonttivaraushakemuksen ovat tehneet Muslimiliitto ry, Kulttuuri- ja uskontofoorumi FOKUS ry ja Suomen Musliminaiset ry.

Samat järjestöt ovat perustajia OASIS-säätiössä, jonka on määrä ottaa myöhemmin hanke johtoonsa. Patentti- ja rekisterihallitukseen toimitetuissa säätiön säännöissä kerrotaan, mitä tarkoituksia säätiöllä on.

Tarkoituksiin kuuluu muun muassa ”perustaa ja ylläpitää monitoimikeskusta ja keskusmoskeijaa” ja ”tukea muiden moskeijoiden ja monitoimikeskusten perustamista ja toimintaa”.

bff8c2bae24049608acbf925e61dd3c4.jpg

Suurmoskeijaa suunnitellaan Hanasaareen. Hankkeelle ei kuitenkaan ole vielä tonttivarausta.(KUVA: Google Maps)

Rahavaroja virtaa Bahrainista
Persianlahden saarivaltio Bahrain on luvannut koordinoida hankkeen koko rakennuskustannukset, joiden suuruudeksi on arvioitu 100–140 miljoonaa euroa. Muiksi mahdollisiksi rahoittajaksi mainitaan rahoitusselvityksessä Arabiemiraatit ja Marokko.

Rahaa tarvitaan rakentamisen jälkeen moskeijan ja monitoimikeskuksen käyttökustannuksiin arvion mukaan viidestä seitsemään miljoonaa euroa vuodessa. Vaikka joistain monitoimikeskuksen palveluista voitaisiin periä maksua, tarvitaan tonttihakemuksen tehneiden yhdistysten mukaan ulkopuolista apua.

– Alkurahoittaja ja muut ulkomaiset rahoittajat ovat keskusteluissa osoittaneet valmiutensa rahoittaa myös käyttökustannuksia valmistumisesta seuraavat 10 vuotta, kerrotaan OASIS-säätiön selvityksessä Helsingin kaupungille.

Bahrainin kuninkaan ministeriö on luvannut rahoittaa hankkeen ensi vaiheen, jonka budjetti on 880 000 euroa. OASIS-säätiön tiedotuksesta vastannut Pia Jardi kertoo Ilta-Sanomille, että rahaa on tullut tähän mennessä 400 000 euroa. Koska säätiö ei ole vielä virallisesti toiminnassa, rahoja on kanavoitu Suomi-Bahrain Ystävyysseura ry:n kautta.

Tutkija: uhkana ideologian ujuttaminen
Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Olli Ruohomäki arvioi, että moskeijahankkeeseen liittyy riskejä etenkin sen vuoksi, että Bahrainilla on merkittävä rooli rahoitusjärjestelyissä. Ruohomäki arvelee, että Bahrain voisi toimia asiassa eräänlaisena bulvaanina ja että maan motiivi hankkeeseen herättää kysymyksiä.


Ilmaisia lounaita ei ole. Haasteena on, että siinä ujuttautuu ideologiaa, joka ei ole sopusoinnussa liberaalin demokratian arvomaailman kanssa.

– Bahrainin valtaapitävillä on hyvin vahva suhde Saudi-Arabiaan. Bahrain ei ole aiemmin tietojeni mukaan eurooppalaisessa kontekstissa toiminut rahoittajana tällaisissa hankkeissa, vaan rahoitus on yleensä ollut Saudi-Arabiasta, Qatarista, Kuwaitista ja Arabiemiraateista, Ruohomäki sanoi.

39ce6f3d749a4e2981b971a05ac2ba32.jpg

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Olli Ruohomäki näkee suurmoskeijan rahoittajatahoissa riskin. (KUVA: Aleksi Jalava / IS)

Ruohomäen mukaan Saudi-Arabiasta on levitetty aiemmin Eurooppaan äärikonservatiivisen islamin koulukunnan oppia salafismia.

