Apua,tietsikan näytöstä kadonnu kaikki pikakuvakkeet ja tehtäväpalkit...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja puupää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

puupää

Vieras
yritin ohjeesta löytää neuvoja mut en löytänyt...kaikki pikakuvakkeet on poissa,akun varoitusvalo yms oikeesta alakulmasta puuttuu...osaisiko joku auttaa miten ne saa takasin.tyttö pelasi koneella ja sen jälkeen tää tapahtu,,mut ei se muista mitä se on painanut...Kone on Aspire 5315(jos sil nyt on jotain merkitystä)

Kiitos jos joku tietäs miten toimia.
 
siis täs ku mul on nettisivu auki ni täs on kyl kaikki osoterivit yms mitkä kuuluukin olla,mutta siis toi pääikkuna mis on kaikki roskakori yms pikakuvakkeet,ni siit on kaikki kadonnu,on vaan taustakuva jäljellä
 
Tuliko siihen mitään varoitustekstiä tai herjasiko jotain erroria? Yritäpä Windows Updaten avulla vetää viimoisimmat päivitykset uusiksi. Mulla kerran toi näytönohjain päätti kaatua ja siitä aiheutui kaikenlaista kökkistä sitten, mm. työpöydän näkymisen kanssa ongelmia. Tuohon voisi auttaa näytönohjaimen ajurin päivitys.

Tai sitten, jos sulla on sellanen määritelty paluupiste, mikä hitto lienee suomeksi sellainen previous working state -juttu.
 
Paina työpöydällä hiiren oikeaa näppäintä, esille tulee ruutu jossa lukee kuvakkeiden järjestäminen, klikkaa sitä ja katso onko "näytä pikakuvakkeet" edessä rastia. Kokeilin äsken ja poistamalla rastin (klikkaamalla ) kuvakkeet katosivat.
 

Yhteistyössä