Apua

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Voi ei
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

Voi ei

Vieras
Tajusin juuri, etten ole antanut tytöllemme (8kk) aikoihin D-vitamiini tippoja. Rintamaidolla mentiin 6kk ja sen jälkeen rintaa ja kiinteitä. Aloitan kyllä samantien, mutta voiko olla haittaa toisen kehitykselle? Ainakaan kolmeen kuukauteen ei olla tippoja annettu. Johtuu varmaan siitä, että alitajuntaisesti niitä karsastettiin jo alusta asti, kun tuntuivat vatsavaivoja aiheuttavan. Voi meitä hölmöjä! Ja jos vastaajallaa olisi sitten faktatietoa aiheesta, ei mitään kauhisteluja!
 
D-vitamiinitippoja annetaan vauvoille käsittääkseni vain Pohjoismaissa ja Pohjois-Kanadassa, varmuuden vuoksi. Jos vauvan pienikin ihoalue (esim. kasvot) altistuu auringonvalolle riittävästi (n. 10 min muistaakseni) muutaman kerran viikossa, niin silloin keho tuottaa riittävästi D-vitamiinia itsekin.
Tuskinpa lapsellesi on unohduksestasi koitunut mitään haittaa.
 
Älä välitä, minä en ole antanut tippoja oikeastaan ollenkaan, karsastan niitä juuri vatsanväänteiden takia. Vauva 3 kk ja kolme kertaa olen antanut tippoja....Korvikkeesta saa d-vitamiinia, jospa se hiukan auttas.
 
Meillä ei annettu pojalle ensimmäiseen 4-5kk d-vitamiinia lainkaan vatsaväänteiden takia. Yritettiin kyllä pariin otteeseen, mutta seurauksena oli aina sellainen 6 tunnin huuto :/
sitten aloin vähitellen totuttamaan, ja kun hiukka päälle puoli vuotiaana aloitettiin kiinteät, niin aloin antamaan säännöllisesti. Eipä tuo kovin riisitautiselta näytä, kun jo 8kk painoi 10kg :)
 
Riisitauti eli riisi on lasten luustoa pehmentävä sairaus. Tyypillisiä riisitaudin oireita ovat vinot jalkojen luut, ""länkisääret"", rintakehän epämuodostumat ja vastustuskyvyn puute. Riisitaudin vääntämät luut luutuvat aikuisiällä vääriin asentoihinsa, josta niiden korjaaminen on erittäin vaikeaa. Rintakehän epämuodostumat voivat olla hengenvaarallisia.

Riisitaudin aiheuttaa D-vitamiinin puutos. Siihen voi olla syynä ravinnon D-vitamiinin tai auringonvalon puute. D-vitamiini on niin ollen tehokas riisitaudin ehkäisijä.
 
Ei se takaa noita vaivoja vaikka tipat unohtuisi antaakin. Saahan korvikkeesta ja kesällä auringosta kuitenkin d-vitamiinia eli ihan ilman tuskin kukaan jää. Länkisääret voivat tulla muistakin syistä, ei tarvi aina vetää sinne ääripäähän.
 

Yhteistyössä