vierailija

Alkavalla viikolla on kuin tammikuussa: "Niin kylmää kuin voi olla" – Lappiin pelottava ennuste
Ensi viikon sää on kylmä ja luminen.

Onko tämä nyt sitä ilmaston lämpenemistä?
Se on juuri sitä, kun laittaa pirtinuuniin ahkerasti halkoja palamaan, niin ilmasto alkaa pirtissä lämpenemään. Näin on todistettu ilmaston lämpeneminen.![]()
Alkavalla viikolla on kuin tammikuussa: "Niin kylmää kuin voi olla" – Lappiin pelottava ennuste
Ensi viikon sää on kylmä ja luminen.www.mtvuutiset.fi
Onko tämä nyt sitä ilmaston lämpenemistä?
OKSe on juuri sitä, kun laittaa pirtinuuniin ahkerasti halkoja palamaan, niin ilmasto alkaa pirtissä lämpenemään. Näin on todistettu ilmaston lämpeneminen.
Pörssisähkön varassa eläville ongelma, mutta ei muille.Sopivasti Olkiluoto 3:n sähköntuotanto on keskeytynyt/keskeytetty. Miten sattuikaan .
Ei se pari päivää paljoa hetkauta sähkölaskussa. Keskiviikkona tuulee jo reippaasti, niin silloin tulee hyvitys hintaan.Pörssisähkön varassa eläville ongelma, mutta ei muille.
Ei oo iso ongelma, jos pystyy säätelemään milloin sähköä käyttää: pörssisähkö tulee siinä tapauksessa vuoden keskihinnalta aina halvemmaksi kuin kiinteähintainen. Ei ne myyjät tyhmiä ole, kyllä ne osaa laskea etukäteenkin hinnan niin että saavat varmasti voittoa.Pörssisähkön varassa eläville ongelma, mutta ei muille.
Linkki?Ei oo iso ongelma, jos pystyy säätelemään milloin sähköä käyttää: pörssisähkö tulee siinä tapauksessa vuoden keskihinnalta aina halvemmaksi kuin kiinteähintainen. Ei ne myyjät tyhmiä ole, kyllä ne osaa laskea etukäteenkin hinnan niin että saavat varmasti voittoa.
Sunnuntailisät/haitat ?Sopivasti Olkiluoto 3:n sähköntuotanto on keskeytynyt/keskeytetty. Miten sattuikaan .
Unohda koko juttu ei se mihinkään lämpiä se on vain sellaista laumakäyttäytymistä kuten yleisön käyttäytyminen aikoinaan Dingon keikoilla.Mut koska se ilmasto oikein alkaa lämpenemään?
On jo lämmennyt ja lämpenee koko ajan lisää. Se, että sun takapihalla on kylmä, ei tarkoita, että muualla maapallolaa ei olisi kuuma.Mut koska se ilmasto oikein alkaa lämpenemään?
Ajatteleppas välillä omilla aivoilla, se muuten kannattaa.On jo lämmennyt ja lämpenee koko ajan lisää. Se, että sun takapihalla on kylmä, ei tarkoita, että muualla maapallolaa ei olisi kuuma.
![]()
Ennätykset menivät rikki – Ilmastotutkija: ”Asiat, joita sanoimme tapahtuvan, ovat tapahtumassa”
Kesä 2023 oli koko mittaushistorian kuumin kesä maapallolla.www.iltalehti.fi
"25.9.2022 · Olkiluoto 3 oli lauantaina Pohjoismaiden suurin sähkön tuottaja – illalla turbiinivika pudotti kolmosreaktorin verkosta noin vuorokaudeksi."Ajatteleppas välillä omilla aivoilla, se muuten kannattaa.
Vuosi sitten"25.9.2022 · Olkiluoto 3 oli lauantaina Pohjoismaiden suurin sähkön tuottaja – illalla turbiinivika pudotti kolmosreaktorin verkosta noin vuorokaudeksi."
Mutku etupihallakin on harvinaisen kylmää ja lumista...On jo lämmennyt ja lämpenee koko ajan lisää. Se, että sun takapihalla on kylmä, ei tarkoita, että muualla maapallolaa ei olisi kuuma.
![]()
Ennätykset menivät rikki – Ilmastotutkija: ”Asiat, joita sanoimme tapahtuvan, ovat tapahtumassa”
Kesä 2023 oli koko mittaushistorian kuumin kesä maapallolla.www.iltalehti.fi
Hä? Mitäs ajattelemista tässä on? Fakta on, että maapallon lämpötila kohoaa. Se, että Suomessa on talvella edelleen kylmä, ei muuta sitä asiaa.Ajatteleppas välillä omilla aivoilla, se muuten kannattaa.