– Rahoittajina on usein ollut varakkaita liikemiehiä Arabian niemimaalta ja mukaan on sekoittunut virallista rahaa. Ilmaisia lounaita ei ole. Haasteena on, että siinä ujuttautuu ideologiaa, joka ei ole sopusoinnussa liberaalin demokratian arvomaailman kanssa.

Huomiota on herättänyt Ylen hiljattain esittämä Sharialakia Tanskassa -dokumentti, johon kuvattiin salaa otoksia tanskalaisten moskeijoiden maailmasta ja niiden pahasti naisia alistavista ja Tanskan laeista piittaamattomista opetuksista.

– En halua vastaavia tapahtuvan Suomessa. En vedä suoraa viivaa suurmoskeijahankkeen ja dokumentin välille, mutta se on samaa genreä ja samaa rahoituslähdettä Arabian niemimaalta.

Katso alla olevalla videolta, kuinka Helsingin pormestariehdokkaat Anni Sinnemäki (vihr) ja Jan Vapaavuori (kok) väittelivät suurmoskeijahankkeesta Sanomatalon Mediatorilla 9. maaliskuuta:


Sinnemäki ja Vapaavuori väittelivät Helsinkiin kaavaillusta suurmoskeijasta




Antti Honkamaa
 
Tästä pitäisi tehdä kansanäänestys. Niin ei kuitenkaan tapahdu koska jokainen tietää lopputuloksen.
Ei pitäisi. Tässä pitäisi tehdä päätökset ihan normaalilla maalaisjärjellä.
Paitsi että pytinki toisi mukanaan ääri-islamin tehokkaan levittämisen, on selvää, että kustannukset kaatuvat veronmaksajien niskaan.

Alkuvaiheessa toki lupauksia ja rahoitusta riittää, mutta tasan tarkkaan on varmaa, että osa rakennuskustannuksista ja etenkin 5-7 millin vuosittaiset käyttö- ja ylläpitokustannukset jäävät veronmaksajien maksettavaksi.
 
Ei pitäisi. Tässä pitäisi tehdä päätökset ihan normaalilla maalaisjärjellä.
Paitsi että pytinki toisi mukanaan ääri-islamin tehokkaan levittämisen, on selvää, että kustannukset kaatuvat veronmaksajien niskaan.

Alkuvaiheessa toki lupauksia ja rahoitusta riittää, mutta tasan tarkkaan on varmaa, että osa rakennuskustannuksista ja etenkin 5-7 millin vuosittaiset käyttö- ja ylläpitokustannukset jäävät veronmaksajien maksettavaksi.
Kustannukset eivät ole tässä se pahin ongelma. Suurin ongelma on islamin levittäminen. Jos Suomesta jokin taho päättäisi rakentaa kirkon esimerkiksi tuonne Bahrainiin, ei suunnitelmat etenisi siellä mihinkään tai hetkeäkään. Suomalaiset vaan ovat niin tyhmiä, etteivät tajua tuon hankkeen perimmäistä tarkoitusta.

Tässä vaiheessa on tärkeää, että selvästi moskeijahanketta vastustava Jan Vapaavuori on Helsingin pormestariksi valittava henkilö, vaikka henk.koht. en Kokoomusta äänestäkään.
 
Mun mielestä on aika rasistista tehdä siitä vain yhden uskonnon tyyssijaa. Voisiko siitä ideoida kaikkien uskovaisten ja uskottomien kohtauspaikan. Nuoret voisivat pelailla siellä pingistä ja aikuiset vaikkapa keilata. Kaikki voisivat kohdata toisiansa ja Marokko voisi maksaa sen. Kaikki olisivat samanvertaisia.
 
Kustannukset eivät ole tässä se pahin ongelma. Suurin ongelma on islamin levittäminen. Jos Suomesta jokin taho päättäisi rakentaa kirkon esimerkiksi tuonne Bahrainiin, ei suunnitelmat etenisi siellä mihinkään tai hetkeäkään. Suomalaiset vaan ovat niin tyhmiä, etteivät tajua tuon hankkeen perimmäistä tarkoitusta.

