Auttakaa nyt taas...häämusiikissa...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tiiru
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

tiiru

Aktiivinen jäsen
25.01.2010
14 798
5
38
Eli tässä kaikki mitä olen kelpuuttanut jos auttaa.

Johanna Kurkela-rakkauslaulu
Elviira-Enkeli
Bruno Mars-Just the way you are
Hellogoodbye- Here in your arms
Juha Tapio- Kaksi vanhaa puuta
The Fratellis- Whistle for the Choir

Häävalssina Janne Raappana - Kaksi onnellista

En kuuntele juuri koskaan musiikkia joten tämä tuottaa vaikeuksia...Sanonko dj:lle että soittaa vaan jotain vai onko teillä lisää biisiehdotuksia. :ashamed:
 
Kirjastoista löytyy paljon häämusiikkilevyjä joihin on koottu suosituimpia, lisäksi voit vaikka kysyä sen tyyppisiä kokoelmalevyjä mistä pitäisit. Hae vaikka kassillinen kuunneltavaksi niin kyllä se siitä suttaantuu!
 
Näitkö jo tämän uudehkon ketjuni ? Laitan loput listani ehdokkaista huomenna. Olen just lähdössä ... kaupungille. Kerro sitten oliko mikään lähelläkään omaa makuasi ? :)

http://kaksplus.fi/keskustelu/pluss...kia-tilaisuuteen-n-12-ekaa-36-a/#post23954632

Ei ollut yhtäkään sellasta...Tämä on niin tätä, väitän ettei ole juuri lainkaan musiikkimakua enkä musiikista välitä muutenkaan, kuitenkin niin kauheen tarkkaa yhtäkkiä kun häämusiikkia valitaan. :D
 
Ei ollut yhtäkään sellasta...Tämä on niin tätä, väitän ettei ole juuri lainkaan musiikkimakua enkä musiikista välitä muutenkaan, kuitenkin niin kauheen tarkkaa yhtäkkiä kun häämusiikkia valitaan. :D

:) Kuuntelin vasta nyt nuo hyväksymäsi kipaleet. Sinullahan on sellaista runollista ja sinulle just henkilökohtaiasesti osuvaa sanoitusta, noissa kotimaisissa etenkin?

Minulla taas käsky etsiä listalleni "sinnepäin sanoituksella" iloisenpuoleista, silti melko rauhallista lähes "klassikkomusaa". 1970-luku hiukan korostuneena. Eli minun listalta jo henkilökohtaiseti sinulle hyvin osuvan sanoituksen löytyminen on ihan onnenkauppaa.

Kuuntelin sattumalta myös Bruno Marsin koko mix-lajitelman Youtubessa muutama päivä sitten. Aloin vaan nyt ihmettelemään, että miten siihen päädyin,kun oli minulle outo nimi? Video jäi mieleen ja se että oli tasaista settiä.

The Fratellis. Tämä olikin omaan makuuni. Ei listalle ehkä, mutta omaan kokoelmaan. Tämä mennyt aikaisemmin minulta täysin ohi. kun en myöskään paljoa kuuntele. Voisin sanoa, että olen melkein ns. kultakorva. Huonolla äänentoistolla en pysty kuuntelemaan yhtään. Myös kyllästyn nopeasti ja pidän hiljaisuudesta, tai että joku höpöttää ihan asiapohjalla jotain radiossa. Aivan sietämättömiä ne juontajat jotka soittolistan väliin jankuttavat samoja uutisia, säätietoja ja pyytelevät ihmisiä soittamaan.

Enpäs nyt ehdota mitään tällä kerralla, mutta mulla jäi äsken pirullisesti päähän soimaan tämä kivalla äänellä varustettu:

Chisu: "Kellä Kulta, Sillä Onni"
YouTube - ‪Chisu - Kellä Kulta, Sillä Onni‬‏


Rod Stewart on nyt kuuntelussa ja sillä on useampi tulossa omalle listalle. Vanha tehnyt uuttakin.

UUdempia kotimaisia en ole oikein löytänyt vielä. Anna Erikssonilta ainakin varmaan joku kipale osuu.


Vanhoista suomi-iskelmistä nyt omalla listallani asim.:

Kai Hyttinen: "Saanhan olla hän"
YouTube - ‪Kai Hyttinen - Saanhan olla hän (1975)‬‏

Pepe Willberg: "Olet Mulle Maailmain"
YouTube - ‪Pepe Willberg - Olet Mulle Maailmain‬‏

Fredi: "Rakkaustarina"
YouTube - ‪Fredi - Rakkaustarina‬‏

Markku Aro: "Etsin Kunnes Löydän Sun"
YouTube - ‪Markku Aro-Etsin Kunnes Löydän Sun‬‏
 

Yhteistyössä