Arvostettu Aalto-yliopiston rahoituksen professori Vesa Puttonen selvityttäisi Suomen mahdollisuuden irtautua eurosta.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mitä sanoo Katainen?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Mitä sanoo Katainen?

Vieras
Professori Aamulehdess

Aalto-yliopiston rahoituksen professori Vesa Puttonen selvityttäisi Suomen mahdollisuuden irtautua eurosta. Puttonen sanoo Aamulehdessä, että irtautumista olisi valmisteltava selvittämällä, mitä irtautuminen käytännössä tarkoittaisi ja edellyttäisi.

— Olisi edes joku polku. Nyt polkumme on, että seuraamme pelonsekaisin tuntein, mitä muualla Euroopassa tapahtuu, Puttonen kuvaa lehdessä.

Puttosen mukaan Suomella on kaksi vaihtoehtoa, joko lähteä tai jäädä euroon. Jos Suomi jää, sen olisi heti otettava sata miljardia velkaa, kun korot ovat vielä alhaalla. Puttonen arvioi, että Suomi joutuu joka tapauksessa kriisiin ja maksumieheksi, jäi se euroon tai ei.

Suomi jyrätään EU:ssa
Aalto-yliopiston rahoituksen professori Vesa Puttosen mukaan viimeviikkoinen EU:n huippukokous paljasti, ettei Suomi ole Euroopan ytimessä, vaan istumme takapenkillä, jos sielläkään. Puttonen viittaa pääministeri Jyrki Kataisen (kok) ehdottaman vakuusjärjestelyn hylkäämiseen.

— Me vikisemme siellä. Suomen poliittinen painoarvo ei ole sen suurempi kuin maamme koko. Isot maat määräävät, Puttonen toteaa Aamulehdessä.
 
Hienoa, että edes joku oikeasti älykäs ja viisas ihminen yrittää saada järjen ääntä kuuluviin.

Sen sijaan että nämä kouluttamattomat typerykset vain petaavat itselleen eurovirkoja ja samalla syöksevät Suomen tuhoon.
 
[QUOTE="vieras";26604206]Eikös Esko Aho ole tuon euroon menon takana, hänen aikanaan mentiin siihen ytimeen.

Kepu pettää aina?[/QUOTE]

Ei ole.

Paavo Lipponen ja Sauli Niinistö veivät Suomen euroon: sdp ja kokoomus pettävät aina.
 
Katainen julisti pari päivää sitten, että hän on pultannut Suomen kiinni Euro-Titanicin kanteen ja jos Euro ei pysy pinnalla me menemme yhdessä syvyyksiin...
 
[QUOTE="vieras";26604228]Ei ole.

Paavo Lipponen ja Sauli Niinistö veivät Suomen euroon: sdp ja kokoomus pettävät aina.[/QUOTE]

Ahon hallituksen ulkoministeri Paavo Väyrynen oli jätätyttänyt Suomen EU-jäsenhakemuksen alivaltiosihteeri Veli Sundbäckillä.

Aho pysyi Väyrysen ja Korhosen presidenttiehdokkuuksista huolimatta EU-linjalla ja hankki EU-neuvottelujen loppuunviejäksi ja Väyrysen seuraajaksi ulkoasiainministeriksi MTK:n puheenjohtajan Heikki Haaviston, joka veikin EU-neuvottelut loppuun. Toisena vaihtoehtona olisi ollut se, että Kokoomus olisi kaatanut hallituksen ja olisi muodostettu sosiaalidemokraattien ja Kokoomuksen hallitus, missä Keskusta ei olisi voinut vaikuttaa EU-jäsenyysneuvottelun maatalousratkaisun tuloksiin. Aho oli valmis vastustamaan EMU-jäsenyyttä, mutta sekin hyväksyttiin samasta syystä

Eli kepu pettää aina
 
[QUOTE="vieras";26604453]Ahon hallituksen ulkoministeri Paavo Väyrynen oli jätätyttänyt Suomen EU-jäsenhakemuksen alivaltiosihteeri Veli Sundbäckillä.

Aho pysyi Väyrysen ja Korhosen presidenttiehdokkuuksista huolimatta EU-linjalla ja hankki EU-neuvottelujen loppuunviejäksi ja Väyrysen seuraajaksi ulkoasiainministeriksi MTK:n puheenjohtajan Heikki Haaviston, joka veikin EU-neuvottelut loppuun. Toisena vaihtoehtona olisi ollut se, että Kokoomus olisi kaatanut hallituksen ja olisi muodostettu sosiaalidemokraattien ja Kokoomuksen hallitus, missä Keskusta ei olisi voinut vaikuttaa EU-jäsenyysneuvottelun maatalousratkaisun tuloksiin. Aho oli valmis vastustamaan EMU-jäsenyyttä, mutta sekin hyväksyttiin samasta syystä

Eli kepu pettää aina[/QUOTE]

Nyt sä sekoitat EU:n ja euron. Se mitä sanot EU:n liittymisestä on totta ja se mitä mä sanon euroon liittymisestä pitää paikkansa.
 
