Blogien "puolueettomuus"?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "lukija"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

"lukija"

Vieras
Olen aina lukenut blogia (lastenvaateblogeja lähinnä) sillä ajatuksella, että niissä ei olla ihan puolueettomia. Paria blogia olen pitänyt pikkuisen "luotettavampina" kuin toisia, mutta nyt olen alkanut miettiä...

Erästä blogia olen alkanut seuraamaan tiiviimmin ja sen myötä huomannut, että blogin pitäjä julkaisee joistakin merkeistä ja kaupoista, joilla on blogeissa lukijatarjouksia tai arvontoja hyvinkin ilkeitä kommentteja. Jokin aika sitten lähetin (kirjoitusten perusteella blogistin suosikista) pikkuisen kritisoivan kommentin, joka oli ihan asiallinen, mutta sitä ei julkaistu (sen jälkeen tulleita kommentteja on kyllä julkaistu).

Tuosta tuli vain mieleen, että onkohan suosituimpien blogien pitäjillä "piilosponsoreita", joista ei avoimesti kerrota, mutta jotka sponssaavat blogin pitäjää ja blogin pitäjä ei vastineeksi julkaise mitään negatiivista kyseisestä sponsorista, vaan hehkuttaa sponsoriaan?

Minusta on ihan OK, että blogeilla on "sponsoreita", mutta olisi kiva, jos niistä kerrottaisiin avoimesti.
 
no eikös se ole selvää että yritykset lähettelee suosituille blogisteille tavaroitaan, joita nämä sitten nuoleskellen esittelevät blogissa jotta saadaan lukijoilta rahat pois. En osta mitään mitä joku bloginsa kautta mainostaa. Enkä epäile hetkeäkään etteikö sponssausta löydy.
 
Blogeja ei kai koske samat säännökset, kuin esim. aikakausilehtiä, että "maksetut ilmoitukset" pitää voida erottaa muusta sisällöstä.

Mutta olisihan se toisaalta melko jäykkää toimintaa. En pidä mitään blogeja puolueettomina. Itsekään en ole puolueeton henkilö, miksi minun pitäisi blogissani olla neutraali
ps. en bloggaa lasten- enkä muistakaan vaatteista :)
 
Googlaa vaikka piilomainonta blogeissa, niin löydät keskustelua asiasta. Muotiblogien kohdalla asiasta kohistiin viime vuonnakin paljon, ilmeisesti lastenvaateblogeissa uusi juttu vielä. Hyvän tavan mukaista olisi ilmoittaa, jos tuote on saatu lahjaksi joltain yritykseltä, niin lukijat tajuavat suhtautua tavallista kriiittisemmin kirjoitukseen.
 

Yhteistyössä