Mutta kun kovasti on väitetty Suomen ilmaston lämpenevän ja tulevan lumettomia talvia.Hä? Mitäs ajattelemista tässä on? Fakta on, että maapallon lämpötila kohoaa. Se, että Suomessa on talvella edelleen kylmä, ei muuta sitä asiaa.
Häh? Lämpötila nousee ja laskee se on ihan normaalia. Mittaushistoria on reilu sata vuotta lyhyt aika josta ei voi vetää mitään varmoja johtopäätöksiä, kun vielä ajatellaan sitä kuinka kattava on ollut ilmaston mittaus mittaushistorian alku aikoina, tuskin on ollut mittauspisteitä kovinkaan kattavasti.Hä? Mitäs ajattelemista tässä on? Fakta on, että maapallon lämpötila kohoaa. Se, että Suomessa on talvella edelleen kylmä, ei muuta sitä asiaa.
No älä usko kaikkea, mitä kirjoitetaan, vaan ajattele omilla aivoilla (niinkuin tuossa joku jo sanoikin). Ei se lämpötila niin nopeasti nouse, että se juuri nyt vaikuttaisi juuri sinun takapihasi lumitilanteeseen. Kyseessä on pidemmän aikavälin trendi. Lämpötila nousee hitaasti, mutta tasaisesti. Sadan vuoden päästä voidaan olla tilanteessa, että Suomessa ei enää juuri lunta näy. Ehkä. Mutta nämähän on ennusteita. Ei meistä kukaan oikeasti tiedä, mitä tulee tapahtumaan.Mutta kun kovasti on väitetty Suomen ilmaston lämpenevän ja tulevan lumettomia talvia.
Jos jokainen vuosi on edellistä lämpimämpi, niin kyllähän se nyt jotain yleisestä trendistä kertoo. Vai sinustako ei ole mitään syytä olla huolissaan? Joo, ei meillä täällä Suomessa ole hätää. Vaan entäs kun Etelä-Eurooppa alkaa olla kuivaa ja asuinkelvotonta (ja viljelykelvotonta). Mihinkäs luulet niiden espanjalaisten ja italialaisten sieltä lähtevän paremman elämän toivossa? Ja mitäpä luulet, että Suomen hallitus tekee lukuisille rajalle pyrkiville pakolaisille?Häh? Lämpötila nousee ja laskee se on ihan normaalia. Mittaushistoria on reilu sata vuotta lyhyt aika josta ei voi vetää mitään varmoja johtopäätöksiä, kun vielä ajatellaan sitä kuinka kattava on ollut ilmaston mittaus mittaushistorian alku aikoina, tuskin on ollut mittauspisteitä kovinkaan kattavasti.
Epsanjalaiset ja italialaiset voivat paeta viileille vuorillensa.Jos jokainen vuosi on edellistä lämpimämpi, niin kyllähän se nyt jotain yleisestä trendistä kertoo. Vai sinustako ei ole mitään syytä olla huolissaan? Joo, ei meillä täällä Suomessa ole hätää. Vaan entäs kun Etelä-Eurooppa alkaa olla kuivaa ja asuinkelvotonta (ja viljelykelvotonta). Mihinkäs luulet niiden espanjalaisten ja italialaisten sieltä lähtevän paremman elämän toivossa? Ja mitäpä luulet, että Suomen hallitus tekee lukuisille rajalle pyrkiville pakolaisille?
Ajatteleppa, jos lämpötila nousee niin silloinhan haihtuu enemmän vettä ilmakehään ja tulee enemmän sadetta joten myös sateet lisääntyy, meinaatko että se kaikki kosteus sataa juuri Suomeen.Jos jokainen vuosi on edellistä lämpimämpi, niin kyllähän se nyt jotain yleisestä trendistä kertoo. Vai sinustako ei ole mitään syytä olla huolissaan? Joo, ei meillä täällä Suomessa ole hätää. Vaan entäs kun Etelä-Eurooppa alkaa olla kuivaa ja asuinkelvotonta (ja viljelykelvotonta). Mihinkäs luulet niiden espanjalaisten ja italialaisten sieltä lähtevän paremman elämän toivossa? Ja mitäpä luulet, että Suomen hallitus tekee lukuisille rajalle pyrkiville pakolaisille?
Ne mittarit on voinut aiemmin olla vaalealla alustalla ja nyt jollakin mustalla, joka kuumeneeauringossaHäh? Lämpötila nousee ja laskee se on ihan normaalia. Mittaushistoria on reilu sata vuotta lyhyt aika josta ei voi vetää mitään varmoja johtopäätöksiä, kun vielä ajatellaan sitä kuinka kattava on ollut ilmaston mittaus mittaushistorian alku aikoina, tuskin on ollut mittauspisteitä kovinkaan kattavasti.
Niiden ei olis kannattanut kaataa kaikkia puita poisEpsanjalaiset ja italialaiset voivat paeta viileille vuorillensa.
Kaupallinen yhteistyö: Storytel