Tässä vaiheessa on tärkeää, että selvästi moskeijahanketta vastustava Jan Vapaavuori on Helsingin pormestariksi valittava henkilö, vaikka henk.koht. en Kokoomusta äänestäkään.
Pahoin pelkään, että taustalta löytyy sen verran voitelurahaa, että myönteinen päätös saadaan lahjottua läpi, oli päättämässä kuka tahansa.
 
Mun mielestä on aika rasistista tehdä siitä vain yhden uskonnon tyyssijaa. Voisiko siitä ideoida kaikkien uskovaisten ja uskottomien kohtauspaikan. Nuoret voisivat pelailla siellä pingistä ja aikuiset vaikkapa keilata. Kaikki voisivat kohdata toisiansa ja Marokko voisi maksaa sen. Kaikki olisivat samanvertaisia.
Eihän tuohon moskeijaan tule mahtumaan sovussa edes kaikki muslimit, saati sitten kristityt tai puhumattakaan juutalaisista.
 
Pahoin pelkään, että taustalta löytyy sen verran voitelurahaa, että myönteinen päätös saadaan lahjottua läpi, oli päättämässä kuka tahansa.
Niin en tiedä tarkkaan, miten paljon pormestarin sana päätöksen teossa lopulta painaa, mutta Vapaavuori olisi kyllä uskottavampi tehtävässä kuin vaihtoehto.
 
Rattijuoppo uskottava henkilö pormestariksi?

Niin että se kun ajaa joskus päissään, jotenkin heikentäisi kykyä olla pormestari? Tai onko ylipäänsä alkoholin nauttiminen silloin tällöin asia, joka heikentää sitä kykyä? Mitä jos juo jaloviinaa ja rähisee kunnon käsirysyt jonkun baaritutun kanssa? Onko sitä automaattisesti huono ihminen ja kykenemätön pormestarin hommiin?

Meistä suurin osa ottaa silloin tällöin ja tekee hölmöyksiä. Ei Vapaavuori olen ainakaan sen takia kykenemätön hoitamaan pormestarin pestiä.
 
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005154014.html?ref=rss

Yllättävää että Hesarin teettämässä kyselyssä enemmistö haluaa moskeijan.
Varmaan moni kiinnittänyt huomiota vain tuohon valheelliseen olettamaan ei käytetä kaupungin rahaa".

Moni ei varmaan edes tiedä, mitä suunnitellaan. Luulevat, että joku tönö rakennetaan jonnekin itäkeskuksen cittarin viereen, ja ajattelevat, että hyvä kun pysyvät muualla Itiksen käytäviltä notkumasta
 
  • Tykkää
Reactions: AivanSama
Niin että se kun ajaa joskus päissään, jotenkin heikentäisi kykyä olla pormestari? Tai onko ylipäänsä alkoholin nauttiminen silloin tällöin asia, joka heikentää sitä kykyä? Mitä jos juo jaloviinaa ja rähisee kunnon käsirysyt jonkun baaritutun kanssa? Onko sitä automaattisesti huono ihminen ja kykenemätön pormestarin hommiin?

Meistä suurin osa ottaa silloin tällöin ja tekee hölmöyksiä. Ei Vapaavuori olen ainakaan sen takia kykenemätön hoitamaan pormestarin pestiä.
Vapaavuorella on myös vankeustuomio pahoinpitelystä. Kertoo kyllä paljon ihmisestä jos ajaa kännissä ja hakkaa ihmisiä.
 
No jos tappelukseen joutuu niin se on jo näyte siitä että mies ei hillitse itseään eikä hallitse alkoholiakaan.
Ja sinä haluat tuommosen pormestariksi.
Ymmärsinköhän nyt sinut oikeen?
 
Niin että se kun ajaa joskus päissään, jotenkin heikentäisi kykyä olla pormestari? Tai onko ylipäänsä alkoholin nauttiminen silloin tällöin asia, joka heikentää sitä kykyä? Mitä jos juo jaloviinaa ja rähisee kunnon käsirysyt jonkun baaritutun kanssa? Onko sitä automaattisesti huono ihminen ja kykenemätön pormestarin hommiin?