Valtionvarainministeriössä on tätä jo selvitetty aikaa sitten ja todettu, että se on huonoin vaihtoehto suomalaisille. Puttonen nyt on vain yksi professori siinä joukossa, jossa kukaan ei tiedä mitä tulevaisuudessa tapahtuu. On hienoa saada julkisuutta ja esiintyä tietäjänä, kun ei ole mitään vastuuta. Jos taloustieteilijät tietäisivät, niin ei kai maailmassa olisikaan valuuttakriiseja tai valtioiden/kuntien ylivelkaantumista tai yleensäkään lamaan johtavia toimenpiteitä. Heillä on yllättävän yleinen tapa todeta, että minä sitä jo aikaisemmin mietinkin, mutta en vain viitsinyt sanoa. Jälkiviisas on helppoa olla.

Joka tapauksessa Suomelle on ollut valtavan suuri hyöty EU:sta ja Eurosta. Ulkomaankauppa on käynyt ilman devalvaatioita ja kansa on rikastunut. Korot ovat koko Euro-ajan olleet minimissä toisin kuin Markka-aikana, jolloin asuntolainojenkin korot olivat 10-15% ja Markka devalvoitiin joka vuosi 15%, mikä tarkoittaa aina rahan ja omaisuuden arvon laskua. Repikää nyt sitä aikaa takaisin.
 
[QUOTE="vieras";26606171]Valtionvarainministeriössä on tätä jo selvitetty aikaa sitten ja todettu, että se on huonoin vaihtoehto suomalaisille. Puttonen nyt on vain yksi professori siinä joukossa, jossa kukaan ei tiedä mitä tulevaisuudessa tapahtuu. On hienoa saada julkisuutta ja esiintyä tietäjänä, kun ei ole mitään vastuuta. Jos taloustieteilijät tietäisivät, niin ei kai maailmassa olisikaan valuuttakriiseja tai valtioiden/kuntien ylivelkaantumista tai yleensäkään lamaan johtavia toimenpiteitä. Heillä on yllättävän yleinen tapa todeta, että minä sitä jo aikaisemmin mietinkin, mutta en vain viitsinyt sanoa. Jälkiviisas on helppoa olla.

Joka tapauksessa Suomelle on ollut valtavan suuri hyöty EU:sta ja Eurosta. Ulkomaankauppa on käynyt ilman devalvaatioita ja kansa on rikastunut. Korot ovat koko Euro-ajan olleet minimissä toisin kuin Markka-aikana, jolloin asuntolainojenkin korot olivat 10-15% ja Markka devalvoitiin joka vuosi 15%, mikä tarkoittaa aina rahan ja omaisuuden arvon laskua. Repikää nyt sitä aikaa takaisin.[/QUOTE]

Kerrotko vielä miten ne siellä valtiovarainministeriössä osaavat ennustaa tulevaisuutta, mutta aaltoyliopiston proffat eivät osaa?

Tämä sun viimeinen kappale on täyttä puppua etten edes yritä korjata sen virheitä...
 
[QUOTE="vieras";26606300]

Tämä sun viimeinen kappale on täyttä puppua etten edes yritä korjata sen virheitä...[/QUOTE]

Tuo viimeinen kappale ei ole todellakaan puppua, nuoriso ei vaan tiedä tai omaa kokemusta elämästä markka-aikaan.

Silloin ei todellakaan lapsiperheet rakentaneet yli aravarajoitusten omakotitaloja (mak pita-alat pyöri 120-160 neliötä), asuntolainojen korot olivat yli 10 %, autoja ei ollut vara perheillä hankkia useita, eika vaihtaa sitä ainuttakaan.
 
[QUOTE="vieras";26606327]Tuo viimeinen kappale ei ole todellakaan puppua, nuoriso ei vaan tiedä tai omaa kokemusta elämästä markka-aikaan.

Silloin ei todellakaan lapsiperheet rakentaneet yli aravarajoitusten omakotitaloja (mak pita-alat pyöri 120-160 neliötä), asuntolainojen korot olivat yli 10 %, autoja ei ollut vara perheillä hankkia useita, eika vaihtaa sitä ainuttakaan.[/QUOTE]
"15 prossan vuosittaiset devalvaatiot" ovat täyttä valhetta. Joko sä et tiedä mitä sä puhut tai sitten sä valehtelet.

Mites muuten Tanska ja Ruotsi pärjäävät ilman euroa? Tanska muuten just lainasi rahaa markkinoilta ja sijoittajat maksoivat Tanskalle siitä, että se säilyttää sijoittajien rahoja. On nuo euron ulkopuoliset valuutat vaan paskoja...;)

Kansantaloustieteen professori Kanniainen Puttosen linjoilla.

Professorit Vesa Kanniainen ja Vesa Puttonen: Suomen selvitettävä, miten eurosta erottaisiin | Uusi Suomi
 

Yhteistyössä