auton ostaminen autoliikkestä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja joo o
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

joo o

Vieras
Ostin tuossa autoliikkestä auton ilmoituksessa luki että auto on kunnossa soitin jo noin 2 tuntia aijemmin että tulen autoa hakemaan no saavuin sitten paikalle autoa ei ollut edes vielä kaivettu esille.
Noh auto oli kaivettu esille ja oli renkaat vaihdossa tehtiin sitten paperi ja kävin rekisteröimään auton nimille ja palasin liikkeeseen menin auton luokse ja piti sit mennä autoon sisään kas kuskin ovenkahva ei toiminut myyjä vaan totes että sen saa samaan rahaan.

tuskinpa tällä olisi edes koeajoa voinut suorittaa kerta oli seisonnassa?

Näin jälkikäteen kun päässyt autoa tutkimaan niin ilmeni että auto on maannut liikkeen pihassa puolivuotta lisäksi autossa melko paljon pikkuvikaa mm etuvalot ei anna kunnon valokuvioo korjauskehotus oli papereissa olis luullut korjaavan kun 9 kuuhun oli aikaa. mittarin valot ei autossa toimi myöskään takalasin pyyhin ei toimi ja etupyyhkimet jää väärään kohtaa. kysyin vielä myyjältä viekö auto nesteitä vastaus oli ei tänään tutkin pikkasen autoa huomasin että paisuntasäiliö oli tyhjä eli jäähdytysnesteet olivat karanneet. tyhjäkäynti seilaa autossa 1000 - 2000 välillä talvirenkaat jotka tulivat mukaan olivat aivan paskat lähes kaikki nastat poikki kesärenkaat jotka tulivat mukaan oli jotkut helvetin nypityt nastarenkaat.

Auto oli kyllä halpa mutta olisikohan myyjän pitäny kertoa että siinä on vikaa?
 
Minkä helvetin takia auto myyjän pitää olla epärehellinen kun myy auton että se on kunnossa itse jos myyn autoa kerron kyllä vian jos sen tiedän että vikaa on tai sanon että en tiedä onko vikaa että ostaa omalla vastuulla
 
Oikeesti. Sä näit että se oli siellä jossain mistä piti oikein kaivaa esille ja ostit ilman koeajoa ja ilmeisesti edes käymättä autossa sisällä tai mitään. Nyt on aikalailla omaa tyhmyyttä.
 
Autokaupoissa pitää lähteä siitä että myyjät yrittää kusettaa eli pitää epäillä ihan kaikkea. Ja jos silti tulee kusetetuksi niin voivoi, kannattaa hieman katsoa mistä ostelee.
 
Tyhmä kysymys, mutta miksi ostit auton noin kiireellä.

Voisi sanoa, että joskus yksityiseltä on turvallisempi ostaa kuin autoliikkeestä.
Älä koskaan luota käytetyn auton myyjään, oli kuinka iso liike takana tai ei.

Oppirahat pitää jokaisen maksaa.
Ens kerralla osaat syynätä auton rauhassa ja koeajaa ja miettiä.
 
Oliko auto peugeot? Nissä kun tahtoo jäädä pakkasella ovenkahvat käteen, mittarivalot pimenee ja tyhjäkäynti seilaa.
Sääntö numero yksi, älä koskaan luota automyyjään, ne ovat epärehellisimpiä ihmisiä ja kyllähän sen tietää jos parin sadan euron koslaa ostaa että siinä on vikoja.
 

Yhteistyössä