Aku Ankan epäkohtia

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Aku ja Tupu, Hupu ja Lupu harjaavat hampaitaan ja käyvät hammaslääkärissä.
Miksi? Eihän ankoilla ole hampaita. Ei niilläkään ole.

Toinen juttu mikä ihmetyttää.
Kun Karhukoplan jäsenet jäävät kiinni rikollisista puuhistaan, ne heitetään vaan suoraan vankilaan.
Koskaan ei pidetä minkäänlaisia oikeudenkäyntejä. Onko tollainen reilua tai edes lainmukaista, että poliisi voi olla se
viranomainen joka saa määrätä vankeustuomiosta ja tosta vaan kuskata epäillyt linnaan?

Mummo Ankan maatila. Miten se elää siellä, mistä se saa rahaa?
Eläimiä on ihan älytön määrä, kuka ne hoitaa?
Kun se Hansukin on ihan perseestä, ei tee mitään muutakuin syö ja nukkuu. Todellisuudessa, jo pelkästään noitten hevosten kengittämisiin, ruokiin ja madotuksiin menis ton mummon eläkkeet.

Ja se Hansu pitäisi laittaa johonkin alkoholistiparantolaan. Ei kukaan normaali nuorimies sammuile kokoajan ja ole niin saamaton. Se kusettaa Mummoa, sillä on pontikkapannu jossakin navetan nurkassa.
 
Olen kyllä lukenut juttuja joissa karhuveljet ovat olleet oikeudessa. Yleensä ne jutut vaan päättyy siihen kun ne jäävät rikoksistaan kiinni ja joutuvat tutkintavankeuteen. (tms)
Mä en käsitä sitä miten se yksi voi tykätä niiiin paljon luumuista?!

Mummo elää maatilantuotokdia myymällä... Ja ehkäpä sillä on säästöjä..?
Hansu, voi reppanaa. En usko että se on alkkis. Luultavasti sairastaa uniapneaa. Nehän nukahtelevat päivällä ja niiden on vaikea pysyä hereillä. Lihavuus lisää rutkasti riskiä sairastua ja Hansua ei voi kyllä laihaksi haukkua...
 
Eikös Mummo Ankka hoida maatilansa ihan yksin ja kai häneltä ostetaan maatilan tuotteita niinkun ihan oikeiltakin maanviljeljöiltä :) Eihän eläkkeellä taida olla. Hansun pitäisi auttaa, mutta ei auta, laiska kun on.

Ankkojen hammasjuttu on kyllä vähän outo.

Eihän sadut nyt niin aitoja tartte olla :)

Eniten ehkä on ihmetyttänyt joskus lapsena, että Iines Ankalla vaihtuu nuo miehet turhan usein. Aku Ankan kanssa eniten juttua, mutta kun Aku tekee vähänkin jotain väärin, niin heti mennään Hannun kanssa ulos, vaikka Hannusta Iines ei edes tykkää. Käyttää vaan hyväksi kun saa kaikkea mukavaa. Akua oikeasti rakastaa.

Välillä sitten vaihtaa Akun ties mihin lihaskimppuun sillon kun huvittaa. Iines pitää Akua itsestäänselvyytenä. Akulla ei tietenkään saa olla ketään muuta. Ei saa opettaa tällästa lapsille ;).
 
[QUOTE="vieras";27768015]Kun se Hansukin on ihan perseestä, ei tee mitään muutakuin syö ja nukkuu. Todellisuudessa, jo pelkästään noitten hevosten kengittämisiin, ruokiin ja madotuksiin menis ton mummon eläkkeet.

Ja se Hansu pitäisi laittaa johonkin alkoholistiparantolaan. Ei kukaan normaali nuorimies sammuile kokoajan ja ole niin saamaton. Se kusettaa Mummoa, sillä on pontikkapannu jossakin navetan nurkassa.[/QUOTE]

:laugh::laugh::laugh:

Ai saatana, mä kusen housuni :laugh::laugh:
 
te penteleen nykyajanlapset... mummo kengittää tietty itte hevosensa jos pakko on ja madot häädetään elohopealla niinkuin maailman sivu on tehty. tuohon se sitten menee, kun eletään riistokapitalismissa ja ne sinunkin hoitamatta jättämäsi hevoset kituvat kehitysmaassa poissa sinun siivoista silmistäsi.
 
Sudenpentujen käsikirja päivittyy salaman nopeasti. Aina sieltä löytyy vastaus kaikkeen, kaikkiin uusimpiinkin jutuihin. Kuka sitä ehtii täydentämään, ja kuinka usein sudenpennut tuon kirjan vuoden aikana saavat/ostavat?
 

Yhteistyössä