Äitiyspakkaus - kuinka kauan kestää tulla jos on tehnyt hakemuksen Kelan verkkopalvelussa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Kuinka kauan mahtaa mennä äitiyspakkauksen tulemiseen jos on tehnyt siitä hakemuksen Kelan verkkopalvelussa? Entä jos on hakenut sitä käsinkrijoitetulla lomakkeella, tulee varmaankin sillä tavalla hitaammin?
 
En ossoo sanoo kumpiko olis nopiampi, kun siinähän täytyy jokatapauksessa postittaa se terv hoitajan todistus kelaan, teki kummin vain. Eli että ei se välttämättä nopeemmin tule netinkautta hakemuksen tekemälläkään. Mulle ei ole tullut vielä, tosin hakemuksen teostakaan ei ole kuin viikko :D
 
En ossoo sanoo kumpiko olis nopiampi, kun siinähän täytyy jokatapauksessa postittaa se terv hoitajan todistus kelaan, teki kummin vain. Eli että ei se välttämättä nopeemmin tule netinkautta hakemuksen tekemälläkään. Mulle ei ole tullut vielä, tosin hakemuksen teostakaan ei ole kuin viikko :D

Niin, mulla siis siitä päivästä, kun vein Kelaan sen todistuksen, hakemuksen olin laittanut vähän aikaisemmin. En tiedä voiko sen skannata ja lähettää Kelan sivujen kautta, ainakin jotkut liitteet on marraskuusta alkaen voinut.
 
tein hakemuksen Keln verkkosivuilla, johon skannasin liitteenä raskaustodistuksen eli sitä ei tarvitse erikseen postittaa/viedä Kelaan vaan täysin sähköisesti menee.
 
Käsittelyajat vaihtelee. Kesällä oli aika pitkät käsittelyajat, mutta voi olla, että ovat jo ruuhkaa purkaneet. Kelan sivuilta näkee kun päätös on tehty, siitä menee vajaa pari viikkoa kun laatikko tulee.
 
Juu no mulla ei ole skanneria ja vaikka oliskin, niin kun neuvolasta sai todistuksen ja palautuskuoren, niin ei ollut kauhea vaiva laittaa samalla reissulla postiin menemään :)
 
Maanantaina 3.12.2012 vein raskaustodistuksen Kelan postilaatikkoon ja laitoin netissä äitiyspakkaushakemuksen, tiistaina 11.12. tuli postista lappu että pakettinne on noudettavissa. :)
 

Yhteistyössä