atarax ja laktoosi-intolerassi..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja keppälerttu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

keppälerttu

Tunnettu jäsen
02.08.2005
18 153
53
48
Saatiin Likalle eilen rasvoja ja ataraxia ihottuman (atooppinen iho ) hoitoon, eilen sit rasvattiin ja illalla se otti yhden ataraxin kutinaan..no, tänään toinen käsivarsi on ihan täys erilaista ihottumaa ku se aiempi..
Likalla on ollut maidosta oireita (mahavaivoja ) ja käyttää laktoosittomia tai vähälaktoosisia tuotteita, voiko tuo lääkkeen sisältämä laktoosi nyt sit vaikuttaa, ja näin nopeasti, eli yhden tabletin jälkeen?
sanottiin kyllä lääkärille et epäillään laktoosiongelmaa mut sitä ei ole sit tutkittu vielä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja neljäs_tulossa;26708594:
no en siitä tiiä mutta ataraxia saa nestem. myös :)

hyvä tietää =)
pitää ny seurailla, tosin ton nestemäisen annostus on aika hankalaa tollasseen 15v kanssa, kun määrät on aika reippaita. =)
mut voihan se olla ettei se noista tableteista ees johdu.
 
Alkuperäinen kirjoittaja keppälerttu;26708645:
hyvä tietää =)
pitää ny seurailla, tosin ton nestemäisen annostus on aika hankalaa tollasseen 15v kanssa, kun määrät on aika reippaita. =)
mut voihan se olla ettei se noista tableteista ees johdu.

meillä ottaa 2v ikäinen 14kg painava 5ml kerralla eli laske siitä nestemäisen annostus..
 
Laktoosi-intoleranssi oireilee vatsassa.

Ihottuma vois olla allergiaa, esim. maidon proteiineille.

Laktoosi ei liity maitoallergiaan.

Ataraxin annosusta ei voi "laskea" pienen lapsen annoksen perusteella. Tai voi tietysti, mutta si mene ihan yliannostukseen.
 

Yhteistyössä