Auttakaas esikoisen äitiä, kyse lapsen kuumeesta!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "höh"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"höh"

Vieras
Eli minulla on pian 1v 2kk ikäinen lapsi joka on ollut terveenä ensimmäisen vuoden. Nyt ollaan oltu reilu pari viikkoa terveinä, takana yli kuukauden pituinen sairastamisputki korvatulehduksineen ja keuhkokuumeineen. Kuumetta ei tuon reilun kuukauden aikana ollut kertaakaan, lämpöilyä kylläkin noin 37,5-38,0. Nyt sitten tänään on yhtäkkiä nostanut kuumeen 39 asteeseen, lapsi kyllä on syönyt ihan hyvin, mutta on tosi kipeen olonen, ei halua olla missään muualla kuin mun sylissä. Äsken annoin nestemäistä Panadolia ja vein nukkumaan, kun oli niin väsyneen oloinen. Nyt siis mietinkin, että voikohan tuo vielä liittyä siihen keuhkokuumeeseen (joka oli siis kuumeeton semmoinen, röntgenillä todettu) vai onko mahdollisesti jokin uusi pöpö nyt. Ja missä vaiheessa pitäis ottaa lääkäriin yhteys?
Kiitos jos viitsitte vähän auttaa!
 
meillä on ollut saman ikäisenä sama juttu paitsi meillä oltiin sairasteltu paljon aikaisemminkin...
noin 1v vähän alle oli kuumeton keuhkokuume ja siitä meni noin 2-3vk ja nousi kuume vein lapsen takasin lääkäriin ja keuhkokuume ei ollutka parantunut, joten sinuna veisin lapsen pikaisesti lääkäriin :)
 
Äkkiä noussut korkea kuume ilman muita oireita, voi olla vauvarokkoa. Meillä on kaikki lapset sairastanut sen flunssan jälkitautina.

Jos lapsi alkaa olemaan aivan vetämätön, eikä syö eikä juo yli vuorokauteen. Kuume ei laske lääkkeellä tai kuume kestää eli kolme päivää, niin sitten kannattaa ottaa yhteyttä lääkäriin.
 
Nyt lapsi nukkuu, käyn kohta herättelemässä ja mittaan kuumeen uudelleen. Jos ei oo laskenut, täytyy sitten varmaan ottaa yhteys lastenklinikalle. Voiko sinne muuten mennä päivystykseen ihan noin vain? Ei tarvitse soittaa etukäteen??
 
Äkkiä noussut korkea kuume ilman muita oireita, voi olla vauvarokkoa. Meillä on kaikki lapset sairastanut sen flunssan jälkitautina.

Jos lapsi alkaa olemaan aivan vetämätön, eikä syö eikä juo yli vuorokauteen. Kuume ei laske lääkkeellä tai kuume kestää eli kolme päivää, niin sitten kannattaa ottaa yhteyttä lääkäriin.

ei se mitää vauvarokkoa ole kun on ensin ollut lämpöä kuiteskii 37,5-38
 

Similar threads

K
Viestiä
0
Luettu
335
K
V
Viestiä
5
Luettu
529
Ä

Yhteistyössä