Meistä suurin osa ottaa silloin tällöin ja tekee hölmöyksiä. Ei Vapaavuori olen ainakaan sen takia kykenemätön hoitamaan pormestarin pestiä.
Oleellista ehkä on se, että milloin asia on tapahtunut ja onko toistuvaa sekä myös se että miten tällä hetkellä suhtautuu asiaan.

Jos kerran ajat alkoholia nautittuasi ja kärähdät rattijuoppoudesta, kun tulos on juuri ja juuri yli 0,5 promillea, olet lain silmissä rattijuoppo. Jos päivittäin ajat autoa alkoholia nautittuasi, mutta koskaan puhalluskokeessa ei tulos ylitä 0,5 promillea, et ole lain silmissä rattijuoppo. Kuitenkin maalaisjärjellä tajuaa, että tuo jatkuvasti maistissa ajava todellisuudessa on se rattijuoppo.
 
Mun mielestä on aika rasistista tehdä siitä vain yhden uskonnon tyyssijaa. Voisiko siitä ideoida kaikkien uskovaisten ja uskottomien kohtauspaikan. Nuoret voisivat pelailla siellä pingistä ja aikuiset vaikkapa keilata. Kaikki voisivat kohdata toisiansa ja Marokko voisi maksaa sen. Kaikki olisivat samanvertaisia.

Hyvä ajatus.
 
Vapaavuorella on myös vankeustuomio pahoinpitelystä. Kertoo kyllä paljon ihmisestä jos ajaa kännissä ja hakkaa ihmisiä.
Edelleenkin milloin asiat ovat tapahtuneet ja miksi/miten? Miten suhtautuu noihin asioihin tällä hetkellä?

Olet varmasti itsekin tehnyt joskus jotain tyhmää/laitonta, mutta se miten jälkikäteen suhtaudut asiaan, kertoo siitä, millainen ihminen nykyään olet.
 
No jos tappelukseen joutuu niin se on jo näyte siitä että mies ei hillitse itseään eikä hallitse alkoholiakaan.
Ja sinä haluat tuommosen pormestariksi.
Ymmärsinköhän nyt sinut oikeen?
No nythän ollaan taas kerran tilanteessa, että pitää valita monesta huonosta se vähiten huono.
Katsohan niitä muita ehdokkaita: Ihan omissa sfääreissään hilluva sössö-anni, uskovainen kiihkoilija, joka vastustaa abortteja ja kaikkea muutakin, hiirtäkin arempi ja avuttomampi tuula, kuvo laiska-paavo ja ketäs niitä muita siellä nyt kisaakaan.
 
Suurin osa kanntttaa tota. Siinä tulee paljon harrastus tiloja nuorille ja en mä nä mitään syytä olla vastaan. Ja kun kirkkoja voi olla niin voi olla noitakin. Kirkoissa ei muten oo edes mitään tiloja muille.
 
No nythän ollaan taas kerran tilanteessa, että pitää valita monesta huonosta se vähiten huono.
Katsohan niitä muita ehdokkaita: Ihan omissa sfääreissään hilluva sössö-anni, uskovainen kiihkoilija, joka vastustaa abortteja ja kaikkea muutakin, hiirtäkin arempi ja avuttomampi tuula, kuvo laiska-paavo ja ketäs niitä muita siellä nyt kisaakaan.
Äänestäkää persut Hgin suurimmaksi ja moskeijaa ei tule.
 
Edelleenkin milloin asiat ovat tapahtuneet ja miksi/miten? Miten suhtautuu noihin asioihin tällä hetkellä?

Olet varmasti itsekin tehnyt joskus jotain tyhmää/laitonta, mutta se miten jälkikäteen suhtaudut asiaan, kertoo siitä, millainen ihminen nykyään olet.
Tsekkaa Vapaavuoren wikisivut.

Mä en ole koskaan ajanut kännissä, enkä koskaan ole pahoinpidellyt ihmisiä. Sä varmaan olet kun et pidä tekoja kovin kummosina suorituksina?
 

Yhteistyössä